کولی‌های اسپانیایی از عشق خواندند و رفتند

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، کنسرت کولی‌های اسپانیایی طیِ سه شب در تالار وزارت کشور برگزار شد. این گروه سال گذشته هم به ایران آمده بود و اجراهای موفقی هم داشت. اما از آن زمان تا هم‌اکنون این حاشیه در کنار این گروه بوده و هست که آیا این گروه همان گروه «جیپسی‌کیگز» است یا نه! «جیپسی کینگز» در لغت به معنی سلاطین کولی است. موسیقی «جیپسی کینگز» برداشتی آزاد از موسیقی فلامنکو بوده و هست.

«جیپسی کینگز» با آواز استثنایی نیکلاس ریه‌س و نوازندگی شگفت‌انگیز تونینو بالیاردو و حضور دیگر اعضای گروهش در جهان شناخته شد. اما در اجرای این گروه در تهران ترکیبی متفاوت به روی صحنه رفت. شاید به همین دلیل است که سال گذشته وقتی این گروه با عنوان «جیپسی کینگز» معرفی شد، اعتراض‌هایی را به دنبال داشت. امسال اما این کنسرت با عنوان «کولی‌های اسپانیایی» برگزار شد تا دیگر این حاشیه‌ها را هم نداشته باشد.

واقعیت این است که «جیپسی‌کینگز» چند شاخه شده و اعضای این گروه از هم جدا شده‌اند و هر کدام گروه خاص خودشان را دارند. گروهی که به ایران آمد، نامِ اصلیش «جیپسی‌کینگز فامیلی» بود.

به هر روی گروهی از اسپانیا به ایران آمدند و موسیقی کولی‌های این کشور را اجرا کردند. اجرایی که با استقبال مخاطبان هم همراه بود.

شاهرخ بحرالعلومی مدیر اجرایی کنسرت «جیپسی‌کینگز فامیلی» در ایران است. او در دومین شب این کنسرت‌ها و پیش از آغاز برنامه، روی صحنه رفت و صحبت‌هایی کرد که پاسخی برای ابهام‌ها بود.

بحرالعلومی گفت: گروه کولی‌های عاشق متشکل شده از دو خانواده بالیاردو و ریه‌س که حدود 40 سال است در اسپانیا مشغول فعالیت هستند و مردم بسیاری در سراسر جهان با آهنگ‌های آن‌ها خاطره بازی کرده‌اند. از آن جمع قدیمی تنها یک نفر در گروه جدید حضور دارد و امروز این گروه را همراهی می‌کند.

فرانسیسکو آمادور، جوزف کورتز، جانی بیلی کورتز، آنتونیو (تونی) ونجلستی، روماریک خورخه فیگوئیه‌یر، سن پیتر ایرینا، پینچرا سرجیو و مایکل ریه‌س اعضای گروه «جیپسی‌کینگز فامیلی» بودند. تونی ونجلستی( 35 سال است تهیه‌کنندگی این گروه را بر عهده دارد) به عنوان تهیه کننده و سن پیتر ایرینا روابط عمومی گروه «جیپسی کینگز فامیلی» هستند که این گروه را در ایران همراهی می‌کردند.

در این کنسرت 10 قطعه از آثار ماندگار «جیپسی کینگز» نواخته و خوانده شد. جالب این که نخستین اثری که گروه «جیپسی کینگز فامیلی» در این کنسرت اجرا کرد، «سلام علیکم» نام داشت که به نوعی سلام دادنِ گروه به مخاطبان ایرانی بود. در میان گروه‌های معروف و معتبر جهان رسم است که هر گاه به کشوری سفر می‌کنند، قطعه یا اثری متناسب با فرهنگ و یا زبان آن مردم اجرا می‌کنند.

کولی‌های عاشق 6 گیتاریست، یک نوازنده درامز و یک نوازنده پرکاشن بر روی صحنه داشتند.

آن‌ها در این کنسرت قطعه‌ی معروف "amor mio" یا «عشق من» را هم اجرا کردند.

کنسرت کولی‌های عاشق قرار بود فقط طی روزهای 6 و 7 مرداد برگزار شود، اما به دلیل استقبال مخاطبان، برای یک شب دیگر در تاریخ 8 مرداد 1396 هم تمدید شد. این گروه در مجموع 6 سانس برای مخاطبان ایران کنسرت برگزار کرد.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر