آماده باش دو روزه در خراسان شمالی / خسارت سیل‌زدگان جبران خواهد شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی با تأکید بر این‌که تنها مرکز اطلاع‌رسانی خسارت سیل در استان این مجموعه است گفت: خسارت‌های سیل‌زدگان در آینده با مصوبه هیات دولت جبران می‌شود.

به گزارش شرق24 به نقل از خبرگزاری فارس از بجنورد از نخستین ساعات بامداد روز شنبه 14ام مهرماه خراسان شمالی تحت تأثیر سامانه بارشی قرار گرفت که روزهای گذشته در استان‌های شمالی کشور خودنمایی کرده بود و همراه با نزول باران رحمت الهی، سیل و آب گرفتی در معابر شهری و مسیرهای روستایی را ایجاد کرده بود.

نخستین خبرها از بارش این باران در خراسان شمالی مسدود شدن راه دسترسی دانش آموزان روستاهای شهرستان راز و جرگلان برای رسیدن به مدارس خود بود.

 

پس‌ازآن ناپدید شدن یک جوان چوپان در شهرستان شیروان ابعاد این حادثه طبیعی در خراسان شمالی را بزرگ‌تر کرد و نگرانی برای ادامه این بارش‌ها را افزایش داد.

دریافت گزارش‌های مختلف مردمی از روستاهای مختلف خراسان شمالی ناشی از آسیب‌های سیلاب به تأسیسات زیر بنایی و راه‌ها و همچنین ورود سیلاب‌ها به درون منازل روستانشینان از دیگر مشکلات ایجادشده در پی باران‌های شدید امروز بود.

 

جواد نظری چن شب گذشته در مصاحبه با خبرنگار فارس در بجنورد با اشاره به موارد و مشکلات ایجادشده از بارش‌های ۲۴ ساعت گذشته در خراسان شمالی اظهار داشت:  جوان ۲۵ ساله شیروانی تنها قربانی سیل در خراسان شمالی بود که شب گذشته ناپدید شد و پیکر این جوان ساکن روستای رباط بخش قوشخانه پس از پیدا شدن در حوالی ظهر امروز به خاک سپرده شد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی وسعت ایجاد مشکلات بارش باران را در شهرستان‌های راز و جرگلان و شیروان عنوان کرد و افزود: بخش‌های قوشخانه و سرحد در شهرستان شیروان و غلامان و جرگلان در شهرستان وحدت دچار خسارت‌هایی شدند.

وی تخریب آب‌نماها، دیوارهای ساحلی، ابنیه و تأسیسات راه‌ها، تأسیسات آب شرب، زمین‌های کشاورزی و راه‌های بین مزارع و آب‌گرفتگی تعدادی از منازل مسکونی را ازجمله دیگر خسارت‌های باران در خراسان شمالی برشمرد و گفت: مشکلات ایجادشده برای مردم با کمک نیروهای امدادی از نخستین ساعات بارش باران رفع شد و در حال حاضر مشکل خاصی در استان وجود ندارد.

نظری در پاسخ به برآوردهای مختلف خسارت واردشده در شهرستان‌ها، مدیریت بحران استانداری را متولی حوادث و بلایای طبیعی در استان عنوان کرد و افزود: گزارش اولیه این خسارت‌ها پس از جمع‌بندی طی روز آینده اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی همچنین در خصوص کمک به آسیب دیدگان این واقعه در استان گفت: برای تأمین کمک به این افراد نیاز به مصوبه هیات دولت است تا بتوان کمک‌های لازم را در اختیار  حادثه دیدگان قرار داد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی از آماده‌باش تمام فرمانداری‌های استان طی دو روز آینده نیز خبر داد و گفت: بنابر اطلاعیه و هشدارهای سازمان هواشناسی و مدیریت بحران وزارت کشور فرمانداران شهرستان‌های استان به‌عنوان روسای شورای مدیریت بحران شهرستان‌ها تا خروج کامل سامانه بارشی از خراسان شمالی در حال آماده‌باش خواهند بود.

مرکز مدیریت راه‌های استان خراسان شمالی نیز طی اطلاعیه‌ای از مسدود بودن محور فرعی خرتوت به کهنه جلگه به علت جاری شدن سیل تا اطلاع ثانوی خبر داد.

گفتنی است بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی خراسان شمالی ایستگاه آیرقایه در راز و جرگلان بارش ۶۸ میلی‌متری را طی این بارش‌ها تجربه کرد.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر