واکنش وزیر اقتصاد به ۴ سوال مهم

به گزارش مشرق، موزه بانک ملی روز چهارشنبه گذشته در مراسمی با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، وزیر ورزش و رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری افتتاح شد.

معمولا مسئولان اقتصادی پس از ایراد سخنرانی در پایان مراسم در جمع خبرنگاران حاضر شده و به سوالات پاسخ می‌دهند، اما اخیرا نه تنها این اتفاق رخ نمی‌دهد که رفتار اطرافیان و حتی مسئولان به گونه‌ای است که از پاسخ گفتن به پرسش‌ها ابا داشته و سعی بر سکوت به جای پاسخ‌گویی و ترک مراسم برای به دور ماندن از خبرنگاران دارند.

خبرنگار ما طبق روال پس از پایان برنامه به سراغ وزیر اقتصاد رفته با طرح سوالات و ابهامات اقتصادی این روزهای کشور پاسخی شفاف بیابد و در همین راستا چهار پرسش مهم مطرح کرد.

1- روزهای اخیر گروه اقدام مالی FATF علی رغم آنکه تعلیق ایران را از لیست سیاه برای مدت یک سال دیگر اعلام کرده، اما برای روابط بانکی ایران با دیگر کشورها هشدار داده شده و آنها را از معامله با ایران ترسانده‌اند؟ موضع شما در این رابطه چیست؟

2- طبق قانون برنامه ششم توسعه دبیرخانه مناطق آزاد باید به وزارت اقتصاد بپیوندد با توجه به اینکه 4 ماه از سال جاری می‌گذرد، چه اقدامی برای اجرای آن انجام شده است؟

3- در ماه‌های اخیر انتقال ارز پتروشیمی‌ها در کشور چین با مشکل انتقال مواجه شده و بانک‌های چینی خواستار شفاف شدن منشا پول به بهانه تامین مالی تروریسم هستند. برای حل این مشکلات چه رایزنی و برنامه‌ای دارید؟

4- بیش از 55 روز از عدم انتشار آمار و جزئیات تجارت خارجی توسط گمرک می‌گذرد، آیا از این موضوع مطلع هستید و این بحث، مغایر دسترسی آزاد به اطلاعات و شفافیت نیست؟

طیب نیا در مواجهه با این سوالات به جای آنکه در مقام پاسخ‌گویی و شفاف سازی بر آید، به نظر می‌رسد، نه تنها علاقه‌ای به پرسش و پاسخ ندارد، بلکه واکنش‌های قابل تامل در این راستا داشت.

وزیر اقتصاد با کشف شیوه جدید آنهم در روزهای پایانی عمر دولت یازدم به این سوالات پاسخ یکسانی داد.

وی با زبان ایماء و اشاره و بدن، بدون آنکه لب از لب بگشاید و با رفتاری عجیب و غریب که انگار نه انگار خبرنگاری جلوی او ایستاده است، سکوت را پاسخ ترجیح داد و انگار به ابهامات پیش روی افکار عمومی اعتنایی نکرد.

نظرات

ارسال نظر