جوان ایرانی قربانی سیاست های سلیقه ای مسولین!!

مسولان کشور در پرداختن به مسائل اولویت ها را درنظربگیرند و فارغ از سیاسی کاری ها و زد وبندهای جناحی و توافقات بی¬فایده غربی که هیچ ¬سنخیتی با فرهنگ و عرف جامعه ما ندارد به درد جوان امروز رسیدگی کنند.

افزایش سن ازدواج برای دختران و پسران بحث داغ و پرحاشیه ی این روزهای صحن مجلس است. بحثی که نشان از این دارد اولویت های مجلس برای پرداختن به مسائل و مشکلات زنان و دختران جامعه چیست؟ ازدواج در سنین پایین مسائل و مشکلاتی را باخود همراه دارد و هیچ کس منکر آن نیست اما باید دید که چند درصد از ازدواج ها در این سن صورت گرفته و چند درصد شان با مشکل همراه خواهد بود؟ چه مقداراز جوانان جامعه ایرانی دچار این مساله هستند؟فراکسیون زنان برای انتخاب این طرح تحت عنوان یک طرح یک فوریتی وبررسی خارج از نوبت چه ملاکی دارد؟ برای اجرای این طرح چه بسترهای فرهنگی و اجتماعی فراهم شده است؟ ایا مسولین ما  در حمایت از  طرح های این­چنینی به دنبال منافع واعتبار و وجهه بین المللی هستند یا اولویت های مردمی ایران؟

با بررسی های صورت گرفته از امار مرکز پژوهش های مجلس در گروه های سنی 10 تا 14سال، 28000 ازدواج ثبت شده است. 98 درصد دختران در این گروه سنی مجرد هستند . فقط 3/2 درصد ازکل طلاق های ثبت شده در کشور مربوط به این گروه سنی می­باشد. بیشترین سهم ازدواج دختران در ایران به سه گروه سنی ۱۹-۱۵ ، ۲۴-۲۰ و ۲۹-۲۵ سال تعلق دارد به­طوری­که حدود ۸۰ درصد از ازدواج دختران در این سنین انجام می شود.

آمارها نشان میدهند 11 میلیون جوان ایرانی مجرد که درسن ازدواج هستند، در کشور وجود دارند  و فقط سالانه حدود ۱۲ درصد از جمعیت 5 میلیون نفری دختران مجرد ازدواج می کنند. هم­چنین براساس آمارهای پایگاه اطلاعات جمعیتی کشور ۱۵۲ هزار دختر و پسر هرگز ازدواج نکرده‌اند و به سن تجرد قطعی؛ یعنی ۴۹ سال و بالاتر رسیده‌اند که از این تعداد ۶۲ هزار نفرشان مرد و ۹۰هزار نفرشان زن هستند.

جوان ایرانی در وضعیت کنونی کشور برای ازدواج با انواع موانع اقتصادی و فرهنگی و معیشتی روبه رو است و نیازمند حمایت دولت و دستگاه قانون­گذاری در این زمینه می­باشد.از این رو مجلس در سال 1384 اقدام به تصویب قانون تسهیل ازدواج جوانان نمود.این قانون در بردارنده تمامی خدماتی است که نهادها و سازمان‌های مختلف باید در زمینه تسهیل ازدواج جوان هم­چون در نظر گرفتن وام ازدواج، مسکن، شغل و.. انجام دهند، اما باگذشت 13 سال از تاریخ تصویب و تکلیف دولت در اجرای آن هنوز اجرا نشده است ودر بایگانی ها خاک می­خورد. آنچه که بیش از هرچیزی موجب سرکوب انگیزه جوانان در امر ازدواج می­شود ناکارآمدی دستگاه اجرایی و قانونی در اجرای برنامه ها و وعده هایی است که به مردم داده است. وظیفه مجلس تنها تصویب قانون نیست بلکه نظارت بر اجرای قانونی که به تصویب نمایندگان مجلس می­رسد از دیگر وظایف این نهاد است .مجلس طی این 13 سال که از تصویب طرح تسهیل ازدواج جوانان گذشته است چقدر پیگیر وناظر براجرای آن از سوی دولت ها بوده است؟

آنچه که طی سال های اخیر مشاهده­گر آن هستیم حاکی از این است که رفع مشکل ازدواج جوانان دغدغه مسئولان کشور نیست . مسولان کشور در پرداختن به مسائل، اولویت ها را درنظر بگیرند و فارغ از سیاسی کاری ها و زد وبندهای جناحی و توافقات بی­فایده غربی که هیچ ­سنخیتی با فرهنگ و عرف جامعه ما ندارد، به درد جوان امروز رسیدگی کنند و سرنوشت جوان ایرانی را قربانی اهداف سیاسی وسلیقه ای خود نسازند.

تصویب این قانون برای کاهش آسیب های اجتماعی تنها پ‍اک کردن صورت مسئله است.آسیب اجتماعی با تصویب این قانون زیادتر می­شود چرا که ما با دخترانی مواجه خواهیم شد که ازدواج های غیر رسمی و غیر ثبتی خواهند داشت بدون اینکه حق وحقوقی برایشان تعیین شود.این یعنی تجاوز به حقوق زن نه حمایت از او. اولویت دولت و مجلس در وضعیتی که جمعیت کشور روبه پیری می­رود و ما در آینده ای نزدیک دچار بحران جمعیتی خواهیم شد، باید تسهیل و ترویج ازدواج باشد. نتایج بی توجهی به قوانین تسهیل ازدواج جوانان  و تصویب طرح های افزایش سن ازدواج درصدزیادی از ازدواج ها و فرزندآوری ها را که طبق آمار در سنین 15 تا 19 سالگی رخ می­دهد کاهش داده و سریع­تر از زمان پیش بینی شده رشد جمعیت به کم­تراز حدجایگزینی خواهد رسید

نویسنده:زهرا مفیدی بجنوردی /کارشناس ارشد مطالعات زنان

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

نظرات

ارسال نظر