مراسم تجلیل صادرکنندگان برگزیده استان خراسان شمالی/مسیر توسعه صادرات ناهموار است

در مراسم تجلیل از 11 صادرکننده خراسان شمالی امروز در بجنورد، مسئولان استان بر بهره گیری از دانش به روز اقتصاد و تجارت و کنار گذاشتن روش های تجاری سنتی همچنین موانع پیش روی توسعه صادرات استان اشاره و تاکید کردند.

مجید پورعیسی، معاون اقتصادی استانداری خراسان شمالی در مراسم بیست و دومین سالروز ملی صادرات در بجنورد که با حضور مدیر کل دفتر سازمان های منطقه ای و بین المللی سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: یکی از ضعف های اساسی تجارت و صادرات کشور، شناخت نیاز و سلیقه بازارهای هدف صادراتی است و در این بازار صادراتی آنانی بهره خواهند برد که از دانش به روز صادرات و اقتصاد آگاه باشند.

پورعیسی همچنین با تصریح بر این مطلب که در دنیای تجارت اگر همچنان بر روش های سنتی معطوف باشیم و به روز نشویم دچار واپس گرایی خواهیم شد، توصیه کرد: تجارت باید تخصصی شود و صادرکننده باید صادرکننده باشد و تولیدکننده نیز تولیدکننده.

وی افزود: این روش اشتباهی است که صفر تا صد تولید و صادرات فقط توسط یک فرد حقیقی و یا یک شرکت حقوقی انجام شود.

قاسم ایزانلو، سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی نیز در این همایش با تاکید بر این نکته که در حال حاضر مسیر توسعه صادراتی کشور و استان با چالش روبرو است، بیان کرد: توسعه صادرات به الزامات سیاسی، الزامات نهادی ( قوانین شفاف، سیاست های کارآمد و با ثبات) همچنین الزامات اقتصادی ( محیط کسب و کار خوب، مشوق های صادراتی و همکاری بانک ها) نیازمند است.

محمد صمدی، رئیس اتاق بازرگانی خراسان شمالی نیز به نمایندگی از صادرکنندگان استان اظهار کرد: در حال حاضر کم توجهی مسئولان به معافیت های مالیاتی، بالا بودن سود تسهیلات بانکی، افزایش نرخ سوخت، کمبود نقدینگی ناشی از افزایش قیمت ها، وجود نوسانات قیمت ها در بازار، پرداخت نشدن یارانه تولید، صدور اجرائیات بابت بدهی های بانکی برای صادرکنندگان، عدم نقل و انتقالات پولی در قالب صادرات از مهمترین مشکلات کنونی صادرکنندگان است.

صمدی خواستار حذف پیمان ارزی برای صادرکنندگان، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت، اعمال استمهال دیون صادرکنندگان، اختصاص ارز دولتی به صادرکنندگان برای امور صادراتی و اختصاص یارانه تولید به صادرکنندگان شد.

، امروز بیست و دومین سالروز ملی صادرات در بجنورد برگزار و از 11 صادرکننده برگزیده استان نیز تجلیل شد.

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

نظرات

ارسال نظر