جیب مردم را نزنید، ادعای دلواپسی برای ملت پیشکش!

عین این ادعاها و نمایش درِ باغ سبزها برای برجام هم رخ داد و نهایتاً به خسارت محضی تبدیل شد که نه تنها چرخ کارخانه و زندگی مردم را توامان متوقف کرد، بلکه صنعت بومی هسته‌ای ایران را نیز به دوران پارینه سنگی برگرداند!

به گزارش شرق24می‌گوییم FATF باشد یا نباشد، یک نفر نمی‌آید بگوید اگر FATF باشد یعنی ۲۰ درصد ارزان‌تر، اگر FATF نباشد یعنی ۲۰ درصد گران‌تر. کسی که شعار می‌دهد بیاید هزینه‌اش را پرداخت کند، نمی‌شود در این کشور یک نفر بیاید در نهاد یا ارگانی شعار دهد و آثار شعارش را برای مردم ترجمه نکند، باید ترجمه کنیم. برجام باشد یا نباشد؟ این را ترجمه کنیم. برجام باشد یعنی چه، برجام نباشد یعنی چه؛ این را ترجمه کنیم که بودنش چقدر سود دارد، نبودنش چقدر سود دارد، این را از مردم بپرسیم که اگر می‌خواهید زندگی کنید، زندگی گران می‌خواهید یا زندگی ارزان؛ اگر فرمودند زندگی گران می‌خواهیم ما همه این شعارها را قبول داریم»!

روحانی اما اینگونه حرف هایش درباره گروه اقدام مالی را به پایان می رساند: «مگر می‌شود در دنیای امروز ما با بانک‌های دنیا کار نکنیم؟ بعد یک کسی می‌آید و از گوشه‌ای که نمی‌دانیم این تفکر از کجا است، مردم را تحریک می‌کند که اگر این قرارداد یا کنوانسیون امضا شود و یا با این گروه مالی کار کنیم اسلام از دست می‌رود. کجا اسلام از دست می‌رود؟ کاش تو اسلام را می‌فهمیدی! از مردم سوال کنیم حکومت مال مردم است، اداره کشور مال مردم است، هزینه‌ها را به مردم بگوییم که اگر این کار را نکردیم مردم چقدر باید از جیب بدهند و اگر این کار را کردیم چه تسهیلاتی برای مردم فراهم می‌شود»!

درباره این ادعاهای تکراری باید گفت که احتمالا کبر سن باعث فراموشکاری گوینده آن شده چراکه عین این نمایش درِ باغ سبزها برای برجام هم رخ داد و نهایتاً به خسارت محضی تبدیل شد که نه تنها چرخ کارخانه و زندگی مردم را توامان متوقف کرد، بلکه صنعت بومی هسته ای ایران را نیز به دوران پارینه سنگی برگرداند.
 

برجام که جیب مردم را خالی کرد؛ پناه بر خدا از FATF!

در عین حال جای افسوس و تاسف است که فقدان نهادهای مدنی کارآمد در کشور موجب می شود که فردی بدون هیچ ابایی از عمل به قول ها و ضمانت ادعاهای قبلی اش، چنان حق به جانب وعده های سر خرمن جدیدی می دهد که گویی هیچگاه نگفته بود: «چنان مردم را از درآمد سرشار می کنم که به یارانه 45 هزار تومانی نیاز نداشته باشند»! یا نگفته بود: «سانتریفیوژ باید بچرخد اما چرخ زندگی مردم هم باید بچرخد»! یا نگفته بود: «تحریم‌های باید از بین برود تا سرمایه بیاید و مشکل محیط‌زیست، ‌اشتغال و آبِ خوردن مردم حل شود»! و یا نگفته بود: «در روز اجرای برجام، همه تحریم‌ها بالمره لغو خواهد شد و نه تعلیق»! یا نگفته بود: «برجام فتح‌الفتوح است»! و یا نگفته بود: «برجام مانند آفتاب تابان است»! یا نگفته بود: «برجام را خدا آورد»! و یا نگفته بود: «برجام معجزه قرن و بزرگ‌ترین دستاورد تاریخ ایران است»! یا نگفته بود: «برجام نشانه تسلیم همه قدرت‌های بزرگ در برابر اراده ملت ایران است»! و یا نگفته بود: «یک عده کودک می‌گویند سیب و گلابی برجام کجاست؟» و یا نگفته بود...!!

روحانی اکنون در حالی از گشایش بانکی و مراودات تجاری و ارزانی 20 درصدی در صورت امضای FATF سخن می‌گوید که در همان زمان اجرای برجام، روند تحولات برعکس وعده‌ها بود. یعنی در همان زمان که آمریکا در برجام بود (دولت های ترامپ و اوباما)، دولت مجبور بود بسیاری از معاملات نفتی را تهاتری انجام دهد و ارز آن را دریافت نکند. تعامل بانکی چنان بود که ظریف با لحنی گلایه‌آمیز در شهریور 96 به وزرای خارجه کشورهای عضو برجام گفت بعد از 20 ماه هنوز هم نمی‌توانیم حتی یک حساب بانکی در انگلیس باز کنیم. همچنین خبرها حاکی از آن بود که سفارت‌های خارجی (مانند کره‌جنوبی) برای پرداختن حقوق کارکنان خود، مجبورند ارز را با چمدان به کشور بیاورند.

تورمی که در همین 2 سال اخیر به مردم تحمیل شد و موجب اعتراضات کارگران بیکار شده یا حقوق نگرفته در تابستان 96 و سپس حوادث زمستان 96 شد، قبل از هرچیز عایدی بر‌جام به علاوه سوءمدیریت فاحش دولت بود. جالب اینکه روحانی 20 مهر 94 در آستانه تصویب برجام در مجلس مدعی شد با برجام و لغو تحریم‌ها، گرانی 20 درصد کاهش می‌یابد.

اینک روحانی به جای اینکه پاسخ دهد چرا برجام حاصل اقتصادی ما را پریشان کرد، شاخه به شاخه می‌دهد و می‌گوید با لوایح استعماری مرتبط با FATF بیست درصد ارزانی و بدون آن 20 درصد گرانی خواهیم داشت! و عجیب اینکه 2 سال است با پنهانکاری و بی‌صداقتی 37 مورد از 41 مطالبه FATF  را اجرا می‌کنند و حتی برخی بانک‌ها را از همکاری با افراد و نهادهایی که در فهرست تحریم خزانه‌داری و وزارت خارجه آمریکا قرار دارند، منع کردند اما پیامد این مسیر غلط، بروز و ظهور تورم 50 تا 150 درصدی در اقلام مختلف شده است.
منبع:خیبر

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

نظرات

ارسال نظر