توکل به خداوند، تلاش و پشتکار رمز موفقیت تولید کننده نمونه جاجرمی

«احمد محمدپور» تولید کننده و باغدار نمونه است که رمز موفقیت خود را توکل به خداوند، تلاش و پشتکار می داند و توجه به توان و تولیدات داخلی را مهم ترین راه برای برون رفت از فشارهای اقتصادی دشمنان بیان می کند.

به گزارش شرق24:امروز نگاه جامعه به مقوله اشتغال این است که تنها پشت میز نشینی را شغل می‌دانند، این در حالی است که کارشناسان تأکید دارند که برای تغییر این دیدگاه باید تفکر کارآفرینی میان مردم جامعه به ویژه نوجوانان گسترش یابد، توجه به تولیدات داخلی، استفاده از نیروی کار و سرمایه داخلی، اتکا بر اقتصاد، توجه خاص به تولید کالاهای اساسی و محصولات زیربنایی، مهم‌ترین مؤلفه‌های اقتصاد مقاومتی‌اند. در اقتصاد مقاومتی، جهت گیری سیاست‌های تجاری به کشورهای همسایه معطوف است؛ به فعالیت‌های اقتصادی همچون جهاد اندیشیده می شود؛ اصلاح الگوی مصرف و حرکت به‌سوی مصرف بهینه مدنظر است و توجه زیادی به تحقیقات کاربردی می‌شود.

 

از آنجایی که توجه به تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی برای مقابله با تحریم های دشمنان در بیانات مقام معظم رهبری بارها مورد تأکید قرار گرفته است، به این منظور سراغ «احمد محمد پور»  باغدار و تولید کننده نمونه رفتیم که به‌جای دست روی دست گذاشتن، خود کارآفرینی کرده و پا به عرصه تولید گذاشته است. 

 

لطفا خودتون رو به طور کامل معرفی کنید؟

احمد محمد پور 52 ساله، دارای سه فرزند و ساکن روستای امیرآباد از توابع شهرستان جاجرم هستم.

 

فعالیت کاری خود را از کجا شروع کردید؟ 

فعالیت کاری خودم را از سال 1376 با احداث باغ پسته شروع کردم و تقریبا جزء اولین نفراتی بودم که پسته را به روستای امیرآباد آورده و کشت کردم.

 

وی با بیان اینکه پسته محصولی خشکبار و قابل صادر شدن به کشورهای دیگر بوده و ارز آوری خوبی دارد، اظهارداشت: با توجه به شرایط آب و هوایی خوب این منطقه و تحقیقات و مطالعات زیادی که در این خصوص انجام گرفت، این محصول را جایگزین محصولاتی همچون چغندر قند کردیم.

 

 

 

محمدپور افزود: در سال 1385 با استفاده از تسهیلات بانک کشاورزی، هفت هکتار از باغ پسته را تحت آبیاری نوین قطره ای بردم و مابقی را با هزینه شخصی انجام دادم.

 

این کارآفرین نمونه اضافه کرد: در سال 1390 طرح را گسترش دادم و در کنار باغ پسته، استخری در ابعاد 50 در 50 جهت پرورش ماهی و آبیاری باغ احداث کردم.

 

 

 

 

محمدپور با اشاره به اینکه کم کم به فکر افتادم در کنار کشاورزی باید به تولید و پرورش طیور و کشت زعفران هم بپردازم، خاطرنشان کرد: در سال 1395 حدود 300 قطعه اردک، غاز، مرغ وحشی و مرغ بومی خریداری کردم که هر ساله تولید و به فروش می رسد.

 

وی بیان داشت: در سال 1397 نیز حدود یک هکتار زعفران به دلیل مساعد بودن شرایط آب و هوایی این منطقه برای این محصول و درآمد بالای زعفران و نیاز کم آن به آب کاشتم.

 

این تولید کننده نمونه گفت: حدود 10 سال است که سالیانه 20 هزار اصله نهال پسته تولید و تحت نظارت و کنترل متخصصان جهاد کشاورزی قرار دارد و بعد از تمامی مراحل کنترل و نظارت به دست کشاورز می رسد.

 

 

 

محمدپور افزود: امسال نیز به صورت آزمایشی یک گلخانه گرما از کف و کاملا هوشمند از نظر دما، رطوبت، گرما و سیستم آبیاری هوشمند جهت پرورش گیاهان دارویی، عناب و زرشک و با هدف تولید و کمک به اقتصاد مقاومتی و اقتصاد خانواده ایجاد کردم.

 

آیا از سوی ارگان های دولتی هم حمایت مالی و غیر مالی شدید؟ 

از سوی ارگان های دولتی هیچگونه کمک مالی در خصوص احداث گلخانه و باغ پسته نداشتم و جا دارد که از کمک و نظرات کارشناسان جهاد کشاورزی تقدیر و تشکر کنم.

 

چه مشکلاتی از زمان شروع کار تا کنون داشته اید؟ آیا مشکلات رفع شده اند؟ 

گلخانه من در مجاورت روستای امیرآباد است و از نظر آب و گاز مشکل ندارم ولی متأسفانه برق ندارد.

وی با بیان اینکه نامه نگاری بسیاری شده اما هنوز به جواب نرسیده ایم، اظهارداشت: دلیل اداره برق این است که این طرح از محدوده روستا خارج است، اما فاصله گلخانه تا روستا تنها یک عرض جاده است که در مجاورت گلخانه من، سالن ورزشی، پارک کودک، دفتر دهیاری و شورا، آتش نشانی و ... است که بدون برق بوده و اداره برق فکری برای راه اندازی برق آن ها نمی کند.


مشوق شما برای اجرای این طرح ها چه کسانی بودند؟

مشوقم خانواده ام و پسرم و همچنین علاقه زیادی که به کارهای تولیدی داشتم.

 

هدف اصلی شما از اجرای این طرح ها و فعالیت های اقتصادی چیست؟

هدف اصلی من کمک به اقتصاد مقاومتی که به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی که باید همگی کمک کنیم تا ایرانی آباد، آزاد و مستقل داشته باشیم تا خودکفا شویم.

 

 در حال حاضر برای چند نفر کارآفرینی و اشتغالزایی کرده اید؟

برای 3 نفر به صورت مستقیم و 15 نفر به صورت غیر مستقیم اشتغالزایی شده است.

  

شما به عنوان کارآفرین موفق معرفی شده اید، رمز موفقیت خودتون رو بیان کنید؟

رمز موفقیت خودم را در تلاش و پشتکار زیاد می دانم و قطعا خداوند نیز کمک خواهد کرد.چه سالی به عنوان کارآفرین موفق معرفی شدید و برای چه طرحی؟

در سال 1395 به عنوان تولید کننده برتر شهرستان جاجرم معرفی و در سال 1387 نیز به عنوان احداث کننده نمونه سیستم آبیاری نوین معرفی شدم.

 

وی افزود: در سال 1394 نیز به عنوان "طلایه داران اقتصاد مقاومتی" از طرف بسیج سازندگی شهرستان جاجرم در همایش سراسری تهران معرفی شدم.


 توصیه شما به جوانان جویای کار چیست؟

جوانان نگویند که کار نیست باید با همان سرمایه اندکی که دارند در روستا برای خود شغل ایجاد کنند و از تسهیلات با بهره کم استفاده کرده و مشاغلی همچوم زنبورداری، کشت زعفران، گلخانه، مشاغل خانگی و ... را راه اندازی کنند.

 

 

 از مسئولان چه انتظاری دارید؟

انتظار این است که به جوانان اعتماد و کمک کنند و چوب لای چرخشان نیندازند تا به حول و قوه الهی بتوانیم اقتصاد خانواده و مملکت را بچرخانیم.

 

سخن پایانی؛

هر کاری سختی های خودش را دارد که باید تحمل کرد تا نتیجه آن را دید، جوانان باید یک مقدار صبر خودشان را بیشتر و توقعاتشان را کم کرده تا حاصل کار خودشان را ببینند.

منبع:شبستان

نظرات

ارسال نظر