مدیریت زمان در «فضای مجازی» | پایگاه اطلاع رسانی شرق 24
 • |
 • دوشنبه , ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

 • |
 • 24 ذو الحجة 1442

 • |
 • 2021/8/2

 • مدیریت زمان در «فضای مجازی»

  مدیریت زمان در «فضای مجازی»

  در گذشته نه چندان دور برای دست یابی به اطلاعات و تحقیق و پژوهش، باید مطالعه میکردیم و وقت و زمان بیشتری را در بین کتاب ها می گذراندیم اما متاسفانه یا خوشبختانه، امروزه به لطف وجود اینترنت و بسترهای جست و جو گر، به اطلاعات عظیمی دسترسی داریم و فقط کافی است یک سرچ ساده در اینترنت داشته باشیم تا با کلی مطلب مفید و غیرمفید مواجه شویم.

  به گزارش شرق24:الهام طالبان کارشناس مدیریت مالی، یادداشتی را تحت عنوان «مدیریت زمان در فضای مجازی»به رشته تحریر درآورده و در اختیار پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس قرار داده است که در ادامه آن را می خوانید.

  در گذشته نه چندان دور برای دست یابی به اطلاعات و تحقیق و پژوهش، باید مطالعه میکردیم و وقت و زمان بیشتری را در بین کتاب ها می گذراندیم اما متاسفانه یا خوشبختانه، امروزه به لطف وجود اینترنت و بسترهای جست و جو گر، به اطلاعات عظیمی دسترسی داریم و فقط کافی است یک سرچ ساده در اینترنت داشته باشیم تا با کلی مطلب مفید و غیرمفید مواجه شویم. این دسترسی اطلاعات فراوان همیشه به نفع ما نیست و گاهی به ما آسیب وارد خواهد کرد.

  امروزه، فرقی نمیکند در حال انجام چه کاری هستیم، چون در هر کجا و هر زمان به اینترنت دسترسی داریم و حتی در کنار خانواده، دوستان، محل کار و غیره اینترنت حواس ما را به سمت خود پرت خواهد کرد و اجازه تمرکز به ما نمیدهد.

  همیشه دنبال یک بهانه برای چک کردن گوشی و تبلت خود هستیم و نتیجه زیاد وقت گذاشتن در دنیای دیجیتال، چیزی جز استرس و خستگی برایمان باقی نزاشته است.

  سوالاتی مطرح می شود؛ تا حالا به این نکته فکر کردین که از وقتی، زمان خود را با دنیای مجازی می گذارنید، چقدر مطالعه داشته اید؟

  چه مدت زمانی را در دنیای مجازی سپری کرده اید؟ چقدر از کارهای مهمی که باید انجام میدادید، عقب افتاده اید؟

  نکته اینجاست که چطوری باید این حجم عظیم، از اطلاعاتی که به ما می رسد را مدیریت کنیم؟

  و مهم تر از همه چطوری باید زمانی که در دنیای مجازی و اینترنت می گذرانیم را مدیریت کنیم؟

  یکی از بهترین راه ها برای مدیریت زمان در فضای مجازی این است که برای پاسخ گویی به افراد ساعت مشخصی را در نظر بگیرید و توقع  افراد را با این مضمون که باید همیشه آنلاین باشید را از بین ببرید.

  وقتی رهسپار منزل می شوید، تلفن همراه و تبلت را کنار بگذارید و سعی کنید با کارهای جانبی مثل استراحت، مطالعه، تماشای فیلم و غیره آرامش از دست رفته خود در روز را برگردانید.

  قبل از خواب گوشی و تبلت و هر مورد از این دست رو از خود دورکنید، تا خواب مفید و با آرامشی داشته باشید.

  در شبکه های پیام رسان گروه ها وکانال های زیادی وجود دارد که اکثرا مطالب آن ها کپی و پیس است ،لذا بهترین راه برای اینکه وقت کمتری در پیام رسان ها سپری کنید، آن است که چند گروه و کانال با محتوای مفید را نگه دارید و بقیه را حذف کنید تا بدین شکل مجبور به وقت گذرانی زیاد در کانال های مختلف نباشید.

  در شبکه اجتماعی اینستاگرام به دلیل اینکه بیشتر یک فضای تصویری تلقی می شود، نیازی به خواندن مطالب نیست چراکه وقت بیشتری از ما اتلاف خواهد شد زیرا نگاه کردن به عکس و فیلم از جذابیت بالایی برخوردار است و شاید همین مهم باعث شود که ساعت ها اینستا گردی ککنیم و متوجه گذر زمان نشویم. یک راه‌حل برای این مشکل بازنگری لیست افرادی است که آن ها را دنبال می‌کنیم،‌ دنبال کردن سلبریتی‌ها و افراد مشهور مساوی با اتلاف وقت بیشتر است.

  چند سالی است که توییتر به شبکه‌ی اجتماعی پرطرفدار بین ایرانیان از افراد عادی گرفته تا شخصیت‌های سیاسی و چهره های گوناگون تبدیل شده است،  در توییتر، خواندن یک توییت به خاطر ویژگی‌ تعداد کاراکتر محدود، وقت زیادی از ما نمی‌گیرد،‌ اما اگر حساب‌های زیادی را دنبال کنیم و تمام پاسخ‌ها به هر توییت را بخوانیم، آن موقع است که توییتر به دشمن وقت و زمان ما تبدیل می‌شود.

  یکی دیگر از نکاتی که وقت زیادی از ما در توییتر می‌گیرد، توییت‌های پیشنهادی توییتر است. یکی از راه‌های کاهش وقت در توییتر ساخت یک لیست است، بدین صورت که چند حساب که توییت‌هایشان برای شما مهم است را در یک لیست توییتری اضافه کنید،  و بدین شکل می‌توانید حتی بدون وارد شدن در توییتر و از طریق یک مرورگر به این لیست دسترسی داشته باشید.

   منبع:ثامن پرس


  پر بازدید ها

  اخبار کرونا