۷۹ درصد رشد بارش‌ها در خراسان شمالی ،هم‌چنان درگیر خشکسالی هستیم

مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی از رشد ۷۹ درصدی بارش‌ها خبر داد و گفت: علی‌رغم این موضوع، استان هم‌چنان درگیر پدیده خشکسالی است.

 

به گزارش شرق24:مجید بیجندی امروز در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه و خبر ضمن تاکید بر وضعیت خوب بارش در شش ماهه دوم سال 97 به بیان آمار این بازه زمانی پرداخت و اظهار داشت: قریب به 186 میلیمتر میزان بارش نزولات آسمانی در شش ماهه دوم سال 97 بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 79 درصدی داشته است و همچنین نسبت به بلند مدت 25 درصد افزایش بارش را شاهد بوده‌ایم.

وی با اشاره به وضعیت دمای استان تصریح کرد: دمای استان در شش ماهه دوم سال جاری نسبت به مدت مشابه پارسال یک درجه کاهش راه داشته اما نسبت به بلند مدت یک دهم درجه دمای استان گرم‌تر شده است.

مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی با بیان اینکه خشکسالی همچنان یکی از معضلات اصلی استان می‌باشد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر اکثر نقاط استان به جز چند شهر اعم از مانه، راز و فاروج دچار خشکسالی و در بعضی نقاط خشکسالی شدید می باشند. 71درصد نقاط استان درگیر پدیده خشکسالی است.

وی در ادامه افزود: در سه ماهه اخیر بارشهای استان نقاط مختلف را در محدوده ترسالی قرار داد اما این به هیچ وجه نشان دهنده این نیست که از پدیده خشکسالی عبور کرده‌ایم و همچنان افق و دورنمای هواشناسی استان نوید اتفاقات خوب را نمی‌دهد.

بیجندی در خصوص پیش بینی بارش‌ها در سال آینده گفت: بنابر آمار و اطلاعات با درجه وقوع 70 درصد، اکثر نقاط استان در شش ماهه نخست سال آینده بارش نرمال و بیش از نرمال را خواهند داشت. فروردین با بارش 20 میلی متری بیشترین بارش را در ماه‌ها به خود اختصاص می‌دهد.

مدیرکل هواشناسی خراسان شمالی با بیان اقدامات انجام گرفته در حوزه خدمات سفر عنوان داشت: روزانه علاوه بر استفاده از روش های سنتی در جهت اطلاع رسانی وضعیت هوا، در کمپ‌های سراسر استان اطلاعاتی شامل مسیرهای مواصلاتی و همچنین وضعیت آب و هوایی استان طی سه روز آینده را در اختیار مسافران قرار خواهیم داد.

وی در پایان افزود: خراسان شمالی تنها استان کشور است که از لحاظ برخورداری از مرکز تحقیقات کاربردی محروم می باشد. این می تواند مشکلاتی را برای آمار دقیق و اطلاعاتی هواشناسی برای استان به ارمغان بیاورد.

نظرات

ارسال نظر