تحول اقتصادی با ایجاد منطقه آزاد تجاری در خراسان شمالی

استاندار خراسان شمالی گفت: ایجاد حداقل ۲۰۰ هزار شغل، دفاتر گمرکی و رونق اقتصادی و گردشگری از دستاورد‌های ایجاد منطقه آزاد تجاری در استان خواهد بود.

به گزارش شرق24:محمدعلی شجاعی در  نشست با دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی کشور که نمایندگان استان در مجلس نیز حضور داشتند، اظهار داشت: با توجه به نبود مشکلاتی مانند تامین آب، برق و دیگر انرژی های اولیه و وجود امنیت مناسب منطقه در خراسان شمالی این تقاضا از سوی استان مطرح شد و در کمیسیون های تخصصی دولت و مجلس بررسی می‌شود.

وی افزود: ایجاد حداقل 200 هزار شغل، دفاتر گمرکی و رونق اقتصادی و گردشگری از بدیهی ترین ویژگی های ایجاد منطقه آزاد تجاری در استان خواهد بود.

استاندار خراسان شمالی خاطرنشان کرد: با عنایت به مطالبات مردم استان در جهت توسعه همه جانبه و با توجه به محرومیت‌های موجود و موقعیت خاص استان خراسان شمالی در شمال شرق کشور و ضرورت بسط تجارت در استانی که اقتصاد غالب آن کشاورزی بوده و از طرفی داشتن 301 کیلومتر مرز مشترک و دسترسی به کشورهای آسیای میانه و نبود منطقه آزاد تجاری در استانهای هم جوار شامل خراسان رضوی ، گلستان و سمنان با جمعیتی بیش از 7 میلیون نفر، ایجاد منطقه آزاد تجاری در استان خراسان شمالی مورد تقاضا می‌باشد.

 وی ادامه داد: منطقه آزاد تجاری در خراسان شمالی می تواند مانند مناطق آزاد کیش و قشم ایجاد شده و موجب رونق اقتصادی و گردشگری شود.

شجاعی تصریح کرد: در این مناطق آزاد که فقط در مناطق مرزی می تواند شکل بگیرد حداقل بیش از 150 دفتر گمرکی حضور پیدا خواهد کرد و با افزایش صادرات حتی مشاغل کوچک وخانگی و صنایع دستی رونق می یابد.

استاندار افزود: با اعلام موافقت شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور مبنی بر ایجاد منطقه آزاد تجاری در خراسان شمالی به زودی مطالعات مکان یابی و زیست محیطی و سایر اقدامات لازم توسط استان آغاز و توسط ناظران سازمان مناطق آزاد کشور بررسی خواهد شد.

نظرات

ارسال نظر