برنامه‌های کمیته فرهنگی اربعین جامع‌تر وکاملتر از گذشته پیش‌بینی شده است

در جلسه ستاد هماهنگی اربعین عراق عنوان شد:کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین برای امسال جامع‌تر وکاملتر از سال‌های گذشته برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده است.

به گزارش شرق24: حجت‌الاسلام والمسلمین نجف نجفی روحانی مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عراق،  در دومین جلسه هماهنگی ستاد اربعین عراق به ارائه برنامه‌های کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین پرداخت و گفت: خوشبختانه برنامه‌های فرهنگی اربعین در عراق با مسئولیت حجت‌الاسلام غلامرضا اباذری رایزن فرهنگی ایران در بغداد و حجت‌الاسلام حمید احمدی رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین، جامع‌تر وکاملتر از سال های گذشته برنامه ریزی وپیش بینی شده است و فعالیت‌های خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

وی از برپایی 1000 مراسم سخنرانی در موکب‌ها همراه با اعزام 80 سخنران و مداح برجسته کشوری از ایرانی به عتبات خبر داد، یادآور شد: کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین در تلاش است تا برنامه‌های فرهنگی و معرفتی را به صورت گسترده در مواکب ایرانی برگزار کند که در این خصوص هماهنگی‌های لازم انجام شده است.

حجت‌الاسلام نجفی روحانی، با اشاره به برخی از برنامه های فرهنگی و از اعزام 120 روایتگر  و مربی کودک و نوجوان به منظور حضور در جمع عزاداران اربعین حسینی برای معرفت بخشی در میان زائران خبر داد و تصریح کرد: در ایام اربعین هشت نشست و همایش علمی با شرکت اندیشمندانی از ملیت‌های مختلف در نجف اشرف و کربلای معلا برگزار خواهد شد.

وی همچنین اعزام 40 قاری بین‌المللی ایرانی برای برپایی مراسم قرآنی با حضور قاریان ایرانی در اماکن مختلف دینی و مذهبی عراق را از دیگر برنامه‌های کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین برشمرد.

مسئول دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری در عراق، برپایی محفل شعر با مشارکت شعرای ایرانی و عراقی در نجف اشرف، کریلای معلا و مسیر پیاده روی اربعین، اجرای طرح تکریم مواکب عراقی، توزیع بیش از 200 هزار جلد کتاب راهنمایی زائران در ایران و آموزش مبلغان، و طلاب و  موکب داران در عرصه فرهنگی را از دیگر برنامه‌های فرهنگی در اربعین 1398 عنوان کرد.

وی با بیان اینکه برگزاری و ایجاد اسکان و تغذیه برای زائران مهم است، زیرا همه کارهای اجرایی وتدارکاتی مقدمه برای برنامه های  فرهنگی معنوی و معرفتی است، تاکید کرد: اگر چه همه دستگاه‌ها، ارگان‌ها و نهادها برای مسائل مختلف زیرساختی زائران در اربعین تلاش می‌کنند، این کار لازم است‌ و نزد خداوند و اهل بیت ماجور هستند ولی نتیجه و ثمره آن در بعد معرفتی و بصیرت زائران باید ظاهر شود و این موضوع نیز از مطالبات مقام معظم رهبری است و ما باید در تحقق آن همه تلاش کنیم.

 

نظرات

ارسال نظر