رأی‌الیوم: موشک بالستیک ایران؛ سلاحی در برابر زورگویی آمریکا

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم در تحلیلی درخصوص آزمایش موشک های بالستیک اخیر توسط ایران، انصارالله یمن و کره شمالی با بیان اینکه این سه آزمایش موشکی نگرانی آمریکا برای شکسته شدن هیمنه و سلطه خود برانگیخته است، نوشت: موشک های بالستیک سلاحی برای مواجهه با زورگویی ها و استکبار آمریکا است.

 


این روزنامه در سرمقاله روز دوشنبه خود می نویسد که سه آزمایش موشک بالستیک نگرانی آمریکا و همپیمانان غربی آن را برانگیخته است چرا که این سه آزمایش موشکی نتایج مهمی در توازن قوی دارد. این آزمایش های موشکی شامل آزمایش موشکی انصارالله یمن از نوع 'برکان 1' است که طائف عربستان را هدف حمله قرار داد و دوم ازمایش موشکی ایران با هدف قرار دادن ماهواره ها در مدار زمین در ارتفاع 500 کیلومتر و سوم آزمایش موشک بالستیک قاره پیما توسط کره شمالی است که با نظارت کیم جونگ اون رهبر این کشور باموفقیت ازمایش شد.

 

 

این روزنامه می افزاید: این سه آزمایش موشکی یک وجه مشترک دارند و آن هم این است که دولت هایی که توسط آنها این برنامه موشکی بالستیک دنبال می شود هر سه تهدیدی برای آمریکا هستند و در سنگر ضد آمریکا و همپیمانان آن در خاورمیانه و شرق آسیا قرار دارند.

 

 

رای الیوم یادآور شد که آمریکا با اعمال تحریم های اقتصادی بر علیه شش شرکت ایرانی که با برنامه موشک های بالستیک مرتبط هستند به ازمایش موشک های بالستیک ایران پاسخ داد و همچنین واشنگتن مانورهایی نظامی مشترک با همپیمان خود کره جنوبی برگزار کرد که اعلام کردند این دو کشور به دنبال پاسخ نظامی به کره شمالی به دلیل نقض قوانین بین المللی از سوی آن هستند.

 

 

این روزنامه ادامه داد که کره شمالی تاکنون پاسخی به این تهدید نظامی آمریکا نداده است و این کشور پیش تر نیز به این نوع تهدید ها اهمیتی نداده و به برنامه های موشکی بالستیک خود ادامه داده است و حتی کیم جونگ اون که بر آزمایش موشکی اخیر نظارت داشت اعلام کرد که آمریکا هم اکنون در تیررس موشک های ما قرار گرفته است در نتیجه پاسخی قاطع تر و محکم تر از این وجود ندارد.

 

 

این روزنامه فرامنطقه ای می افزاید: واکنش ایران نیز به تحریم های آمریکا برضد این کشور بسیار قاطع بود به طوری که 'بهرام قاسمی' سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که تهران برنامه موشکی خود را به پیش خواهد برد و برنامه های نظامی و موشکی در حیطه سیاست های داخلی ایران است که کسی حق دخالت در آن را نداشته و نمی تواند درباره ان اظهارنظر کند.

 

 

رای الیوم می نویسد: چه بسا آمریکا هواپیماها و موشک اندازهای مدرن از نوع اف 16 و اف 15 و اف 35در اختیار دارد اما اردوگاه مقابل نیز توانسته با مدرن سازی موشک های خود شهرهای آمریکا را در تیررس موشک ها قرار دهد و این موضوع می تواند در استراتژی نظامی آمریکا یک چالش روزافزون باشد و برتری و قدرت این کشور و تداوم آن را تهدید کند.

 

 

این روزنامه در پایان نوشت: موشک های بالستیک ایران، یمن و کره شمالی یک بازدارندگی استراتژیک ایجاد کرده و چه بسا معادلات قدرت را تغییر دهد و به هیمنه آمریکا و همپیمانانش خاتمه دهد و در واقع این موشک ها دستاورد و سلاح مظلومان جهان در مواجهه با زورگویی ها و قلدری های آمریکا است. چه بسا گشایشی برای بسیاری از جمله مردم عرب فقیر و مظلوم باشد.

 

ایرنا

202

نظرات

ارسال نظر