قطر به سازمان تجارت‌جهانی و ICAO شکایت کرد

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، قطر شکایت رسمی خود را بابت تحریم‌های اعمال شده از سوی عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین، به سازمان تجارت جهانی ارائه کرد.

 

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی از شهر ژنو سوئیس این خبر را از قول علی الولید آل ثانی نماینده قطر در آن سازمان اعلام کرد.

 

به گزارش صدای آمریکا، وی به این خبرگزاری گفته است که دوحه رسما خواهان مذاکره با سه کشور شده و یک مهلت ۶۰ روزه را هم برای حل و فصل این دعوی تعیین کرده است.

 

به گفته علی الولید، درخواست مذاکره برای روشن کردن قانونی بودن اقدامات این کشورها و مجاب کردن آنها به عمل به تعهداتشان مطرح شده است.

 

 

در همین راستا شبکه بی بی سی افزوده است: طبق مقررات این سازمان، کشورهای طرف شکایت باید ظرف 60 روز به شکایت پاسخ دهند و در غیر اینصورت، رسیدگی به شکایت به جریان می‌افتد.

 

در صورت محکومیت، کشورهایی که تعهدات خود به عنوان اعضای سازمان تجارت جهانی را نقض کنند ممکن است با مقابله به مثل مواجه شوند.

 

بی بی سی اضافه می کند: مدیر دفتر روابط قطر و سازمان تجارت جهانی گفته است که تا کنون، به کشورهای تحریم‌کننده فرصت کافی داده تا توضیح دهند چگونه تحریم این امیرنشین را با تعهداتشان به آزادی تجارت توجیه می‌کنند اما هنوز پاسخ قانع کننده‌ای دریافت نکرده است.

 

وی افزوده است: "ما همواره خواستار گفتگو و مذاکره بوده‌ایم که بخشی از استراتژی ما برای تعامل با کشورهای مورد نظر است با این هدف که آنها در مورد اقدامات خود و جنبه‌های قانونی آن توضیح دهند و راه‌حلی برای اختلافات کنونی بیابند اما نتیجه‌ای به دست نیامده است."

 

بی بی سی درپایان گزارش خود اضافه می کند: قطر شکایتی علیه مصر تسلیم سازمان تجارت جهانی نکرده است. قطر همچنین ممنوعیت فعالیت شبکه الجزیره در کشورهای تحریم‌کننده را مصداق محدود کردن آزادی دسترسی به اطلاعات دانسته و از نهادهای بین المللی خواسته است در این زمینه دخالت کنند.

 

 

به گزارش شبکه عربستانی العربیه، علاوه بر شکایت به سازمان تجارت جهانی، دولت قطر شکایت‌هایی را علیه ممنوعیت پرواز شرکت‌های هواپیمایی آن کشور به کشورهای تحریم‌کننده به سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری وابسته به سازمان ملل - ایکائو - تسلیم کرده و خواستار مداخله این سازمان شده است.

 

 

هواپیمایی بین المللی، ICAO، در جلسه اضطراری خود که به درخواست قطر در ارتباط با ماده ۵۴ کنوانسیون هواپیمایی غیرنظامی بین المللی بود رسیدگی کرد.

 

رییس جلسه هنگام افتتاح آن تاکید کرد که از مسایل سیاسی پرهیز و بر مسایل فنی که مسئولیت ایکائو است پرداخته می‌شود.

 

وزیر قطری در بیانیه ای ضمن حمله به تصمیم کشورهای تحریم کننده، آن را «اقدامی بی‌ضابطه» خواند.

 

التمیمی ضمن رد بیانیه قطر گفت که این جلسه برای رسیدگی به مسايل فنی تشکیل شده و بیانیه قطری ها غیردقیق و در تعارض با واقعیت‌ تهیه شده است.

 

 

گفتنی است که در پی اختلافات به وجود آمده بین قطر و سعودی ها، عربستان در ابتدا با کمک امارات و بحرین و مصر تحریم اقتصادی دوحه را در پیش گرفت اما بعد از اینکه قطر به وسیله کمک های ایران و ترکیه و حمایت های روسیه توانست تحریم اقتصادی کشورهای عربستان و امارات و مصر و بحرین را بی اثر کند، این کشورها برای اعمال فشار بیشتر به دوحه تصمیم گرفتند تا مرزهای هوایی خود را نیز بر روی هواپیماهای قطری ببندند تا شاید بتوانند از این طریق بر فشارهای خود بر قطر بیافزایند که با درایت جمهوری اسلامی ایران این نقشه عربستانی ها هم با شکست مواجه شد.

 

ایران بعد از تحریم هوایی ائتلاف عربستان علیه قطر، مرزهای هوایی خود را به روی هواپیماهای قطری گشود تا این کشور بتواند از آسمان ایران برای پروازهای خود استفاده کند. به زبان واضح تر می توان گفت که ایران دومین نقشه عربستانی ها علیه قطر را نیز بی اثر کرد.

 

202

نظرات

ارسال نظر