واکنش آمریکایی ها به موشک کره شمالی؛ از گفتگو با ژاپن تا انتقاد از چین

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، مقامات کاخ سفید می‌گویند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و شینزو آبه، نخست‌وزیر ژاپن هر دو بر این عقیده هستند که برنامه موشکی کره شمالی "خطری جدی و تهدیدی مسقیم و فزاینده" است.

 

براساس گزارش ها رهبران دو کشور درخصوص تنش ها در شبه جزیره کره و آزمایش های موشکی کره شمالی بویژه آزمایش اخیر این کشور در اواخر هفته گذشته، با یکد‌یگر تلفنی گفتگو کرده‌اند.

 

به گفته کاخ سفید این دو بر تعهد دوطرف بر افزایش فشارهای دیپلماتیک و اقتصادی بر کره شمالی تاکید کرده‌اند.

 

به گزارش بی بی سی، در عین حال مقامات ژاپنی گفته اند که رهبران دو کشور در این گفتگوی تلفنی در خصوص گزینه نظامی بحث و تبادل نظر نکرده اند.

 

همزمان از منطقه گزارش شده است که رئیس جمهورکره جنوبی بزودی قرار است با ترامپ درباره برنامه موشکی کره شمالی تبادل نظر کند.

 

کره شمالی روز جمعه (۲۸ ژوئیه) برای دومین بار یک موشک بین‌قاره‌ای بالستیک (آی سی بی ام) آزمایش کرد.

 

ویدئو/ گزارش بی بی سی

 

به گزارش صدای آمریکا، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید در ارتباط با آزمایش موشکی کره شمالی خواستار نشست اضطراری شورای امنیت نخواهد شد چون "پیامد قابل توجهی نخواهد داشت."

 

نیکی هیلی همچنین چین را ترغیب کرد کره شمالی را مهار کند.

 

هیلی در بیانیه ای گفت: "قطعنامه جدید شورای امنیت اگر فشار بین المللی بر کره شمالی را به طور قابل توجهی افزایش ندهد، ارزشی نخواهد داشت."

 

وی تاکید کرد: "در واقع ارزش آن منفی خواهد بود چون حاوی این پیام برای دیکتاتور کره شمالی خواهد بود که جامعه جهانی تمایلی ندارد او را به طور جدی به چالش بگیرد."

 

او اضافه کرد: "چین باید تصمیم بگیرد آیا مایل است گام حیاتی را بردارد یا نه. وقت گفت وگو تمام شده است."

 

این در حالی است که پیش از این دونالد ترامپ با انتشار پیامی در توییتر از چین به دلیل انفعال در برابر اقدامات تحریک‌آمیز کره شمالی به شدت انتقاد کرد. او در دو توییت که روز شنبه (۲۹ ژوئیه/ ۷ مرداد) منتشر شدند، نوشت که از چین "به شدت ناامید" شده است.

 

به گزارش دویچه وله، ترامپ همچنین دولت‌های پیشین آمریکا را نیز به باد انتقاد گرفته و نوشت مقام‌های پیشین کاخ سفید شاهد آن بوده‌اند که چگونه پکن به واسطه تجارت با کره شمالی "سالانه صدها میلیارد دلار" درآمد داشته، اما "آنها [چین] تا به حال هیچ‌کاری به جز حرف زدن در رابطه با کره شمالی برای ما انجام نداده‌اند."

 

همزمان آمریکا می گوید سامانه دفاع ضدموشکی موسوم به "تاد" را با موفقیت آزمایش کرده و بمب افکن های ب-۱ خود را بر فراز شبه جزیر کره به پرواز درآورده است.

 

این اقدامات واکنشی مستقیم به آزمایش های موشکی اخیر کره شمالی است. پیونگ یانگ می گوید این آزمایش ها توانایی اش برای هدف گرفتن کل خاک آمریکا را ثابت می کند.

 

ارتش آمریکا گفت واحدی از سامانه دفاع ضدموشکی "تاد" که در آلاسکا مستقر است، موفق شده یک شی پرتابی که توسط نیروی هوایی آمریکا شلیک شده بود را بر فراز اقیانوس آرام بزند.

 

آمریکا به رغم اعتراضات شدید چین شروع به استقرار سیستم تاد در کره جنوبی کرده که هدف آن ساقط کردن موشک هایی است که ممکن است کره شمالی به طرف همسایه اش پرتاب کند.

 

بمب افکن های ب-۱ هم با همراهی هواپیماهای کره جنوبی و ژاپن بر فرار شبه جزیر کره مانور داده‌اند.

 

 

106

 

نظرات

ارسال نظر