کرونا در خراسان شمالی با شیب صعودی در حال افزایش است | پایگاه اطلاع رسانی شرق 24
 • |
 • شنبه , ۱۱ تیر ۱۴۰۱

 • |
 • 3 ذو الحجة 1443

 • |
 • 2022/7/2

 • سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی:

  کرونا در خراسان شمالی با شیب صعودی در حال افزایش است

  کرونا در خراسان شمالی با شیب صعودی در حال افزایش است

  سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: متأسفانه از ابتدای اوج‌گیری ویروس کرونا در فاز دوم شیوع این ویروس، تعداد مبتلایان خراسان شمالی به‌صورت صعودی در حال افزایش است.

   

  به گزارش خبرگزاری شرق 24 از بجنورد سید احمد هاشمی اظهار کرد: طی دو هفته گذشته وضعیت شیوع ویروس کرونا در خراسان شمالی به سمتی پیش رفت که دو شهرستان بجنورد و گرمه در وضعیت قرمز قرار گرفتند.

  سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با بیان اینکه اگر مردم خراسان شمالی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی اهمیت ندهند، آمار مرگ‌ومیر براثر ابتلا به کرونا در استان افزایش می‌یابد، افزود: اگر مردم همچنان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی اهمیت ندهند همان‌طور که شاهد افزایش موارد بستری بیماران کرونا طی دو هفته اخیر بودیم امکان صعودی شدن شیب مرگ‌ومیر نیز وجود دارد.

  وی ادامه داد: با افزایش آمار مبتلایان به کرونا مجبور هستیم دوباره به روزهای قبل از عید نوروز که محدودیت‌ها بیشتر بود، برگردیم و علت افزایش این آمار عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، عدم استفاده از ماسک و حضور در تجمعات و مراسم است.

  هاشمی عامل اصلی افزایش آمار مبتلایان را بی‌توجهی مردم نسبت به بیماری کرونا عنوان کرد و افزود: مردم نسبت به این بیماری احساس عادی شدن دارند و مانند اوایل شیوع کرونا، ترس از آن ندارند که این احساس درست نیست و مردم باید بدانند که این بیماری از بین نرفته و یا ضعیف‌تر نشده است.

  وی ماسک را عامل مهمی در پیشگیری از بیماری کرونا خواند و گفت: افراد چه ناقل بیماری باشند و یا نباشند زدن ماسک در محیط عمومی و تجمعات الزامی است.

  هاشمی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به افزایش میزان شیوع کرونا در استان، در پروتکل‌های تعریف‌شده، تجمعاتی مثل مراسم عروسی، عزا، باشگاه‌های ورزشی و استخرها تا اطلاع ثانوی تعطیل است همچنین برگزاری امتحان‌های حضوری دانشگاه‌ها نیز لغو شده است.

  سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: اینکه فردی به بیماری کرونا مبتلا شده از دوباره گرفتن این بیماری ایمن است هنوز به اثبات نرسیده و واکسن و داروی ثابت‌شده‌ای برای این بیماری تاکنون کشف نشده است.

  وی خاطرنشان کرد: بهترین درمان برای بیماران کرونایی، مراقبت مناسب در بیمارستان برای بیماران بدحال و قرنطینه برای جلوگیری از انتقال بیماری است.

  سرپرست دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی در خصوص علائم ابتلای به کرونا در کودکان گفت: این علائم به‌صورت تنگی نفس شدید، سیاه شدن لب‌ها، تب خیلی شدید و طولانی، اختلال هوشیاری است.

  وی با اشاره به اجباری شدن ماسک گفت: حضور کارمندان در ادارات بدون ماسک ممنوع است و با آن‌ها برخورد می‌شود همچنین کارمندان باید از ارائه خدمات به افرادی که ماسک نمی‌زنند خودداری کنند.

  هاشمی در خصوص شایعه کمبود تخت‌های بیمارستانی در استان گفت: خوشبختانه در تعداد تخت‌های خالی کمبود نداریم و در بیمارستان امام حسن (ع)، دو بخش با ۱۰۰ تخت، خالی است.

  وی اظهار کرد: در مواقع بحران پیش‌بینی لازم انجام شده و در صورت نیاز از ظرفیت‌های بیمارستان‌های ارتش و تأمین اجتماعی استفاده می‌کنیم همچنین سپاه استان نیز آمادگی خود را در خصوص تأمین اقامتگاه اعلام کرده است.

  انتهای پیام/


  پر بازدید ها

  اخبار کرونا