راه‌حل مطلوب، اقتصاد دانش‌بنیان | پایگاه اطلاع رسانی شرق 24
 • |
 • یکشنبه , ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

 • |
 • 29 شعبان 1442

 • |
 • 2021/4/11

 • یادداشت

  راه‌حل مطلوب، اقتصاد دانش‌بنیان

  راه‌حل مطلوب، اقتصاد دانش‌بنیان

  با توجه به شعار سال که جهش تولید نام‌گرفته و تغییرات ساختار اقتصادی جهان در پس کرونا، می‌توان با سرمایه‌گذاری بیشتر بر روی این مساله و تسهیل امور مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان، گام بزرگی در جهت شعار سال و کسب ثروت برای جامعه، نقش طلایی ایفا کرد.

  به گزارش شرق24 و به نقل ازسراج24، طبق تعریف سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در سال 1996، اقتصاد دانش‌بنیان، اقتصادی است که بر اساس «تولید و توزیع و کاربرد دانش و اطلاعات» شکل گرفته و سطح بالایی از سرمایه‌گذاری در آن به «ابداع» و «نوآوری» اختصاص می‌یابد و فناوری‌های کسب شده با شدت بالایی مصرف می‌شوند و نیروی کار از تحصیلات عالی برخوردار است.

   اما این تعریف حاصل سال‌ها گمانه‌زنی و بررسی بود تا جایی که برخی زمزمه‌های به وجود آمدن اقتصاد دانش‌بنیان را در قرن هجدهم می‌دانند، آنجا که آدم اسمیت به‌عنوان پدر علم اقتصاد استفاده از دانش را دلیلی برای افزایش اقتصاد بیان کرد، در آن زمان اقتصاد دانش‌بنیان در حال تلاش برای جوانه زدن بود. اما ظهور اقتصاد دانش‌بنیان را می‌توان دهه 1980 دانست، دورانی که سؤالات متعددی ذهن اندیشمندان این حوزه را به خود مشغول کرده بود ازجمله آنکه نکند این اقتصاد با دارا بودن رشد کم، هزینه‌های بالا و درآمدهای پایین نتواند به جامعه خدمت کند. اما مایک مندل اقتصاددان برجسته، در سال 1996 به این سؤالات این‌گونه پاسخ داد که این اقتصاد نوین، اقتصادی دانش‌محور و با رشد بالا و تورم بسیار پایین است.

  *ویژگی‌های اقتصاد دانش‌بنیان را می‌توان این‌گونه معرفی کرد:

  1- اقتصادی بدون وزن: در جهانی که نمادهای اقتصادهای فیزیکی، کارخانه‌های سیمان، شیر، خودروسازی و دفاتر مستقر در برج‌هاست، نمادهای اقتصاد دانش‌بنیان عموماً شامل ایده، دانش و فکر است و ارزش در این اقتصاد معمولاً غیرقابل لمس و به‌صورت فکر است.

  2- اقتصاد فراوانی منابع: اطلاعات و دانش به‌عنوان پایه و اساس اقتصاد دانش‌بنیان، برخلاف سایر منابع که هنگام استفاده مستهلک می‌شوند، به‌موازات افزایش مصرف، رشد خواهند کرد و می‌توانند همیشه مورد مصرف قرار گیرند.

  3- دارای ارزش دائمی بودن: پایداری اقتصاد دانش‌بنیان به مجموعه‌ای از نظام‌ها و فرآیندهای دانشی جامعه وابسته بوده درحالی‌که دانش انفرادی موجود در مغز افراد به‌راحتی قابل‌زوال و از بین رفتن است.

  4- تعیین قیمت: دانش موجود در محصولات و خدماتی که ازلحاظ محتوای دانشی غنی‌ترند، تعیین‌کننده قیمت محصولات مشابهی است که دارای دانش کمتری هستند.

  5- منعطف بودن محل و مکان فعالیت: با ظهور بازارها و سازمان‌های مجازی، محل فعالیت اهمیت چندانی نداشته و آنچه مهم است سرعت عمل و دسترسی به تمام نقاط جهان است.

  6- بازار سنجی و یافتن بهترین مسیر: به‌جاهایی که تقاضا برای دانش و اطلاعات بالاتر و موانع کمتری در مقابل آن باشد، نفوذ کرده و تأثیر می‌گذارد.

  7- وابستگی ارزش محصولات و خدمات به شرایط افراد: یک دانش یا فکر خاص، در شرایط مختلف (زمان، مکان) و برای افراد مختلف دارای ارزش و اهمیت متفاوتی خواهد بود.

  8- تبدیل دانش به کالا و فروش: در جهان امروز برای خریدوفروش دانش بازارهای مجازی وجود دارد که صاحبان دانش به شکل شبه انحصاری دانش خود را برای فروش و مبادله در معرض دید خریدار قرار می‌دهند.

  در ایران بنا بر سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب یکی از اهداف مهم اقتصاد مقاومتی نیل به اهداف سند چشم‌انداز ۲۰ ساله است که طبق این سند در افق ۱۴۰۴ باید کشوری توسعه‌یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه با هویت اسلامی و انقلابی، الهام‌بخش در جهان اسلام و با تعامل سازنده و مؤثر در روابط بین‌الملل و متناسب با آن نرخ رشد اقتصادی هشت‌درصدی داشته باشیم.

  در همین راستا پیگیری اقتصاد دانش‌بنیان توسط دولت اهمیت ویژه‌ای می‌یابد که یکی از ویژگی‌ها و پتانسیل‌های تولیدات دانش‌بنیان، ارزش‌افزوده بالا و فراوان این محصولات است. همچنین به دلیل مبتنی بودن این محصولات بر اساس خلاقیت، امکان تولید نسل جدید این محصولات با قابلیت‌های بالاتر و ارزش‌افزوده بیشتر و مداوم را فراهم می‌آورد. ازاین‌رو سرمایه‌گذاری بر روی این مهم، رشد مداوم را برای کشور به ارمغان می‌آورد.

  در انتها باید گفت با توجه به شعار سال که جهش تولید نام‌گرفته و تغییرات ساختار اقتصادی جهان در پس کرونا، می‌توان با سرمایه‌گذاری بیشتر بر روی این مساله و تسهیل امور مربوط به شرکت‌های دانش‌بنیان، گام بزرگی در جهت شعار سال و کسب ثروت برای جامعه، نقش طلایی ایفا کرد.

  انتهای پیام/


  پر بازدید ها

  اخبار کرونا