واردات رسمی کفش به کشور ۳.۵ برابر شد

رئیس هیئت مدیره جامعه صنعت کفش ایران از رشد ۳ و نیم برابری واردات کفش در سال ۹۵ نسبت به سال ۹۴ خبرداد.

علی لشگری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به اینکه صادارت انواع کفش در 4 ماهه امسال از لحاظ ارزشی رشد 30 تا 35 درصدی داشته است، اظهارداشت: آمار واردات رسمی در سال گذشته نشان می‌دهد که بازار شاهد رشد 3و نیم برابری واردات کفش نسبت به سال 94 بوده است.

وی با بیان اینکه براساس آمارهای جهانی میانگین صادرات کفش به ایران از 350 میلیون دلار در 4 سال گذشته به 250 میلیون  دلار رسیده است، افزود: این رقم نشان می‌دهد مسیر قاچاق کفش به ایران به سمت واردات رسمی رفته است.

رئیس هیئت مدیره جامعه صنعت کفش ایران با تأکید بر اینکه برای مدیریت واردات کفش به کشور باید گمرکات اقدامات لازم را انجام دهند، تصریح کرد: برخی با کم اظهاری قوانین را دور زده و به راحتی با کمترین هزینه کالاهای خود را وارد کشور می‌کنند.

وی با اعلام اینکه صنعت کفش کشور ظرفیت اشتغال 500 هزار نفری را دارد، گفت: به شرط حمایت‌های لازم از این صنعت حتی امکان افزایش دو برابری اشتغال 500 هزاری هم در این صنعت وجود دارد.

لشگری  اضافه کرد: متأسفانه برخی به صورت قانونی زیره و ریه کفش را وارد و در داخل کشور آنها را مونتاژ می‌کنند که این موضوع یک تهدید برای شاغلین صنعت کشور به شمار می‌آید.

وی با بیان اینکه به صورت کلی 75 درصد بازار کشور در اختیار تولیدکنندگان داخلی قراردارد، افزود: اما در بخش کفش های ورزشی سهم تولیدکننده داخلی فقط 50 درصد بازار است.

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر