گریز از سنگر مقاومت به دربار سعودی!

ایران اسلامی در ادوار مختلف ثابت نموده که در سیاست خارجی خود بر مدار حزم و حکمت سیر می‌کند و ضمن تأکید بر اتحاد حداکثری در برابر دشمنان اصلی، تأمین مصالح عالیه جهان اسلام را در درجه نخست اولویت قرار می‌دهد.

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، در اخبار دیروز خواندیم "مقتدی صدر" که چندسالی است حساب خود را از جبهه مقاومت جدا کرده، به عربستان عزیمت نموده و در آنجا مورد استقبال "محمد بن سلمان" ولیعهد شیعه‌ستیز سعودی قرار گرفته است.

رسانه‌های سعودی با مانور گسترده روی این خبر، در صدد القای چنین پیامی به مخاطبان بودند که در پاسخ به توسعه روزافزون حضور و تأثیرگذاری تهران در سطح منطقه، ریاض نیز قادر به جذب عناصری از درون حوزه نفوذ ایران می‌باشد!

طُرفه آنکه دولت آمریکا هم از این سفر استقبال کرده و آن را «تحولی عمده برای ایجاد ثبات در منطقه» توصیف نموده است.

 

برای کسانی که ناظر کنش‌های نامتعادل مقتدی در صحنه سیاسی عراق بوده‌اند و زحمت‌آفرینی‌های متناوب نامبرده برای دولت شیعی این کشور را مشاهده کرده‌اند، خبر نزدیکی مقتدی به سعودی‌ها چندان غیرمترقبه نبود.

چراکه از یکسو لیدر جوان جریان صدر به‌تجربه ثابت کرده که در سودای قبضه کردن بخشی از قدرت در کشورش، حاضر است به هنجارگریزی و پیمان‌شکنی تن دهد؛ و از دیگرسو آل سعود همواره کوشیده‌اند از هر طریق ممکن با تضعیف دولت شیعی نزدیک به ایران، جریانات زاویه‌دار با جبهه مقاومت را در سطوح مختلف حاکمیتی عراق نفوذ دهند و تقویت نمایند.

 

 

 

 

قطعا ریاض در این مسیر از بذل هیچ مساعدت مالی، تبلیغاتی (و فراتر از اینها) دریغ نخواهد کرد؛ خصوصا که انتخابات پارلمانی عراق در پیش است و برخی احزاب و شخصیت‌های سیاسی بدشان نمی‌آید از حمایت عربستان و مواهب مترتب بر آن بهره‌مند شوند.

در همین راستا زمزمه‌هایی از حرکت "عمار حکیم" در مسیر یادشده به گوش می‌رسد و همچنین رسانه‌های عراقی از سفر محتمل "ایاد علاوی" سیاستمدار شیعه سکولار به عربستان خبر می‌دهند.

 

میزان ناسنجیدگی تحرکات اخیر مقتدی و سایر سیاست‌ورزان هم‌مسیر او در جایی آشکار می‌شود که همزمان با درگیری ملت، دولت منتخب و بسیج مردمی عراق با تروریست‌های داعشی که کشور نیازمند اتحاد و یکپارچگی است، ساز مخالف کوک می‌کنند و شوربختانه در این وانفسا برای رژیمی آغوش می‌گشایند که حامی درجه یک تروریسم تکفیری در منطقه و مسؤول خون بسیاری از شهروندان مظلوم عراقی در سال‌های اخیر است.

 

فراموش نکرده‌ایم که در مقطعی برخی گروه‌های مقاومت نظیر "حماس" نیز به‌دنبال خطای محاسباتی، وسوسه شدند که از سنگر مقاومت گریزی به دربار سعودی بزنند؛ اما این چرخش مواضع نه‌تنها سودی برایشان به ارمغان نیاورد، بلکه اعتبار و استقلالشان دچار خلل گشت و النهایه مغضوب رقیبان شدند و سرشکسته نزد رفیقان!

 

به‌هرروی، جمهوری اسلامی ایران چتر حمایت بی‌شائبه خود را برای کلیه ملتزمان به حفظ ثبات منطقه و مجاهدان علیه اشغالگری و تروریسم گسترده است.

ایران اسلامی در ادوار مختلف ثابت نموده که در سیاست خارجی خود بر مدار حزم و حکمت سیر می‌کند و ضمن تأکید بر اتحاد حداکثری در برابر دشمنان اصلی، تأمین مصالح عالیه جهان اسلام را در درجه نخست اولویت قرار می‌دهد.

 

نظرات

ارسال نظر