ساخت و ساز استاندارد نیازمند همت مسئولین است | پایگاه اطلاع رسانی شرق 24
 • |
 • یکشنبه , ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

 • |
 • 29 شعبان 1442

 • |
 • 2021/4/11

 • رئیس نظام مهندسی خراسان شمالی:

  ساخت و ساز استاندارد نیازمند همت مسئولین است

  ساخت و ساز استاندارد نیازمند همت مسئولین است

  رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی گفت: ساختمان‌سازی استاندارد و اجرای تمام مقررات ملی ساختمان نیازمند همت و همکاری دستگاه‌های اجرایی عالی‌رتبه استان است.

  به گزارش دیار مشرق 24 از بجنورد علی‌اکبر رمضانی در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت روز مهندس در اتاق جلسات این سازمان برگزار شد اظهار کرد: اجرای همه‌جانبه قوانین و مقررات ملی ساختمان نیازمند همت دستگاه‌های عالی‌رتبه استانی است و اگر سازمان نظام مهندسی اقدام به اجرای این قوانین کند صنعت ساختمان‌سازی استان به‌طور کامل تعطیل می‌شود.

  وی با بیان اینکه دستگاه‌های عالی‌رتبه استان باید از محل بودجه عمومی خود، تجهیزات و ظرفیت‌های موردنیاز به‌منظور اجرای مقررات ملی ساختمان را تأمین کنند افزود: دستگاه‌هایی همچون صنعت و معدن، دفتر فنی مهندسی استانداری و راه و شهرسازی استان باید در خصوص تأمین تجهیزات و ظرفیت‌های موردنیاز برای اجرای مقررات استاندارد ساحتمان همکاری لازم را داشته باشند تا با اجرای این قوانین هزینه‌های مالی و جانی به کمترین حد خود برسد.

  رمضانی با اشاره به مبحث 12 مقررات ملی ساختمان گفت: این مبحث به قوانینی در خصوص حفظ جان کارکنان مشغول در پروژه‌های ساختمانی و افراد در تماس و اطراف پروژه‌ها می‌پردازد و اجرای کامل این مبحث نیازمند تأمین تجهیزات به‌روز موردنیاز است.

  وی با بیان اینکه با اجرای مبحث 12 مقررات ملی ساختمان ذی‌نفع مالک پروژه ساختمان است خاطرنشان کرد: برخلاف تصور عموم ذی‌نفع اجرای این مبحث کارگران ساختمان نیستند و درواقع با اجرای این مبحث در پروژه‌های ساختمانی مالک ساختمان شاهد کمترین میزان خسارت‌های جانی و دیگر هزینه‌های اضافه است و این‌گونه هزینه نهایی پروژه کاهش می‌یابد و مالک نفع می‌برد.

  رئیس سازمان نظام مهندسی خراسان شمالی با اشاره به مبحث 19 مقررات ملی ساختمان بیان کرد: بر اساس مبحث 19 مقررات ملی ساختمان که مربوط به میزان مصرف انرژی ساختمان است کارفرمایان باید از مصالحی که انرژی کمتری را می‌طلبد در پروژه استفاده کنند و رعایت این مبحث نیز نیازمند تفکری مدیریتی و همت مسئولین به‌منظور تأمین و در دسترس قرار دادن مصالح موردنیاز برای رعایت این مبحث است.

  وی با بیان اینکه هزینه‌ای که برای اجرای مبحث 19 صرف می‌شود در کمتر از سه سال به مالک بازمی‌گردد خاطرنشان کرد: عموم جامعه آگاهی لازم برای الزام اجرای این مبحث را ندارند و مهندسان و مسئولان مربوطه باید در خصوص مزیت و اهمیت اجرای این مبحث به مالکان ساختمان اطلاع دهند.

  رمضانی با اشاره به به‌روز نشدن تعرفه‌های خدمات مهندسی در استان خراسان شمالی اظهار کرد: تاکنون بیش از 10 مورد تقاضا به‌منظور به‌روز شدن و افزایش تعرفه‌های خدمات مهندسی داده شده است اما هنوز تعرفه‌های این خدمات بر اساس سال 98 است.

  وی افزود: در استاندارد تعیین شده بین 4 تا 5 درصد هزینه‌های ساختمان‌سازی باید صرف خدمات عمرانی معماری و مکانیکی شود اما این میزان در استان خراسان شمالی کمتر از 5/2 درصد است و این مسئله سبب شده است که برخی از ناظران و مجریان ساختمان تمایلی به کار کردن در این استان نداشته باشند.

  رئیس نظام مهندسی ساختمان خراسان شمالی با بیان اینکه نگهداری و تعمیرات ساختمان یکی دیگر از مسائلی است که در استان خراسان شمالی به آن کمتر اهمیت داده شده است بیان کرد: با اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان که به مسائل نگهداری و تعمیرات ساختمان می‌پردازد می‌توان عمر ساختمان‌های استان را افزایش داد.

  وی با بیان اینکه با طولانی‌تر شدن عمر ساختمان‌ها کمک به سزایی به اقتصاد می‌شود تصریح کرد: به‌طور میانگین سالانه حدود 50 هزار میلیارد ریال در صنعت ساختمان‌سازی خراسان شمالی هزینه می‌شود و با اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان و در پی آن با افزایش طول عمر ساختمان‌های استان می‌توان به ازای هر سال افزایش طول عمر ساختمان‌های خراسان شمالی 50 هزار میلیارد ریال در اقتصاد این استان صرفه‌جویی کنیم.

  وی همچنین با اشاره به اشتغال‌زایی در اجرای مبحث 22 گفت: مشاغلی در خصوص نگهداری و تعمیرات ساختمان‌های وجود دارد که در حال حاضر راکد و تعطیل هستند که با اجرایی شدن این مبحث می‌توان این مشاغل را راه انداخت.

  رمضانی با بیان اینکه حدود پنج هزار مهندس عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان هستند اظهار کرد: در سال 99 تعداد پروژه‌های ساختمانی نسبت به سال 98 بیش از 11 درصد افزایش یافته است.

  انتهای پیام/

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


  اخبار مشابه


  پر بازدید ها

  اخبار کرونا