نشست فوق العاده استانبول درباره فلسطین و سایه مصافحه سعودی-ایرانی بر آن

نشست فوق العاده استانبول درباره فلسطین و سایه مصافحه سعودی-ایرانی بر آن

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان صبح سه شنبه برای شرکت در نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی و به منظور بررسی آخرین تحولات قدس اشغالی در راس هیئتی عازم استانبول شد. 

سخنگوی وزارت امور خارجه در این خصوص گفته بود، با توجه به تحولات روزهای اخیر در سرزمین‌های اشغالی و افزایش فشار بر مردم فلسطین بویژه در قدس شریف، ضرورت هم اندیشی و همکاری کشورهای اسلامی بیش از پیش احساس می‌شود. 

ظریف که در بدو ورود مورد استقبال محمد ابراهیم طاهریان سفیر کشورمان قرار گرفته بود در جمع خبرنگاران در فرودگاه آتاتورک استانبول با بیان اینکه یک جلسه اضطراری با فرصت کوتاهی تشکیل شده اظهار داشت: البته جلسه کمیته اجرایی است که برای اعضای سازمان همکاری اسلامی مانند ایران هم باز است چراکه ما عضو کمیته اجرایی نیستیم زیرا این کمیته شامل رؤسای سابق و کنونی سران و وزرا است.

* ظریف: جهان اسلام هوشیار باشد و اجازه ندهد رژیم صهیونیستی آن را از مسائل اصلی منحرف کند

وی در پاسخ به سؤالی درباره پیشنهادات ایران برای این اجلاس اظهار داشت: لازم است کشورهای اسلامی و منطقه هوشیار باشند و اجازه ندهند رژیم صهیونیستی موفق شود که جهان اسلام را از خطر اصلی منحرف و به موضوعات حاشیه‌ای بکشاند.

وزیر خارجه کشورمان ادامه داد: جلسه محدودی است و نباید توقع داشت که همه وزرای سازمان حضور داشته باشند، اما این نشانه هماهنگی کشورهای اسلامی است که در برابر این حرکت جدید رژیم صهیونیستی که در ادامه سیاست‌های اشغالگری و تلاش برای تغییر هویت و ترکیب سرزمینی به‌ خصوص قدس شریف و یهودی کردن این مناطق است.

ظریف با بیان اینکه متاسفانه بدلیل پرداختن کشورهای اسلامی به موضوعات دیگر و موفقیت توطئه صهیونیست‌ها که کشورهای اسلامی را بیش از آنکه متوجه هدف واقعی کند به اهداف غیر واقعی و غیر ضروری متوجه کرده، اظهار داشت: متاسفانه این سیاست رژیم صهیونیستی ادامه پیدا کرده و هیچ مقاومت جدی نیز از سوی جهان اسلام نبوده به همین دلیل این اجلاس که از طرف دوستان ما در ترکیه برای برخورد با موضوع تشکیل شده از نظر ما یک فرصت است تا جهان اسلام در این حوزه که دلیل اصلی تشکیل سازمان همکاری اسلامی، همین موضوع فلسطین بوده، بتوانیم در جهت این هدف اصلی با هم همکاری کنیم.

* برگزاری شورای عالی راهبردی ایران و ترکیه در تهران

ظریف پس از آن با همتای خود در هتل محل اقامت که محل برگزاری اجلاس نیز بود دیدار و گفت‌وگو کرد.

ظریف در ملاقات با چاووش اوغلو، بر اهمیت نشست فوق العاده کمیته اجرایی وزرای امور خارجه کشورهای اسلامی در خصوص فلسطین تاکید و اظهار داشت: امیدوارم نتیجه این نشست به اتحاد کشورهای اسلامی در مقابله با مظالم رژیم صهیونیستی علیه فلسطین منجر شود.

در ادامه ورزای خارجه دو کشور در خصوص مسائل مختلف روابط دو جانبه گفت‌وگو کردند. تلاش برای رسیدن به حجم مبادلات دو کشور به 30 میلیارد دلار و برداشتن موانع توسعه همکاری‌ها و نیز موافقت برای برگزاری شورای عالی راهبردی دو کشور در آینده در تهران از محورهای این دیدار بود.

ظریف و چاووش اوغلو در این ملاقات همچنین در خصوص موضوعات منطقه‌ای و سوریه تبادل نظر و بر تقویت گفت‌وگوهای آستانه در خصوص سوریه تاکید کردند.

نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی درباره فلسطین، از ساعت 10 به وقت محلی(11:30 به وقت تهران) در هتل سوییس استانبول و در سطح کارشناسان انجام شد. قرار بود نتیجه این نشست در اجلاس عصر که وزرای خارجه حضور داشتند به جمع بندی برسد.

ظریف در ادامه دیدارهای خود با رنتو مرسودی وزیر خارجه اندونزی دیدار و گفت‌وگو کرد.

پس از آن وزرای خارجه و شرکت کنندگان در اجلاس فوق العاده در ضیافت ناهار وزیر خارجه ترکیه شرکت کردند.

ساعت 14 به وقت محلی (15:30 به وقت تهران) بود که نشست دوم و پایانی اجلاس فوق العاده سازمان همکاری اسلامی با حضور وزرای خارجه ١٨ کشور اسلامی از جمله ایران، ترکیه و عربستان و معاونان وزرا و نمایندگان 20 کشور دیگر اسلامی آغاز به کار کرد.

قرار بود ظریف بعد از سخنرانان هیئت رئیسه اجلاس به عنوان سخنران چهارم در این نشست مواضع جمهور اسلامی را اعلام کند.

بعد از سخنان چاووش اوغلو، دبیر کل سازمان همکاری اسلامی و وزیر خارجه فلسطین، به هر یک از سخنرانان این نشست 5 دقیقه وقت داده شد تا مواضع کشورهایشان را در خصوص وضعیت اخیر قدس اشغالی اعلام کنند. سخنرانی‌هایی که گاهی ملال آور و برای حضار خواب آور بود.

* فراخوانی مسلمانان برای کمک به مردم قدس

یوسف بن احمد العثیمین، دبیر کل سازمان همکاری اسلامی که بعد از چاووش اوغلو به سخنرانی پرداخت، کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، سازمان‌های مردم نهاد، بخش خصوصی و تمامی سازمان‌های مالی و دولتی را به کمک برای مردم قدس فراخواند و یادآور شد: سازمان همکاری اسلامی با همکاری بانک توسعه اسلامی، پروژه‌هایی در رابطه با رفع مایحتاج فلسطین در راستای توسعه اقتصادی و اجتماعی این کشور اجرایی می‌کند. از سوی دیگر با همکاری صندوق همبستگی اسلامی نیز کمک مالی به ارزش 27 میلیون دلار در پروژه‌های در دست اجرای این کشور ارائه می‌دهد.

وی با اشاره به ادامه نقض حقوق مردم فلسطین در قدس از سوی اسرائیل که مسئولیت جمعی و فردی بر دوش اعضای سازمان برای مبارزه با این اقدامات اسرائیل می‌گذارد، گفت: در راستای توقف نقض حقوق از سوی اسرائیل و حملات این کشور در قدس، باید ضمن قبول مسئولیت با جامعه جهانی همکاری‌های لازم صورت گیرد و از سوی دیگر باید حفاظت بین‌المللی از مردم فلسطین صورت گیرد.

* عقب نشینی اسرائیل در مسجد الاقصی به منزله پیروزی مردم فلسطین است

ریاض مالکی وزیر امور خارجه فلسطین سومین سخنران این نشست فوق العاده بود که اظهار داشت: ملت فلسطین، سالهای طولانی است که با برگزاری تظاهرات مسالمت آمیز و مبارزه‌ای سخت و طاقت فرسا در مقابل موانع و چالش‌های فراوان ایستاده است تا از حاکمیت و هویت بیت المقدس دفاع کند.

وی ادامه داد: عقب‌نشینی اسرائیل از اتخاد تدابیر امنیتی در مسجدالاقصی به منزله پیروزی مردم فلسطین است، ولی نباید فراموش کرد که نخست وزیر اسرائیل با شیوه‌های مختلف به دنبال افزایش نفوذ بر قدس است. باید در این زمینه آمادگی داشته باشیم.

وزیر خارجه فلسطین با بیان اینکه این نوع اقدامات خائنانه می‌تواند در آینده نزدیک تکرار شود، اظهار داشت: اسرائیل با اقدامات تحریک آمیز در قدس به دنبال راه انداختن کشتار فرهنگی است. این کشور برای تغییر واقعیت‌های جغرافیایی و بافت جمعیتی قدس سعی دارد از دیگر مناطق، یهودیان را به قدس آورده و آنها را اسکان دهد.

ایمن صفدی وزیر امور خارجه اردن از دیگر سخنرانان این نشست بود که گفت: دفاع از مسجد الاقصی وظیفه همه مسلمانان جهان است. حضور ما در این نشست، طرح‌های اسرائیل را نقش بر آب می‌کند. همه ما شاهد نقض قوانین از سوی اسرائیل بودیم و این کشور در قبال تلاش‌های ما مجبور به عقب نشینی شد. ما پیروز شدیم.

* عادل الجبیر: اقدامات اسرائیل ریختن بنزین روی آب است

عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سعودی یکی دیگر از سخنرانان این اجلاس بود که اظهارداشت: تحرکات و اقدامات اسرائیل علیه فلسطینی‌ها را به " ریختن بنزین روی آب " تشبیه کرد و بسته شدن درهای مسجد الاقصی را جریحه دار کردن احساسات تمام مسلمانان جهان دانست. باید جامعه جهانی در مقابل اسرائیل، کنار مردم فلسطین قرار گیرد و ما از تشکیل دولت فلسطین به پایتختی قدس حمایت می‌کنیم.

* ظریف: وضعیت دو میلیون فلسطینی ساکن غزه تحت محاصره غیرقانونی را فراموش نکنیم/فرهنگ بی کیفری رژیم اسرائیل پایان یابد

ظریف نیز در این نشست با بیان اینکه در نتیجه اقدامات نیروهای اشغالگر که همچنان و با بی اعتنایی کامل به حقوق بین‌الملل به برنامه‌های توسعه طلبانه خود علیه مردم فلسطین و اماکن مقدس مسلمانان به ویژه حرم شریف ادامه می‌دهند، وضعیت این مکان شریف ملتهبتر شده است، اظهار داشت: ما این رشته از تجاوزهای صهیونیستی که با هدف تغییر وضعیت تاریخی این مکان شریف، تغییر ترکیب جمعیتی و کنترل بر اماکن مقدسه اسلامی در قلب قدس اشغالی صورت می‌گیرد را قویاً محکوم می‌کنیم. وضعیت فعلی در نتیجه غم انگیز اشغال غیرقانونی سرزمین فلسطین و نقض مستمر حقوق بنیادین و لاینفک مردم فلسطین به وجود آمده است.

وی ادامه داد: ما نباید هم چنین وضعیت دو میلیون فلسطینی ساکن غزه که تحت محاصره غیرقانونی و مجازات‌های دسته جمعی قرار گرفته و از نیازهای اولیه و حتی حیاتی شان در زمینه دارو، آب سالم و انرژی محروم شده‌اند را نیز فراموش کنیم. این کابوس انسانی نیازمند اقدام عاجل از طریق پایان دادن فوری به محاصره غزه است.

وزیر خارجه کشورمان با یادآوری اینکه رژیم اسرائیل هم چنان به تمامی درخواست‌های جهانی برای توقف و تغییر در سیاست‌ها و اقدامات نژادپرستانه‌اش علیه مردم فلسطین بی اعتنایی می‌کند، افزود: ما امت اسلامی باید ابتدا و بیش از هر چیز، با هم برای پویشی جهانی و یکپارچه، متحد شده و تلاش‌های صهیونیستی را برای مخفی نگاه داشتن برنامه‌ها و اقدامات مجرمانه شان خنثی کنیم. همه ما باید با هر گونه تلاشی که توجه جمعی ما را از هدفی اصلی که ما را در سازمان همکاری اسلامی گرد هم آورده دور می‌کند، مقابله کنیم.

ظریف گفت: ضروری است تا ما با یک صدا با جامعه بین‌المللی به ویژه شورای امنیت ملل متحد سخن بگوییم و از آنها بخواهیم تا به فرهنگ بی کیفری برای رژیم اسرائیل پایان داده و این رژیم را مجبور کنند تا برنامه‌ها و جنایاتش را متوقف کند.

این نشست عصر سه شنبه با سخنرانی پایانی چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه پایان یافت اما موضوعی که به سرعت در سطح ایران توانست برگزاری آن را تحت الشعاع قرار دهد دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان بود.

عادل جبیر و ظریف در حاشیه نشست فوق‌العاده کشورهای همکاری اسلامی در استانبول با هم مواجه شدند و سپس با هم دست داده و مصافحه کردند. این تصویر توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد.

ظریف در پایان این سفر در خصوص دیدارش با عادل جبیر گفت: در این جلسات بین‌المللی کسانیکه به هم می‌رسند سلام و علیک می‌کنند، بخصوص ما که سابقه طولانی ارتباط با یکدیگر به عنوان وزیر خارجه داشتیم. به نظرم می‌رسد که نباید بیش از مقدار ضروری در این خصوص که یک ادب دیپلماتیک صورت گرفته صحبتی کرد. ما همواره گفته‌ایم که آمادگی این را داریم که بر اساس منافع مردم و جهان اسلام با همه همسایگان رابطه خوب داشته باشیم.

نشست فوق العاده استانبول در ترکیه در حالی به پایان رسید که بیش از 38 کشور در سطح وزیر، معاون وزیر، سفیر و نماینده در آن حضور داشتند، موضوعی که باعث می‌شود توجه بیشتری به وضعیت فلسطین در شرایط کنونی نزد افکار عمومی به وجود آورد.

گزارش از علی حیدری

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر