شمخانی: هر تحریمی را با یک دستاورد پاسخ داده‌ایم که برخی از آنها رسانه‌ای نشده است

شمخانی: هر تحریمی را با یک دستاورد پاسخ داده‌ایم که برخی از آنها رسانه‌ای نشده است

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری تسنیم، علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی در گفت‌وگویی رسانه‌ای اظهار داشت: تنها با اتکا به قدرت و توانمندی‌های ملی می‌توان با سیاست‌های استکباری آمریکا مقابله کرد و منطق هزینه ــ فایده این کشور برای پیگیری سیاست‌های ضدایرانی را تغییر داد.

شمخانی با اشاره به بی‌تأثیر بودن برجام در کاهش دشمنی آمریکا با ملت ایران افزود: ذات سیاست خارجی آمریکا اعمال نفوذ و فشار به‌منظور تسلیم‌سازی و تحقیر کشورهای مخالف خود است و در این مسیر تمامی ابزارهای نامشروع و شیطانی را نیز به خدمت می‌گیرد.

وی فقدان هوشمندی و ابتکار در مجموعه هیئت حاکمه جدید آمریکا را فرصتی مناسب پیشِ‌روی دستگاه دیپلماسی کشور برشمرد و با قابل پیش‌بینی عنوان کردن رفتار امروز آمریکا در قبال برجام اظهار داشت: مجموعه‌ای از اقدامات در حوزه‌های تقنینی، فنی، هسته‌ای، اقتصادی، سیاسی، دفاعی و نظامی از سوی هیئت نظارت بر برجام تعیین شده که به‌صورت موازی و هماهنگ دنبال می‌شوند.

شمخانی تحریم چند شخص و شرکت را بی‌تأثیر بر استمرار مسیر توسعه و رشد کشوری با مشخصات جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد و اظهار داشت: هر بار که آمریکا در حوزه‌های غیرهسته‌ای تحریمی علیه اشخاص و نهادهای ما وضع کرده، در همان حوزه یک دستاورد جدید را به بهره‌برداری رسانده‌ایم که بخشی از آنها رسانه‌ای نیز نشده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی افزود: آمریکا به‌دنبال خروج از برجام با هزینه ایران است که قطعاً این فرصت از سوی ما در اختیار این کشور قرار داده نخواهد شد، البته این به‌مفهوم حفظ برجام با هر هزینه‌ای نیست.

شمخانی ارزش برجام به‌عنوان یک توافق بین‌المللی را در گروی احترام و اجرای آن از سوی همه طرف‌ها و ایجاد منافع یکسان برای امضاء کنندگان آن عنوان کرد و خاطرنشان ساخت: در حوزه سیاسی نیز عملاً 5 کشور در برابر آمریکا قرار گرفته‌اند و همه آنها تصریحاً و یا تلویحاً آمریکا را ناقض برجام می‌دانند که این نیز دستاوردی سیاسی برای ایران با صرف کمترین هزینه است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام یکی از دلایل عصبانیت آمریکا از شرایط فعلی را عدم توفیق این کشور برای تغییر سیاست‌های اصولی ایران در منطقه در شرایط پسابرجام دانست و افزود: از نظر جمهوری اسلامی ایران برای مهار گاو خشمگین باید انرژی او را به مسیر دلخواه هدایت کرد تا بدون صرف هزینه اضافی و آسیب دیدن بتوان به هدف مورد انتظار رسید.

شمخانی توسعه توان دفاعی به‌ویژه برنامه‌های متعارف موشکی ایران را غیر قابل مذاکره و از حقوق مسلم کشورمان عنوان کرد و اظهار داشت: قدرت دفاعی ایران تاکنون در برابر بسیاری از تهدیدات بازدارنده بوده و در چارچوب دکترین دفاعی کشور برای هر نوع تهدیدی سلاح دفاعی متعارف لازم را طراحی و تولید خواهیم کرد.

وی توانمندی موشکی جمهوری اسلامی ایران را کاملاً بومی و متناسب با تهدیدات بالقوه کشور ذکر کرد و اظهار داشت: ضربه موشکی سپاه به تروریستهای تکفیری در سوریه نشان داد که نیروهای مسلح ایران متکی بر ظرفیت‌های داخلی در بالاترین سطح آمادگی برای پاسخگویی به هرگونه شیطنت و اقدام ناامن کننده علیه کشورمان هستند.

انتهای پیام/*

نظرات

ارسال نظر