خراسان شمالی در لب پرتگاه موج چهارم کرونا | پایگاه اطلاع رسانی شرق 24
 • |
 • دوشنبه , ۲۴ مرداد ۱۴۰۱

 • |
 • 18 محرم 1444

 • |
 • 2022/8/15

 • خراسان شمالی در لب پرتگاه موج چهارم کرونا

  خراسان شمالی در لب پرتگاه موج چهارم کرونا

  روند صعودی آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌های استان خراسان شمالی در چند روز اخیر زنگ خطر خیز این استان شمال شرق کشور را به‌سوی موج چهارم کرونا به صدا درآورد.

  به گزارش دیارمشرق 24، با توجه به دیدوبازدیدهای نوروزی و خرید و مسافرت‌های قبل و بعد از نوروز روند ابتلای بیماران کرونایی در استان خراسان شمالی همانند دیگر استان‌های کشور در حال افزایش است.

   با توجه به برگزاری جشن عروسی‌ها و دورهمی های که با کمترین سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی در حدود یک‌ماهه اخیر در استان برگزار شد، شاهد افزایش آمار مبتلایان کرونایی بستری در بیمارستان‌های این استان بودیم و این روند شتاب گرفته است.

  با توجه به شتاب مبتلایان به کرونا در استان خراسان شمالی پیش‌بینی می‌شود خراسان شمالی در هفته‌های آینده وارد موج چهارم کرونا شود و این مسئله نگرانی کادر درمان استان را برانگیخته است.

  در حال حاضر در بیمارستان شهرستان اسفراین بیش از ۱۷۰ بیمار مبتلا به ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان و دانشکده علوم پزشکی بستری و تحت درمان قرار دارند.

  بررسی‌ها نشان می‌دهد که آمار مبتلایان به این ویروس در سه تا چهار روز اخیر بیش از ۵۰ درصد افزایش دارد و روند صعودی آمار بیماران کووید ۱۹ باعث شد تا ۹۰ درصد از وضعیت کرونایی استان در معرض رنگ‌بندی با خطر متوسط و زرد قرار گیرد.

  علاوه بر آن بر اساس این گزارش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان خراسان شمالی نیز به‌طور میانگین به ۷۵ درصد رسید که ازلحاظ الگوی رنگ‌بندی کرونایی پروتکل‌های بهداشتی این استان در وضعیت نارنجی و خیر به سمت قرمز شدن قرار دارد که پیش‌بینی درمانگران این است که در صورت تداوم رفتارهای عادی انگارانه احتمال قرمز و نارنجی شدن چند شهرستان در معرض خطر در روزهای آینده وجود دارد.

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان خراسان شمالی نسبت به روند افزایش آمار بیماران کووید ۱۹ بستری در بیمارستان‌های این استان در چند روز اخیر هشدار داد و گفت: در سه روز اخیر حدود ۱۰۰ بیمار با علائم ویروس کرونا و مشکوک به بیماری کووید ۱۹ در بیمارستان‌های تحت پوشش این دانشگاه بستری شدند.

  دکتر سید احمد هاشمی افزود: بر اساس آمار تعداد بیماران کووید ۱۹ بستری در بیمارستان‌های تحت پوشش این دانشگاه در این مدت بیش از ۵۰ درصد افزایش یافت و با کاهش سطح پروتکل‌های بهداشتی احتمال افزایش آمار در روزهای آینده نیز وجود دارد که می‌تواند استان را به سمت خیز چهارم موج کرونا بکشاند.

  وی افزود: با وجود افزایش میزان هشدارها و توصیه‌های کارشناسان بهداشتی و درمانگران سطح رعایت پروتکل‌های بهداشتی شامل استفاده از ماسک، فاصله‌گذاری فیزیکی در حال کاهش و حساسیت‌ها نسبت به پروتکل‌ها به‌خصوص استفاده از ماسک نگران‌کننده است.

  دبیر ستاد مقابله با کرونا استان خراسان شمالی اظهار کرد: کنترل ویروس کرونا نیازمند مشارکت همگانی و توجه به هشدارهای درمانگران نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی دارد و هر میزانی که این پروتکل‌ها کاهش یابد و رفتارهای عادی انگارانه افزایش یابد، آمار بیماران نیز افزایش خواهد یافت و استان را وارد چالش بزرگ موج چهارم کرونا می‌کند که کار را برای درمانگران ما بیش از گذشته دشوار می‌کند.

  دکتر هاشمی با اشاره به شیوع ویروس جهشی کرونا انگلیسی در استان خراسان شمالی اظهار کرد: به‌هرحال وضعیت رنگ‌بندی موجود در استان که رنگ زرد و آبی طبق آخرین ارزیابی سامانه ماسک اعلام شد، شکننده است و باید از هر رفتاری که می‌تواند سرعت انتقال ویروس را افزایش دهد، پرهیز کنیم.

  انتهای پیام/


  پر بازدید ها

  اخبار کرونا