افزایش 60 درصدی تولید شمش آلومینیوم جاجرم | پایگاه اطلاع رسانی شرق 24
 • |
 • یکشنبه , ۱ خرداد ۱۴۰۱

 • |
 • 21 شوال 1443

 • |
 • 2022/5/22

 • افزایش 60 درصدی تولید شمش آلومینیوم جاجرم

  افزایش 60 درصدی تولید شمش آلومینیوم جاجرم

  مدیرعامل شرکت آلومینای ایران گفت: امسال با برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری انجام شده، میزان تولید شمش آلومینیوم با ۶۰ درصد افزایش به ۴۰ هزار تن در سال می رسد.

  به گزارشدیارمشرق24، تورج زارع در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: کارخانه شمش آلومینا در مجتمع آلومینای ایران واقع در شهرستان جاجرم در سال ۹۸ افتتاح شد و در آن سال ۱۰ هزار تن از این محصول تولید شد و میزان تولید در سال گذشته با افزایش قابل‌توجه به ۲۵ هزار تن رسید.

  مدیرعامل شرکت آلومینای ایران راه‌اندازی واحد شمش آلومینیوم را از اقدامات ارزنده دولت در این استان عنوان کرد و گفت: این کارخانه از سال ۸۶ وارد مرحله اجرایی شده بود اما به خاطر مشکلات تحریم و تأمین نشدن نقدینگی، تا سال ۹۴ غیرفعال و راکد بود.

  وی افزود: فعال‌سازی این پروژه از ابتدای سال ۹۴ آغاز شد و با کمک مالی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و استفاده از نقدینگی شرکت اجرای آن از سر گرفته شد و در اواخر سال ۹۷ به بهره‌برداری رسید.

  زارع خاطرنشان کرد: در سال ۹۴ هم با مشکلات تحریم روبه‌رو بودیم و بخش زیادی از تجهیزات باید از خارج تأمین می‌شد، در این زمینه  قرارداد تکمیلی و نهایی با یک شرکت چینی به ارزش  ۴۰ میلیون یورو منعقد شد و کار اجرای کارخانه تداوم یافت.

  وی گفت: تا پیش از سال ۹۴، میزان پیشرفت پروژه حدود ۴۰ درصد بود و ۳۵ میلیون یورو  و ۶۰۰ میلیارد ریال برای آن هزینه شده بود، از سال ۹۴ تا مرحله بهره‌برداری و تولید نخستین شمش، ۹۴ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و بیش از ۲ هزار میلیارد ریال سرمایه ریالی صرف شد.

  مدیرعامل شرکت آلومینای ایران افزود: اکنون بیش از نیمی از شمش تولیدی در این مجتمع، صادر و مابقی در همین شرکت مصرف می‌شود و صادرات عمده این محصول به کشور ترکیه انجام شده و بخش زیادی از ارز حاصل از صادرات شمش هم صرف خرید و تأمین مواد اولیه موردنیاز کارخانه هزینه می‌شود.

  زارع با بیان اینکه اکنون چهار شرکت در کشور آلومینیوم تولید می‌کنند گفت: یکی از مزیت‌های مجتمع آلومینای ایران، تولید پودر آلومینا به‌عنوان ماده اولیه این محصول است، این شرکت، تنها تولیدکننده پودر آلومینا در کشور است و سالانه ۲۴۰ هزار تن از این محصول  تولید می‌شود.

  وی افزود: میزان تولید پودر آلومینا در سال قبل مشابه سال ۹۸ بود، پارسال به علت مشکل قطعی گاز در فصل زمستان، میزان تولید افزایش نداشت، اگر مشکل گاز نداشتیم، میزان تولید دست‌کم پنج درصد نسبت به سال ۹۸، افزایش داشت اما این امر محق نشد.

  مدیرعامل شرکت آلومینای ایران خاطرنشان کرد: ۸۰ هزار تن از پودر آلومینای تولیدی در کارخانه تولید فلز آلومینیوم به مصرف می‌رسد و ۱۶۰ هزار تن به سایر کارخانه‌های ایران ازجمله ایرالکو، المهدی و سالکو ارسال می‌شود. 

  مجتمع آلومینای ایران به‌عنوان تنها تولیدکننده پودر آلومینا در کشور، یک‌پنجم نیاز داخلی را تأمین می‌کند و مابقی نیاز کشور در این بخش از خارج وارد می‌شود.

  آلومینای ایران در شهرستان جاجرم، واحد تولیدی منحصربه‌فرد تولیدکننده پودر آلومینا است که این محصول به‌عنوان ماده اولیه چهار واحد تولیدی ازجمله ایرالکو، المهدی، سالکو و نیز تولید شمش در جاجرم به مصرف می‌رسد.  

  مجتمع آلومینای ایران در ۱۵۰ کیلومتری جنوب بجنورد و ۵ کیلومتری شمال شهر جاجرم واقع است که در سال ۱۳۷۵ به بهره‌برداری رسیده است.

  این مجتمع صنعتی، که قطب تولید پودر آلومینیوم در کشور است، تاکنون ۲ هزار فرصت شغلی مستقیم داشته است.    

   


  پر بازدید ها

  اخبار کرونا