حجت‌الاسلام علی حیدری رئیس حوزه‌های علمیه خراسان شمالی شد | پایگاه اطلاع رسانی شرق 24
 • |
 • شنبه , ۲۷ شهریور ۱۴۰۰

 • |
 • 11 صفر 1443

 • |
 • 2021/9/18

 • حجت‌الاسلام علی حیدری رئیس حوزه‌های علمیه خراسان شمالی شد

  حجت‌الاسلام علی حیدری رئیس حوزه‌های علمیه خراسان شمالی شد

  طی حکمی از سوی حجت‌الاسلام عاملی رئیس حوزه علمیه خراسان، حجت‌الاسلام علی حیدری به‌عنوان رئیس جدید حوزه‌های علمیه خراسان شمالی جایگزین حجت‌الاسلام حجت سالاری مکی شد.

  به گزارش شرق 24 مراسم تودیع و معارفه رئیس حوزه‌های علمیه خراسان شمالی در محل مصلی بجنورد و با حضور مدیر حوزه علمیه خراسان و نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی برگزار شد.

  حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مصباح عاملی رئیس حوزه علمیه خراسان در این مراسم اظهار کرد: تغییر و جابجایی مدیران در حوزه علمیه امری طبیعی و مرسوم است و ملاک تصمیم‌گیری در این زمینه تنها مصلحت حوزه علمیه بوده و هیچ موضوع دیگری نمی‌تواند در این راستا اثرگذار باشد.

  مدیر حوزه علمیه خراسان خاطرنشان کرد: مسائل فرهنگی و آموزشی از استانی به استان دیگر متفاوت بوده و این موضوع اقتضا می‌کند که در عین برخورداری از چارچوب واحد، هر استان برنامه اجرایی ویژه خود را داشته باشد.

  وی گفت: با توجه به تجربیات ارزنده و توانمندی‌های حجت‌الاسلام سالاری مکی، ازاین‌پس از قابلیت‌های مدیریتی و اجرایی ایشان در امور طلاب و دانش‌آموختگان حوزه علمیه خراسان بهره‌مند می‌شویم.

  حجت‌الاسلام‌والمسلمین نوری نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان شمالی نیز در این مراسم اظهار کرد: حجت‌الاسلام سالاری مکی تجربیات ارزنده‌ای درزمینهٔ مدیریت مدارس، اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی و آموزشی، اقدامات کارگاهی، بحث‌های عمرانی، پیگیری احداث و تکمیل ساختمان مدارس علمیه استان و تعامل با دستگاه‌های مختلف دارد که این تجربیات می‌تواند در آینده هر مجموعه‌ای را کمک کرده و تأثیرگذار باشد.

  وی ادامه داد: انتظار می‌رود حجت‌الاسلام حیدری، مدیر جدید حوزه علمیه استان از تجربیات مدیر سابق استفاده کرده و ارتباطات موجود را تداوم دهد تا این مسیر و روند فرخنده در حوزه علمیه خراسان شمالی با قدرت ادامه یابد.

  امام‌جمعه بجنورد تصریح کرد: پیگیری ویژه مصوبات شورای استانی حوزه و اعلام نتیجه اقدامات انجام‌شده، ازجمله مواردی بود که در مدت حضور حجت‌الاسلام سالاری مکی در استان به‌خوبی اجرایی می‌شد و انتظار می‌رود ازاین‌پس نیز در دوره مدیریت جدید تداوم داشته باشد.

  حجت‌الاسلام نوری گفت: اکنون سه حوزه علمیه مجهز با ظرفیت بالا در استان داریم که می‌تواند پاسخگوی نیاز ۱۰ سال آینده طلاب باشد.

  وی افزود: سفر رهبر انقلاب به خراسان شمالی با اعتبارات ویژه همراه بود که حوزه علمیه بالاترین میزان جذب را داشت که اگر پیگیری‌های مدیران نبود این اتفاق رقم نمی‌خورد.

  حجت‌الاسلام نوری رشد پایه‌های تحصیلی حوزه علمیه، افزایش طلاب و حضور اساتید برجسته در استان را از دیگر برکات حضور رهبر انقلاب در بجنورد عنوان کرد.

  نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی تصریح کرد: امروز حوزه‌های استان تقویت‌شده و پاسخگوی نیاز استان هستند؛ هرچند مدتی پیش در استان مبلغ و مشاور مذهبی هم نداشتیم اما اکنون ماندگاری طلاب در خراسان شمالی بیشتر شده است.

  وی افزود: صد مشاور مذهبی جذب بدنه آموزش‌وپرورش شده‌اند تا بتوانند مسائل دینی را در مدارس تشریح کنند.

  در پایان این مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید مصباح عاملی، مدیر حوزه علمیه خراسان با صدور حکمی حجت‌الاسلام علی حیدری را به‌عنوان مدیر جدید حوزه علمیه خراسان شمالی منصوب و جایگزین حجت‌الاسلام حجت سالاری مکی کرد.

  حوزه علمیه خراسان هزار و ۲۰۰ سال قدمت داشته و اکنون با بیش از ۳۰ هزار طلبه که زیر نظر افزون بر دو هزار استاد در ۱۳۱ مدرسه علمیه تحصیل می‌کنند، پس از حوزه علمیه قم بزرگ‌ترین مرکز حوزوی کشور است.‌

  مدارس علمیه در استان خراسان شمالی از سال ۱۳۸۸ تا سال ۱۳۹۵ به‌صورت نمایندگی و تحت نظر حوزه علمیه خراسان بزرگ فعالیت می‌کردند؛ اما حوزه علمیه خراسان شمالی از شهریورماه ۹۵ به مدیریت استانی ارتقا یافت.‌

  انتهای پیام/


  پر بازدید ها

  اخبار کرونا