اسناد مالکیت سازمان میراث‌فرهنگی برای سعدآباد و نیاوران به قوت خود باقی است

مدیرکل حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: اسناد مالکیت سازمان میراث‌فرهنگی برای مجموعه‌های سعدآباد و نیاوران به قوت خود باقی است و تا زمان اعلام‌نظر قطعی دادگاه، اظهارنظر‌ها وجه حقوقی ندارد.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، علی نقی‌زاده محجوب مدیرکل حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تصریح کرد: اسناد مالکیت مجموعه‌های سعدآباد و نیاوران به‌صورت کلی در اختیار سازمان میراث‌فرهنگی است و بنیاد مستضعفان براساس حکمی که قطعیت آن هنوز مشخص نیست، اقدام به گرفتن سند معارض (هم‌عرض) برای این دو مجموعه فرهنگی و تاریخی کرده است.

او تصریح کرد: البته همین سند معارض هم برای تمام بخش‌های این دو مجموعه تاریخی نیست و بنیاد مستضغفان فقط اسناد تعدادی از پلاک‌های سعدآباد و نیاوران را در اختیار دارد.

مدیرکل حقوقی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری افزود: بنیاد مستضعفان این اسناد را بر اساس حکمی که در دادگاه اصل 49 در سال 92 صادر شده گرفته است، در این حکم اجازه صدور اسناد مالکیت سعدآباد و نیاوران برای بنیاد مستضعفان اعلام شده است، اما حکم این دادگاه قطعی نبوده است و سازمان میراث‌فرهنگی تقاضای بررسی و تجدید نظر داشته است، بنابراین تا زمان صدور حکم قطعی دادگاه، اسناد مالکیت این دو مجموعه تاریخی برای هر دستگاه و نهاد دیگر و اظهارنظر در این خصوص وجه قانونی ندارد.

نقی‌زاده محجوب با اشاره به سابقه تاریخی اسناد مالکیت سعدآباد و نیاوران برای سازمان میراث‌فرهنگی، تصریح کرد: در سال 64 سند مالکیت این دو مجموعه تاریخی به‌نام دولت و برای بهره‌برداری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شد، و در سال 84 سند تجمیعی سعدآباد و نیاوران به سازمان میراث‌فرهنگی داده شد.

او ادامه داد: با توجه به این سابقه تاریخی، اسناد مالکیت سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مقدم بر اسناد بنیاد مستضعفان است و گستره تمام این دو مجموعه را نیز در بر می‌گیرد.

انتهای پیام/

http://fna.ir/F86G34

نظرات

ارسال نظر