درباره برجام و نقض آن توسط آمریکا با موگرینی صحبت شد/مواضع واشنگتن برای اتحادیه اروپا نیز مشکل آفرین است

درباره برجام و نقض آن توسط آمریکا با موگرینی صحبت شد/مواضع واشنگتن برای اتحادیه اروپا نیز مشکل آفرین است

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی امروز (شنبه) پس از دیدار و گفتگو با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در جمع خبرنگاران عنوان کرد: گفت‌وگوی صریح و شفافی با خانم موگرینی داشتیم و مسائل مختلف مورد بحث قرار گرفت، امنیت و ثبات در منطقه و نقشی که ایران تا به حال برای حفظ وضعیت موجود و جلوگیری از بی ثباتی در منطقه بازی کرده و در برابر تلاش‌هایی که دیگران انجام دادند که این منطقه را با ارسال اسلحه و پول بی ثبات کنند و آمادگی ایران برای همکاری بدین منظور که فرآیند ثبات تکمیل شده و به صلح و امنیت بینجامد.

وی ادامه داد: درباره مسایل مربوط به برجام و مشکلاتی که در راه اجرای برجام است بدعهدی ها و نقضی که از سوی آمریکا در حال انجام است نیز صحبت شد و اینکه اتحادیه اروپا در مقابل نقض فاحش برجام چگونه میخواهد عمل کند و بخصوص عنوان کردم در حالی که شما در بیانیه خود عنوان می کنید همه اطراف قضیه بایستی برجام را کامل اجرا کنند وقتی ترامپ در اجلاس گروه ٢٠ حضور پیدا می کند و به رهبران حاضر در نشست میگوید که با ایران بیزنس و تجارت نکنید، این کاملا مغایر با برجام است که همه کشورهای ١+٥ متعهدند شرایط را فراهم کنند که برجام باید کامل اجرا شود و مانعی در راه مسائل اقتصادی بین ایران و دیگر کشورها ایجاد نکنند.

خرازی ادامه داد: در این دیدار بیان کردم که اتحادیه اروپا باید در قبال این نوع سیاست‌های آمریکا مقاومت کند؛ راه حل‌هایی را پیدا کند که بتواند از نقض برجام توسط آمریکایی ها جلوگیری کند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی عنوان کرد: گفتگوهای خیلی شفاف و خوبی بود و امیدواریم موثر باشد.  

وزیر خارجه اسبق کشورمان درباره بیانیه سه کشور اتحادیه اروپا همچنین خاطرنشان کرد: این یکی از مسائلی بود که به ایشان یادآوری کردم که موشک ماهواره بر سیمرغ طراحی شده برای فرستادن ماهواره و برای این طراحی نشده که کلاهکی را حمل کند و کلاهک آن ماهواره است و چه معنا دارد که سه کشور اروپایی با آمریکا همراهی کنند و چنین بیانیه ای را صادر کنند.

به گزارش فارس، خرازی ادامه داد: این اقدامات در ایجاد اعتماد بین ایران و اتحادیه اروپا برای اینکه روابط ایران و اروپا و همکاری آنها توسعه پیدا کند، ضروری است و چنین اقداماتی در این راستا ایجاد مشکل می‌کند و اتحادیه باید در خصوص این نوع حرکات فکر کند و از اینکه بی‌اعتمادی بیشتری بین ایران و اتحادیه رخ دهد، جلوگیری کند. 

وزیر خارجه اسبق در ادامه درباره پاسخ‌های موگرینی نیز گفت: خانم موگرینی درباره تک تک این موارد پاسخ‌هایی داشت و برای همکاری درباره مسائل منطقه اعلام آمادگی کرد.

وی ادامه داد: بعد از فراز و نشیب‌هایی که در منطقه بوده که از نظر ما ناشی از سیاست غلط اتحادیه اروپا بوده، برای کمک رسانی انسانی و بازسازی سوریه و عراق آمادگی دارند.

خرازی همچنین با بیان اینکه مواضع آمریکا برای همه از جمله اتحادیه اروپا مشکل‌آفرین است، خاطرنشان کرد: اروپایی ها نگرانی دارند از اینکه آمریکا چه خواهد کرد. نه تنها در مورد برجام بلکه در خصوص مسائل دیگر. امروز شاهد موافقتنامه پاریس بودید که ترامپ امضا کرد. دامنه اختلاف بین اتحادیه اروپا و آمریکا نه تنها بر سر مسائل ایران بلکه در خصوص مسائل دیگر در حال گسترش است.

وی افزود: اتحادیه اروپا باید بتواند از منافع خود دفاع کند، البته خانم موگرینی گفتند که آگاهی در اتحادیه است و دارند تلاش می‌کنند که چگونه در برابر فشارهایی که آمریکایی‌ها وارد می‌کنند اتحادیه اروپا استقلال خودش را حفظ کند و منافعش را در نظر داشته باشد. 

انتهای پیام/


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس

 

http://fna.ir/1LC63S

نظرات

ارسال نظر