تخریب ۲۳۰ ویلا و رستوران آلاینده آب شرب/ آغاز ساخت تونل مقابله با فرار آب سد لار از ۲ ماه آینده

تخریب ۲۳۰ ویلا و رستوران آلاینده آب شرب/ آغاز ساخت تونل مقابله با فرار آب سد لار از ۲ ماه آینده

محمدرضا بختیاری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با بیان اینکه تخریب ویلاها و رستوران‌های حاشیه رودخانه‌ها که آلاینده آب شرب هستند آغاز شده است، گفت: این اقدام در تاریخ آب تهران بی‌سابقه است.

وی ادامه داد:‌ این اقدام که دارای مجوزهای قانونی از قوه قضاییه است توسط شرکت آب منطقه‌ای تهران آغاز شده و در 2 هفته گذشته 230 ویلا تخریب شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران با بیان اینکه بعد از سال‌ها مطالعه بر روی طرح علاج‌بخشی و فرار آب سد لار سرانجام راه چاره آن نهایی شد، گفت: قرار شد خروجی غیرمعمول آب سد لار با ایجاد یک تونل به طول 27 کیلومتر به نیروگاه کلان منتقل شود.

وی افزود: عملیات حفاری تونل برای جلوگیری از هدرروی سد لار تا 2 ماه آینده توسط قرارگاه خاتم‌الانبیا و با حضور مقامات مسئول آغاز می‌شود.

بختیاری در خصوص آخرین وضعیت آب مخازن سدهای پنج‌گانه تهران گفت: وضعیت مخازن سدهای پنج‌گانه تهران به دلیل بارش‌های ماه گذشته تا حدودی نسبت به سال گذشته بهتر است و در حال حاضر 950 میلیون متر مکعب آب در پشت سدها ذخیره شده است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران در پاسخ به این سؤال که طرح احیا و تعادل‌بخشی آب منابع زیرزمینی در تهران در چه وضعیتی است، گفت: اعتبار این طرح هنوز به شرکت آب منطقه‌ای تهران داده نشده است و این شرکت این طرح را از منابع داخلی خود تأمین و اقدام به انسداد چاه‌های غیر مجاز می‌کند.

وی اضافه کرد: تا یک ماه پیش این طرح عملکرد خوبی نداشت اما از یک ماه گذشته انسداد چاه‌های غیرمجاز با شدت بیشتری در حال انجام است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای تهران از رونمایی طرح جامع تأمین آب شرب تهران تا پایان امسال خبر داد و گفت: این طرح هنوز در حال بررسی است و تا پایان امسال برای افق 1410 رونمایی خواهد شد.

بختیاری در پاسخ به این سؤال که چه اقداماتی برای آمایش اقتصاد مبتنی بر آب صورت گرفته است‌، گفت: طرح آمایش توسط سازمان برنامه و بودجه در حال انجام است و در این خصوص نیز مصوبه‌ای وجود دارد که تا 120 کیلومتری تهران نباید صنعت ایجاد شود.

وی افزود: این موضوع در حال بررسی است چرا که علی‌رغم وجود این مصوبه هنوز در این خصوص غفلت‌هایی صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/

http://fna.ir/R1IN2C

نظرات

ارسال نظر