عمق لذت از زندگی در کشورهای غربی پایین است

عمق لذت از زندگی در کشورهای غربی پایین است

به گزارش جام نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان در اختتامیه جشن‌های دهه کرامت که در آستان مقدس امامزاده صالح (ع) برگزار شد، اظهار کرد: انسان بعد از رسیدن به آسایش به‌سراغ لذت می‌رود. از همین رو باید به فکر قیامت و آخرت خود باشد. امام علی (ع) فرمودند: ای مردم، هر کاری می‌کنید برای قیامت و نزدیکی به خداوند باشد.

 

وی ادامه داد: اولیای خداوند هم برای راحتی و لذت تلاش می‌کردند؛ اما سطح لذت و راحتی آن‌ها، با آنچه در ذهن ماست، متفاوت است. تفاوت دینداران و غیردینداران در نحوه انتخاب و رسیدن آن‌ها به لذت است. در حقیقت، دینداران به یاری خداوند برای رسیدن به لذت، راه بهتری را انتخاب می‌کنند و در نهایت، به همان لذت عمیق می‌رسند؛ اما افراد بی‌دین، مسیر را اشتباه می‌روند و به هدف نمی‌رسند.

 

این استاد حوزه و دانشگاه یادآوری کرد: امروز هر آنچه که دانشمندان مورد بررسی قرار می‌دهند، به نفع دین است. مثلا بسیاری از روانشناسان معتقدند که وقتی افراد از برخی لذت‌ها خودداری کنند، به لذت عمیق‌تر و بهتری دست پیدا می‌کنند. دینداران سطح راحتی و لذت خود را عمیق‌تر انتخاب می‌کنند و برای آن زحمت می‌کشند؛ اما افراد بی‌دین، این را قبول ندارند.

 

وی گفت: گناه نکردن همچون ورزش کردن، سختی‌هایی دارد، اگرچه به ظاهر مخالفت با لذت بردن است، اما در حقیقت موافق واقعی، لذت عمیق را می‌برد. عمق لذت بردن در کشورهای غربی پایین است، چراکه در آنجا نگاه، حریم و حجاب معنایی ندارد. آن‌ها لذت‌های سطحی، زودگذر و غیرمنطقی دارند و به فکر لذت بردن عمیق نیستند.

 

او افزود: اگر جوانان  می‌خواهند در دنیا عشق و رابطه عاطفی عمیق و ماندگار را تجربه کنند، هر دو باید یک معشوق مشترک داشته باشند، در این صورت علاقه آن‌ها نسبت به یکدیگر عمیق‌تر و واقعی‌تر می‌شود.

 

ایسنا

115

 

نظرات

ارسال نظر