روزهایی بی سابقه در تاریخ آمریکا؛ خبری بد برای دونالد ترامپ

روزهایی بی سابقه در تاریخ آمریکا؛ خبری بد برای دونالد ترامپ

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، رویترز و وال‌استریت ژورنال عصر پنجشنبه (سوم اوت - ۱۲ مرداد) ضمن انتشار این خبر، نوشتند احضاریه‌های ارسالی از سوی بازرس ویژه در ارتباط با دیدار پسرارشد ترامپ با یک وکیل روس است.

 

این دیدار که ماه ژوئن گذشته روی داد و دونالد ترامپ جونیور، به همراه جرد کوشنر، داماد ترامپ و پل منافارت، رئیس وقت ستاد وی نیز در آن حضور داشتند، برای ماه‌‌ها مخفی نگه داشته شده بود و تنها در پی تحقیقات روزنامه نیوریورک تایمز بود که از وقوع و جزئیات آن پرده برداشته شد.

 

در قانون قضایی آمریکا، یک هیات منصفه عالی معمولا برای آن تشکیل می‌شود که شواهد و مدارک گردآوری شده در جریان یک تحقیق و تفحص را سبک و سنگین کند و بگوید آیا این یافته‌ها برای به جریان انداختن یک روند قضایی رسمی به اندازه کافی "محکمه‌پسند" است یا نه. چنین هیاتی در مقام گناهکار یا بی‌گناه شناختن افراد نیست اما درباره قابل پیگیری بودن اعلام جرم علیه اشخاص یا نهادها قضاوت خواهد کرد.

 

تشکیل این هیات منصفه عالی می‌تواند نشان از پیشرفت تحقیقات بازرس ویژه، رابرت مولر، داشته باشد و این که ممکن است به زودی نتایجی از آن رسما علنی شود.

 

در همین حال، شبکه خبری سی‌ان‌ان آمریکا گزارش کرده که بازرس ویژه و تیم حقوقی او مشغول بررسی رابطه مالی میان گروه عریض و طویل اقتصادی ترامپ و اعضای خانواده او با روسیه هستند.

 

سی‌ان‌ان همچنین می‌گوید کمیته تحت نظر رابرت مولر که خود سابقه ریاست اف‌بی‌آی را داشته، در حال تحقیق بیشتر درباره پل منافارت، رئیس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ هستند. به گزارش این شبکه خبری، تحقیقات جدید از منافارت پس از آن شکل گرفته که شنودهایی از گفتگوهای مقام‌های روسیه به دست آمده که در آنها نام منافارت مورد اشاره قرار گرفته است.

 

به گزارش صدای آمریکا، تحقیقات درباره این پرونده پس از آن به دست مولر سپرده شد که ترامپ، سه ماه پیش، جیمز کومی، رئیس سابق اف‌بی‌آی را اخراج کرد.

 

ترامپ بارها این تحقیقات و هرگونه اتهامی درباره ارتباط با روسیه را واهی خوانده و آن را با هدف تخطئه رئیس جمهور ارزیابی کرده است.

 

اخبار مربوط به تشکیل هیات منصفه عالی در حالی روز پنجشنبه (سوم اوت - ۱۲ مرداد) منتشر شد که ترامپ در سخنانی با انتقاد از تحریم‌های جدید علیه روسیه، سردی روابط با مسکو را "خطرناک" خواند.

 

ترامپ در توییتر نوشت: "رابطه‌مان با روسیه به شکل خیلی خطرناکی کمتر از همیشه است. می‌توانید از کنگره بابت این تشکر کنید، از همان کسانی که حتی نتوانستند به ما بیمه درمانی بدهند."

 

انتقاد او از نمایندگان و سناتورهای جمهوری‌خواه است که به طرح جایگزین طرح بیمه درمانی دوران باراک اوباما رای ندادند.

 

ویدئو/ گزارش بی بی سی

 

رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه مصوبه کنگره برای وضع تحریم جدید علیه روسیه، ایران و کره شمالی را تایید کرد، اما در عین حال آن را دچار کاستی‌های عمده دانست.

 

تنها ساعتی بعد از انتشار گزارش‌های جدید درباره تحقیقات ارتباط ستاد ترامپ با روسیه، رئیس جمهوری آمریکا که در سفری کوتاه به ویرجینیای غربی رفته بود، در متینگی یک بار دیگر این اتهام‌ها را "بی‌اساس" خواند و گفت این دسیسه دموکرات‌ها که می‌خواهند "بزرگترین شکست انتخاباتی تاریخ آمریکا" را از اذهان عمومی پاک کنند.

 

به گزارش رادیو فردا، دونالد ترامپ، بار دیگر تاکید کرد پیروزی‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری به دخالت احتمالی روسیه ربطی نداشته است.

 

ترامپ گفت بیشتر مردم می‌دانند که در ستاد انتخاباتی ما هیچ فرد روسی‌ نبود و به خاطر روسیه نبود که ما پیروز انتخابات شدیم.

 

رئیس‌جمهور آمریکا طرح موضوع دخالت روسیه در انتخابات آمریکا را توهینی به مردم، کشور و قانون اساسی ایالات متحده توصیف کرد.

 

سخنرانی پنجشنبه عصر ترامپ که با فریادهای پرشور هوادارانش همراه بود در حالی صورت گرفت که به نظر می‌رسید رسانه‌های بزرگ آمریکایی چون سی‌ان‌ان تمایلی به پخش حتی قسمت کوتاهی از این سخنرانی را ندارد و در هنگام سخنرانی رئیس‌جمهوری، این شبکه بخش‌های مختلف خبری و تحلیلی خود را همچنان متمرکز بروی مساله تحقیقات روسیه و تشکیل هیات منصفه از سوی بازرس ویژه، رابرت مولر، قرار داده بود.

 

 

106

 

نظرات

ارسال نظر