وجود «مافیای هنری» در اجرای طرح های شهرداری را رد می کنم   

عضو شورای شهر بجنورد در رابطه باوجود مافیای هنری در انتخاب المان‌های شهری گفت: اگرچه این مسئله به‌طورقطع رد نمی‌شود و شاید مافیایی وجود داشته باشد، اما نباید بدون دلیل مستند، این واژه را به ارگان یا اشخاص نسبت داد.

 

علیرضا باغچقی در گفت وگو با شرق24، اظهارداشت: امروزه کاربرد این واژه در مواردی همچون مافیای زباله، سینما و هنر راحت شده است.

باغچقی بابیان اینکه داوران این فراخوان‌ها از هنرمندان و اساتید بنام استان هستند، انتخاب یک طرح را موجب واکنش تدافعی سایر افراد دانست و افزود: پس از انتخاب طرح‌ها توسط داوران، درنهایت اعضای شورا به انتخاب یک طرح اقدام می‌کنند.

عضو دوره چهارم و پنجم شورای اسلامی شهر بجنورد در ادامه، وجود مافیای هنری در انتخاب المان‌ها را به‌طورقطع رد کرد.

باغچقی انتخاب داوران غیربومی را به‌منظور جلوگیری از ناداوری‌های احتمالی، توهین به اساتید استان دانست و تصریح کرد: عدم استقلال فکری و رأی یک داور در مقابل پیشنهاد کارشناس یا دبیر در انتخاب یک طرح، نمایانگر عدم آموزش اوست؛ لذا باید این مسئله را به خودمان آموزش دهیم و اصرار نداشته باشیم مافیایی شکل‌گرفته است.

عضو شورای شهر بجنورد افزود: ما نباید امری را تعمیم دهیم؛ این مافیا را داوران فاقد استقلال و تابع رأی کارشناس یا دبیران، تشکیل می‌دهند.

باغچقی در ادامهٔ ، بدهی‌های کلان‌شهر را دلیل لغو فراخوان استقبال از بهار 96 دانست و افزود: متأسفانه بدهی‌های کلان‌شهرداری، موجب لغو فراخوان و تصویب استفاده از المان‌های سالهای گذشته در نقاط مختلف شهر شد که به‌این‌ترتیب با تغییر جایگاه برخی المان‌ها، علاوه بر ایجاد تنوع برای شهروندان، از بروز افزایش بدهی جلوگیری کردیم.

باغچقی بابیان اینکه عملکرد شورای شهر، نظارت بر شهرداری است، حمایت از هنر به‌طور خاص و احداث خانه هنرمندان را در حیطه وظایف سایر ارگان‌ها دانست و افزود: درزمینهٔ حمایت از هنر و هنرمندان، فعالیت‌های متنوع خانه فرهنگ از سرمایه‌گذاری‌های شورای شهر و شهرداری است که در مباحث هنری و فرهنگی همچون فعالیت هنرمندان، کلاس‌های آموزشی و برگزاری جشنواره و نمایشگاه ایجاد ظرفیت کرده است.

وی تعویق در پروژهٔ بازسازی میدان امام رضا (ع) را حاکی از ضعف مدیریت اجرایی دانست و گفت: این امر قطعاً از اشکالات مدیریت اجرایی شهر بوده که بدون برنامه‌ریزی دقیق، پروژه‌ای را آغاز کرده و پس از انجام عملیات تخریب از ادامه کار منصرف شده است.

باغچقی بابیان اینکه عدم برنامه‌ریزی، باعث بروز چنین مشکلاتی برای شهروندان می‌شود، اظهار داشت: پس از آغاز پروژهٔ بازسازی میدان، تعدادی از مسئولین اقدام به نصب المانی شاخص در شهرکردند که این امر، مستلزم تأمین اعتبار است.

وی تصریح کرد: ازآنجاکه تأمین اعتبار، ناگزیر از طی مراحل اداری و شرکت در مناقصه است، زمان مدیدی به طول می‌انجامد و کاش مدیر اجرایی، پیش از تخریب میدان، این تصمیم را می‌گرفت!

باغچقی در رابطه با گلایه هنرمندان از انتخاب المان‌های شهری گفت: مطابق قانون، پس از انجام فراخوان و کارهای نهایی، المان برای تصویب به شورای شهر به‌عنوان منتخبین مردم ارائه می‌شود.

عضو شورای شهر بجنورد اظهار داشت: در انتخاب این طرح‌ها، سعی تمام اعضای شورا بر داوری عادلانه است.

وی تصریح کرد: در این زمینه علایق و سلایق داوران و شهروندان کاملاً با یکدیگر متفاوت است به این معنی که یک طرح برای کسی حس نوستالژیک دارد، ولی برای فرد دیگر ندارد ازاین‌رو با توجه به اینکه در این زمینه رأی‌گیری انجام می‌شود، تصویب یا عدم تصویب طرح‌ها، وابسته به اکثریت آرا است.
انتهای پیام/آ

 

نظرات

ارسال نظر