مرمت بنای عمارت مفخم به پایان رسید

  معاون میراث فرهنگی خراسان شمالی از پایان مرمت بنای عمارت مفخم خبر داد.

 

علی‌اکبر وحدتی در گفت‌وگو با خبرنگارشرق 24اظهار داشت: با توجه به آسیب‌های واردشده به بنای عمارت و آیینه‌خانه مفخم بر اثر زلزله در اردیبهشت‌ماه سال جاری در استان، پس از بازدید و بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته و اهمیت بنای عمارت مفخم، مرمت اضطراری نمای غربی آن‌که دارای بیشترین آسیب‌های مشهود بود در دستور کار قرار گرفت.

 وحدتی افزود: با تلاش‌های صورت گرفته و با استفاده از اعتبارات تخصیص‌یافته سال 95، طی بازه زمانی دوماهه مرمت آن تکمیل گردید.

وی بابیان اینکه در حال حاضر مرمت نما، دیواره‌ها و سازه‌های بنای عمارت، استحکام‌بخشی و تثبیت‌شده است تا از خسارت بیشتر به این بنا جلوگیری شود، خاطرنشان کرد: تاکنون ۵۰ میلیون تومان اعتبار برای مرمت استحفاظی بنا هزینه شده است و بنا به مرمت اساسی نیاز دارد که مرمت آن اعتبار زیادی نیاز است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان گفت: با توجه به وارد آمدن آسیب‌های سازه‌ای جدی به بناهای مذکور که منجر به تعطیلی موزه‌های مرکز استان گردیده است این بنا نیازمند تهیه طرح استحکام‌بخشی و آغاز عملیات اجرایی می‌باشد که علیرغم پیگیری‌های انجام‌شده تاکنون از محل منابع ملی و استانی اعتباری بدین منظور تخصیص نیافته است.

 وحدتی افزود: امیدواریم با حمایت‌های مسئولین استان و مرکز و با عنایت به مصوبه دولت درباره اختصاص مبلغ 781 میلیارد و 710 میلیون ریال برای جبران خسارات و بازسازی تأسیسات زیربنایی و سایر بخش‌های خسارت‌دیده ناشی از زلزله استان و اهمیت بناهای مذکور که به‌عنوان شاخص‌ترین بناهای تاریخی استان مطرح می‌باشد.

وحدتی باربیان اینکه در حال حاضر با خسارت‌های واردشده به این بنا اشیاء تاریخی به مکانی امن انتقال داده‌شده است که تا زمان اتمام مرمت بنای عمارت، بازگرداندن این اشیاء تاریخی به صلاح نیست، تصریح کرد: همچنین امیدواریم با توجه به‌ضرورت بازگشایی این موزه، اعتبارات لازم جهت تسریع در عملیات مرمت تکمیلی به این اداره کل تخصیص یابد.

 انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر