نبود اسپانسر، شوق صعود را از کوهنوردان خراسان شمالی ربوده است

نبود اسپانسر، شوق صعود را از کوهنوردان خراسان شمالی ربوده است

به گزارش ایرنا، خراسان شمالی به لحاظ موقعیت جغرافیایی ظرفیت ها و پتانسیل های فراوانی برای توسعه کوهنوردی دارد، وجود رشته های کوه آلاداغ، سالوک و شاه جهان یکی از فرصت های فعالیت در عرصه کوهنوردی است و دامنه این کوه ها، عرصه حضور کوهنوردان مختلف بوده اما فعالیت این ورزشکاران با مشکلات زیادی عجین شده است.
رئیس گروه کوهنوردی و همنوردی شهرستان بجنورد در باره مشکلات این ورزشکاران گفت: خراسان شمالی و مرکز استان در زمینه ورزش کوهنوردی استعداد و توانایی خوبی دارد اما به علت عدم حمایت های مالی و نبود اسپانسر، این ورزش به جایگاه شایسته خود نرسیده است.
علی علیباشی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در ورزش کوهنوردی جایگاه استان در سطح کشور در رده سوم و یا چهارم است.
وی از استاندارخراسان شمالی، اداره کل ورزش وجوانان، صدا و سیما و دیگر نهادهای مرتبط خواست در جهت تامین هزینه های مالی ورزشکاران همکاری لازم را داشته باشند تا شاهد موفقیت های بیشتری در این رشته ورزشی باشیم.
علیباشی با تاکید بر جذب اسپانسرهای ورزشی در این استان ادامه داد: ورزشکاران برای صعود هر قله در خارج از استان به بیش از 150 میلیون ریال اعتبار نیاز دارند که متاسفانه عده ای از آنها به علت عدم تامین اعتبار از صعود باز می مانند.

*نبود پول، سد راه صعود کوهنوردان
مربی و مدرس صعودهای ورزشی خراسان شمالی نیز در این زمینه اظهارکرد: به علت مشکلات مالی، تعدادی از افراد با استعداد و توانا دراین ورزش در قسمت صعود ناموفق اند که این مساله برای من ناراحت کننده است.
مهنازابراهیمی تبار گفت: اگر مسئولان بتوانند به ورزشکاران کوهنوردی که از نظر مالی مشکل دارند کمک کنند قطعا آنها در عمل حرفی برای گفتن دارند.
وی ادامه داد: عده ای بر این باورند که ورزش کوهنوردی رشته هزینه بر و گرانی است، در صورتی که این ورزش فقط نیازمند کمک های مالی مسئولان و جذب اسپانسر است، که اگر این مهم محقق شود شاهد موفقیت های بیشترخواهیم بود.
ابراهیمی تبار گفت: باید درباره ورزش کوهنوردی و مسائلی که ورزشکاران با آنها مواجه اند به شیوه های مختلفی مانند برگزاری جشنواره، همایش و برگزاری کلاس های آموزشی از طریق اداره آموزش و پرورش تبلیغات و اطلاع رسانی صورت گیرد.

*هیات کوهنوردی حمایت نشده است
رییس هیات کوه نوردی و صعودهای ورزشی خراسان شمالی در خصوص تجهیزات ورزشی مورد نیار در این رشته گفت: متاسفانه هیات های ورزشی توسط اداره کل ورزش و جوانان استان و فدراسیون ورزش حمایت نمی شود و بودجه تخصیص یافته از سوی وزارت ورزش و جوانان پاسخگوی نیازورزشکاران نیست.
حسین بهمن یار با اشاره به اینکه خراسان شمالی از استان های محروم کشور است اظهار کرد: متاسفانه به علت محروم بودن استان مشکلات بسیاری گریبانگیر ورزشکاران است.
وی به عدم جذب اسپانسر موفق برای حمایت از ورزشکاران کوهنورد اشاره کرد و گفت: از استاندار خراسان شمالی تقاضا داریم که برای کاهش مشکلات مالی و جذب اسپانسر ورزشی از این گروه ورزشی حمایت کنند.

*نگاه کارت خوانی به اسپانسر نداشته باشیم
معاون امور توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی بدون ارائه آمار از تعداد اسپانسرهای ورزشی گفت: اسپانسرهای تبلیغاتی همیشه کمک حال این نهاد بوده اند اما به علت کوتاه بودن مدت زمان قرارداد، اسپانسرها از ادامه کار در این استان استقبال نمی کنند.
عباس شاهی اظهار کرد: نباید از اسپانسرها به عنوان دستگاه کارت خوان استفاده کرد و فقط در زمان نیاز به سراغ آنها رفت.
وی توجه و معرفی اسپانسرهای ورزشی این استان به دیگر استان ها را امری بسیار مهم عنوان و اظهار کرد: برند شدن اسپانسرهای تبلیغاتی در سطح استان بر فعالیت بیشتر آنها انگیزه می بخشد.
وی با اشاره به محروم بودن خراسان شمالی و ناتوانی آن در پشتیبانی از هیات های ورزشی تاکید کرد: در این استان از اسپانسرهای تبلیغاتی، در هیچ مقطعی از زمان حمایت خاصی صورت نگرفته است تا آنها برای ادامه فعالیت ها رغبت نشان دهند.
معاون امور توسعه ورزش اداره کل ورزش و جوانان خراسان شمالی با تاکید بر اینکه اعتبار هیات های ورزشی بسیار ناچیز است گفت: اعتبار هیات های ورزشی براساس عملکرد و ارائه برنامه های مفید و مستند توزیع می شود.
اکنون پنج هزار کوهنورد به طور رسمی در خراسان شمالی فعالیت دارند.
45 هیات ورزشی در خراسان شمالی وجود دارد که از این تعداد، 35 تا 40 هیات ورزشی فعال هستند.

*نشانی سایت ایرنای خراسان شمالی http://www.irna.ir/nkhorasan و کانال تلگرامی https://t.me/irnabojnurd در دسترس همگان است.
7185/ 6042 خبرنگاران:ع/ کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

نظرات

ارسال نظر