مرمت بنای عمارت مفخم در بجنورد پایان یافت

مرمت بنای عمارت مفخم در بجنورد پایان یافت

به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی، علی اکبر وحدتی اظهار کرد: بنای عمارت و آیینه خانه مفخم بر اثر زلزله اواخر اردیبهشت ماه امسال، دچار خسارت جدی شده بود که پس از بازدید و بررسی های کارشناسی صورت گرفته و به لحاظ اهمیت بنای عمارت مفخم، مرمت آن در دستور کار قرار گرفت:
وی تصریح کرد: مرمت اضطراری نمای غربی آن که بیشترین آسیب را دیده بود، با استفاده از اعتبارات تخصیص یافته سال 95، طی بازه زمانی دو ماهه مرمت شد.
وی گفت: با توجه به وارد آمدن آسیب های سازه ای جدی به بناهای مذکور که منجر به تعطیلی موزه های مرکز استان شده است این بنا نیازمند تهیه طرح استحکام بخشی و آغاز عملیات اجرایی است با وجود پیگیری های انجام شده تاکنون از محل منابع ملی و استانی اعتباری بدین منظور تخصیص نیافته است.
وحدتی افزود: امید است با حمایت های مسئولان استان و مرکز و با عنایت به مصوبه دولت درباره اختصاص مبلغ 781 میلیارد و 710 میلیون ریال برای جبران خسارات و بازسازی تاسیسات زیربنایی و سایر بخش‌های خسارت دیده ناشی از زلزله استان و اهمیت بناهای مذکور که به عنوان شاخص ترین بناهای تاریخی استان مطرح است و همچنین ضرورت بازگشایی این موزه ها، اعتبارات لازم برای تسریع در عملیات مرمت تکمیلی به این اداره کل تخصیص یابد.
بنای تاریخی عمارت مفخم که از ساختمانهای ارزشمند بازمانده از دوران قاجاریه است بین سال های 1300 تا1308 ه.ق مقارن حکومت ناصرالدین شاه به دستوریارمحمدخان شادلو(سردار مفخم) حاکم بجنورد ساخته شده است؛ نمای جنوبی بنا با کاشی های هفت رنگ معقلی و معرق به شیوه زیبایی تزئین شده است . در گذشته این بنا به عنوان اندرونی ( ایچری ) کاربرد داشته که دارای 35 اتلق و تالار می باشد کاربری عمارت مفخم به عنوان موزه از سال 1384 در شورای فنی تصویب و با جذب اعتبار فعالیت جدی جهت راه اندازی موزه در اردیبهشت سال 88 آغاز و فاز اول ( موزه باستان شناسی ) در 13 خرداد 1388 به بهره برداری رسید .بنا در دو طبقه که طبقه همکف به عنوان موزه مردم شناسی تعریف شده و طبقه اول به عنوان موزه باستان شناسی بیش از 300 اثر تاریخی و فرهنگی در خود جای داده است.

*** دستگاه های اجرایی، سازمان ها، نهادها و شرکت های دولتی و عمومی می توانند برنامه های خبری روزانه خود را یک روز قبل از اجرای برنامه ها از طریق شماره تلفن 32226666 و 32231776 و یا به 09159768804 تلگرام به ایرنا اطلاع دهند یا به این شماره ها نمابر کنند.
*نشانی سایت ایرنای خراسان شمالی http://www.irna.ir/nkhorasan و کانال تلگرامی https://t.me/irnabojnurd در دسترس همگان است.
7185/ 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

نظرات

ارسال نظر