شاخص فشار خون در خراسان شمالی از میانگین کشوری کمی بالاتر است

شاخص فشار خون در خراسان شمالی از میانگین کشوری کمی بالاتر است

دکتر افشین دلشاد روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: 20 درصد جمعیت بالای 30 سال در سراسر دنیا فشار خون بالا دارند که در کشور نیز همین آمار است، شاخص فشار خون بالا در این استان کمی بیش از میانگین کشوری است.
به گزارش ایرنا میزان شیوع فشارخون بالا بر اساس مطالعه سال 1395در افراد 15 تا 65 سال کشور حدود 27 درصد است.
وی با بیان اینکه همه افراد بالای 30 سال باید از فشار خون خود آگاهی داشته باشند افزود: تا زمانی که فرد دچار مشکل نشود و عوارضی نداشته باشد از میزان فشار خون خود مطلع نیست.
مدیر گروه مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی از تمامی افراد بالای 30 سال سالم خواست تا هر سه سال برای کنترل فشار خون خود مراجعه کنند و گفت: افراد مشکوک نیز هر یک سال مراجعه داشته باشند و کسانی نیز که فشار خون بالا دارند دست کم هر سه ماه وضعیت خود را کنترل و بیماران نیز طبق دستور پزشک عمل کنند.
دلشاد علت عمده ابتلای افراد به پرفشاری خون را تغذیه نامناسب و رعایت نکردن هشدارهای پزشکی در تغذیه بخصوص مصرف زیاد نمک و کم تحرکی دانست.
دلشاد با بیان اینکه نمکدان ها باید از سر سفره حذف شوند افزود: محتوای بیشتر مواد غذایی از جمله پنیر، نان، فست فوت ها، ترشیجات دارای نمک هستند اما متاسفانه هم اکنون بیش از نیاز نمک مصرف می شود.
این مسئول علت اولیه فشار خون را نامشخص دانست و افزود: عادت غذایی نادرست، استفاده بیش از حد از نمک، بی تحرکی و چاقی فشار خون را تشدید می کند.
وی بر تغییر سبک زندگی نیز تاکید کرد و گفت: باید عادت غذایی خود را تغییر و به خصوص مصرف نمک را کاهش دهیم چرا که محتویات بیشتر مواد غذایی دارای نمک مورد نیاز است.
وی با بیان اینکه تحرکات افراد نیز بسیار کم شده است گفت: چاقی و بی تحرکی باعث بروز بسیاری از بیماری ها خواهد شد.
خراسان شمالی 863 هزار نفر جمعیت دارد.
* سایت ایرنای خراسان شمالی http://www.irna.ir/nkhorasan و کانال تلگرامی https://t.me/irnabojnurd در دسترس همگان است.
3007/ 6042 خبرنگار: ربابه صانعی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

نظرات

ارسال نظر