بانک تنها منبع مالی برای سرمایه گذاری نیست/ جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران یک صدم چین است

بانک تنها منبع مالی برای سرمایه گذاری نیست/ جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران یک صدم چین است

بانک تنها منبع مالی برای سرمایه گذاری نیست/ جذب سرمایه گذاری خارجی در ایران یک صدم چین است ,

به گزارش خبرنگار  عصر اترک، پیمان مولوی در سمینار آموزشی آشنایی با روش های تامین مالی پروژه های سرمایه گذاری در استان خراسان شمالی با بیان اینکه در دنیا تامین مالی برای سرمایه گذاری پروژه های مختلف به روش های متفاوتی انجام می شود،گفت:ولی متاسفانه سرمایه گذاران کشور ما به بانک ها وابسته هستند. 

وی افزود:در این راستا صندوق های تجاری، بازار های سهام و سایر منابع می تواند تامین کننده سرمایه گذاری باشند.
 
وی بیان داشت: دریافت تسهیلات از بانک ها و نپرداختن آن سبب ایجاد چالش برای بانک ها شده که بعضا بانک ها نیز از نظر مالی دچار مشکل کرده اند.

این مدرس بین المللی با تاکید بر این که در سرمایه گذاری باید وزن خود را نسبت به کشور و دنیا بشناسیم،اظهار کرد: ایران رتبه 30 تولید ناخالص ملی را در دنیا دارد و میزان تولید ناخالص ملی 425 میلیارد دلار است. 

مولوی میزان سرمایه در گردش در دنیا را 1200 میلیارد دلار در سال عنوان کرد و گفت: اما تنها 70 درصد  از این سرمایه ها جایی برای سرمایه گذاری پیدا می کند. 

مولوی بیان داشت: در حال حاضر پول آماده برای سرمایه گذاری در بانک های کشور های خارجی وجود دارد که جایی برای سرمایه گذاری ندارند.

وی افزود: 50 درصد سرمایه در گردش در دنیا مربوط به کشور آمریکا و 12 درصد نیز مربوط به چین است. 

این استاد بین المللی تاکید کرد: شرکت های بخش خصوصی باید به دنبال رتبه بندی باشند.

وی از جمله رتبه بندی اعتباری شرکت ها را رتبه شرکت،ریسک فاکتور عنوان کرد و افزود: تا رتبه بندی اعتباری ما بهبود نیابد دسترسی به پول ارزان نخواهیم داشت.

استاد مولوی با تاکید بر این که هزینه ها و مدیریت در کشور الزاما ربطی به تحریم ها ندارد،اظهار کرد:آیا الزامات سرمایه گذاری در کشور رعایت می شود؟!!
وی بابیان این که خیلی به پروژه ها و طرح های سرمایه گذاری دل نبندید،گفت:علی رغم اینکه بعد از برجام اتفاقات خوبی افتاد ولی 90 درصد این پروژه ها بلا استفاده بود چرا کارها اکثرا کپی بوده است.

وی الزام دیگر جریان سرمایه گذاری را ارائه طرح توجیهی قابل قبول بین المللی دانست و گفت: ایران در سال 2013 میلادی در حدود  3 میلیارد دلار جذب سرمایه مستقیم داشته این یعنی تقریبا یک صدم کشور چین!!!

وی از جمله الزامات تامین مالی و جذب سرمایه های داخلی و خارجی را داشتن صورت مالی مبتنی بر استانداردهای بین المللی،تسلط به زبان کشورهای سرمایه گذاری و طرح توجیهی قابل قبول بین المللی ذکر کرد.

مولوی تامین مالی را در دو حوزه تامین مالی شرکتی و پروژه ای عنوان کرد.

وی در رابطه با تسهیلات زیست محیطی نیز گفت: تسهیلات زیست محیطی نشان دهنده مسئولیت احتماعی،اقتصادی و محیط زیست است.

این استاد بین المللی خاطرنشان کرد: 99 درصد شرکت های بزرگ در ایران آمادگی برای ورود به مذاکرات بزرگ را ندارند،چرا که اولین گام در پروسه های سرمایه گذاری، تامین مالی است که باید در این زمینه از روش های مختلف بهره برد.
 
سمینار آموزشی باطرح پرسش و پاسخ حاضرین پایان یافت.

انتهای پیام/
 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر

نظرات

ارسال نظر