مشکلات سازه ای بدنه مخزن سد بیدواز شهر اسفراین را تهدید نمی کند

مشکلات سازه ای بدنه مخزن سد بیدواز شهر اسفراین را تهدید نمی کند

عقیل مرتضوی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این طرح اکنون توسط پیمانکار در دست اجرا است و بر اساس برنامه زمان بندی تا یک سال دیگر به پایان می رسد.
وی در باره طرح علاج بخشی این سد گفت: سد بیدواز در شهرستان اسفراین از چند سال گذشته دچار مشکلات سازه ای در بدنه مخزن شده است که با انجام مطالعه های لازم، طرح علاج بخشی برای این سد انجام می شود.
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی تصریح کرد: در سال 93، یک سری فرونشست هایی در سطح بدنه سد بیدواز مشاهده شد که بر این اساس کار مطالعه برای انجام طرح علاج بخشی در دستور کار قرار گرفت و اکنون علاج بخشی توسط پیمانکار در دست اجرا است.
وی اظهار کرد: کار علاج بخشی با استفاده از دستگاه ها و تجهیزات ویژه انجام می شود تا با پایدار سازی سازه بر عمر مفید سد افزوده شود.
به گفته مرتضوی، برای اجرای طرح علاج بخشی این سد، 400 میلیارد ریال اعتبار نیاز است که از محل اعتبارات سال 95، 100 میلیارد ریال اعتبار تزریق شده است.
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی تصریح کرد: با تزریق مابقی اعتبارات در سال جاری، طرح علاج بخشی سد بیدواز امسال به انجام می رسد.
وی درباره علت های ایجاد مشکل سازه ای در سد بیدواز گفت: هنوز علت ایجاد مشکل به طور کامل مشخص نیست اما ساخت سد در گسل یکی از علت های تاثیرگذار در بروز مشکل است.
وی با بیان اینکه ساخت سد بیدواز در دره تنگ نیز یکی از علت های ایجاد مشکل سازه ای در این سد است خاطرنشان کرد: ساخت سد در دره ها نیازمند استفاده از تکنولوژی ویژه است که این تکنولوژی در زمان ساخت سد بیدواز در استان در دسترس نبود.
سد بیدواز با 42 میلیون مترمکعب ظرفیت با هدف تامین آب آشامیدنی و آب مورد نیاز بخش کشاورزی ساخته شده است که از نوع خاکی با هسته رسی است و از 10 سال گذشته در دست بهره برداری است و به گفته مسئولان شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی تا کنون هیچ وقفه و خللی در تامین آب آشامیدنی و آب مورد نیاز بخش کشاورزی ایجاد نشده است.
*نشانی سایت ایرنای خراسان شمالی http://www.irna.ir/nkhorasan و کانال تلگرامی https://t.me/irnabojnurd در دسترس همگان است.
7185/ 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی

نظرات

ارسال نظر