مرخصی زایمان بانوان کارمند غیر رسمی فقط یک ماه است/ تامین تمام نیازهای 6 ماهه اول زندگی کودکان با شیر مادر

مرخصی زایمان بانوان کارمند غیر رسمی فقط یک ماه است/ تامین تمام نیازهای 6 ماهه اول زندگی کودکان با شیر مادر

به گزارش خبرگزاری فارس از بجنورد، ظهر امروز افشین دلشاد در همایش هفته جهانی شیر مادر با اشاره به اهمیت بررسی شیر مادران در چهار حوزه گفت: حوزه اول اهمیت شیر مادران تغذیه است زیرا شیر مادر دارای اهمیت غذایی و بهترین غذا برای کودک شیر مادر است.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: شیر مادر دارای مواد معدنی، قند، پروتئین، آب و غیره است که باعث هضم آسان می‌شود و کم‌آبی را جبران می‌کند به همین دلیل تا 6 ماه کودک به‌جز شیر مادر به چیز دیگری حتی آب احتیاج ندارد و تمام نیازهای کودک را جبران می‌کند.

وی در ادامه با تبیین حوزه دوم بررسی شیر مادران گفت: اهمیت بعدی شیر مادران در سلامت و تندرستی فرزندان است به‌نحوی‌که شیر مادر مانند واکسنی برای فرزندان است که در باهوش‌تر شدن کودک مؤثر است و باعث سلامت روانی و جسمی مادر و کودک می‌شود به میزانی که کودک دچار عفونت نمی‌شود.

دلشاد سومین حوزه اهمیت شیر مادران را حوزه محیط‌زیست دانست و افزود: شیر مادر، پاک و سالم است و آلودگی ندارد و باعث می‌شود محیط زیستی پاک داشته باشیم به این صورت که اگر مادر برای تغذیه کودک از شیر خشک استفاده کند برای تهیه شیر خشک باید یونجه و علف برای تغذیه گاو فراهم شود، سپس شیر گاو وارد کارخانه می‌شود که این کارخانه آلودگی هوا ایجاد می‌کند و درنهایت برای خرید شیر با وسیله نقلیه برای خرید شیر خشک اقدام می‌کنند که تمامی این فعالیت‌ها باعث آلودگی محیط‌زیست و تولید کربن زیاد می‌شود که کربن برای محیط‌زیست خطرناک است.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی درباره آخرین حوزه اهمیت شیر مادران و تغذیه کودک را اشتغال و درآمدزایی زنان عنوان کرد و گفت: خوشبختانه در ایران مرخصی زایمان به 9 ماه افزایش پیدا کرده که در کشورهای دیگر برای خانم‌ها مرخصی زایمان در نظر گرفته نشده است و نیز لازم به ذکر است که شیر مادر باعث می‌شود مادر در وزن مناسب باقی بماند و دچار اضافه‌ وزن نشود.

وی در ادامه فاصله مطمئن برای هر زایمان را دو سال اعلام کرد و افزود: شیر مادر باعث امنیت غذایی کودک می‌شود زیرا شیر مادر سالم است و نیازهای کودک را جبران می‌کند و همیشه در دسترس است و این در دسترس بودن در امنیت غذایی کودک مؤثر است.

دلشاد با تأکید بر اینکه مرخصی 9 ماهه تنها برای کارمندان رسمی خانم اجرا می‌شود اظهار کرد: مرخصی زایمان برای زنان کارمند غیررسمی 15 روز یا نهایتاً یک ماه است و بانوان کارمند غیررسمی ترس از دست دادن شغل را همیشه همراه خود دارند.

در ادامه این همایش فروزان علوی مقدم مسئول بخش زنان بیمارستان بنت‌الهدی و کارشناس مشاور شیر مادر در استان در خصوص مشکلات شیردهی و باورهای غلط موجود در جامعه گفت: ناآگاهی و عدم اطلاع از فواید شیردهی یکی از موانعی است که باعث می‌شود تا برخی از مادران در برابر شیردهی مقاومت می‌کنند.

وی افزود: شیر مادر یک منبع کامل و غنی تغذیه‌ای برای فرزندان محسوب می‌شود که هیچ جایگزینی ندارد.

علوی مقدم عواملی از قبیل تجربیات و صحبت‌های غلط اطرافیان، مشغله زیاد مادر، عدم‌حمایت از طرف همسر را از عوامل امتناع برخی از مادران به شیردهی فرزندان عنوان کرد.

کارشناس مشاور شیر مادر در استان یکی از گام‌های اصلی تداوم شیردهی را حمایت و توجه از طرف خانواده بعد از زایمان دانست و افزود: متأسفانه در حال حاضر جو غالب به سمت استفاده از شیر خشک در حال حرکت است.

وی در ادامه با اشاره به برخی از باورهای غلط رایج در میان مادر گفت: بعضی از مادران گریه مداوم و طولانی کودک، کم‌خواب بودن کودک، تمایل به زیاد مکیدن سینه از طرف کودک، یا سینه نگرفتن یا سخت گرفتن را حمل بر نامناسب بودن و کم بودن شیر خود می‌دانند و البته این باور غلطی است چرا ک هرکدام از موارد فوق دلایلی دارد که به شیر مادر مربوط نمی‌شود.

علوی مقدم در خصوص علائم کافی بودن شیر مادر گفت: از علائم کافی بودن شیر مادر افزایش وزن مناسب کودک، ادرار 6 تا 8 بار در روز بعد از چهار روزگی کودک است و مادران نگران ناکافی بودن شیر خود نباشند و بانوان باید نحوه صحیح شیردهی را بدانند.

کارشناس مشاور شیر مادر در استان تأکید کرد که به‌هیچ‌ عنوان از پستانک و شیشه استفاده نشود زیرا کودک تنبل بار خواهد آمد و درگرفتن سینه مادر دچار سردرگمی می‌شود.

وی در پایان در خصوص مادران معتاد شیرده گفت: ترک اعتیاد قطعاً هم به نفع خود مادران است و هم کودکشان اما این مسئله باعث عدم شیردهی نمی‌شود و مادران معتاد به مواد مخدر سنتی اجازه شیردهی به فرزندان را دارند اما مادران معتاد به مواد مخدر صنعتی مانند شیشه، کوکائین به‌ هیچ‌ وجه نباید شیردهی انجام بشود.

لازم به ذکر است در حاشیه این مراسم برنامه‌هایی از قبیل پخش فیلم، اجرای موسیقی و تقدیر از کارکنان رسمی که فرزند زیر سه سال دارند و تا دو سال تمام شیر دادند تقدیر شد.

انتهای پیام/چ

http://fna.ir/WV4NEC

نظرات

ارسال نظر