به گزارش خبرگزاری تسنیم از اسفراین، در 26 کیلومتری شمال شهر اسفراین و در دامنه جنوبی کو ه‌های آلاداغ از توابع خراسان شمالی، روستایی سرسبز و خوش‌آب و هوای به نام "روئین"٬ خودنمایی می‌کند. آب و هوای روئین از نوع معتدل کوهستانی با زمستان‌های سرد و پر برف و تابستان‌های معتدل و مطبوع است. به علت موقعیت ییلاقی آن در تابستان‌ها تفریحگاه مناسبی برای مسافران و زائران حرم رضوی است که این مسیر را برای سفر خود انتخاب کرده‌اند. این روستای تاریخی پُر است از باغ‌های سیب و میوه‌های رنگارنگ و مناظر درخشانی که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

مسیر ورودی به روستا از میان کوچه باغ‌هایی زیبا با کف سازی سنگ و چوب و نرده‌هایی لاجوردی٬ مسافران را به سمت چنارهای کهن و 800 ساله روئین رهنمون می‌کند. در میانه راه صدای دلنواز آب٬ موسیقی حیات و تازگی را بر دل هر مسافری چنگ می‌زند و صفای باطن مردم ساده‌دل روستایی٬ اعماق جان را جلا می‌دهد. در ادامه این مسیر رویایی٬ مسافر به خانه‌های می‌رسد که بام هر خانه٬ ایوان خانه‌ای بالاتر است. خانه‌هایی پله‌کانی که نماد و جاذبه این‌ روستای زیبا است.

تابش آفتاب منظره‌ای حیرت انگیز را در دل باغ‌های باصفای روئین پدیدار می‌کند. زمین‌های کشاورزی و باغات روستا در شیب دامنه کوه قرار گرفته و روستائیان با کوشش زیاد آن را تراستبندی کرده‌اند و به همین علت معیشت باغداری اهمیت بیشتری نسبت به معیشت کشاورزی دارد. دره‌های فرعی روستا پوشیده از باغات و انواع درختان میوه است. کوچه‌های پیچ در پیچ، بافت قدیمی خانه‌ها و شیب کوچه به کوچه، زیبایی مسحور کننده این روستا را٬ در کنار خانه‌های پلکانی، استخرهای پرورش ماهی و درّه‌های سبز، دوچندان کرده است.

سی چشمه خروشان و همیشه جاری، که از بین کوه‌های غرب آلاداغ  به مسیل رودخانه ای در وسط این روستا سرازیر می‌شود، از دیگر جاذبه‌های گردشگری این روستای بهشتی است که هر ساله صدها گردش‌گر را جذب خود می‌کند. زیارتگاه امام زاده اسحاق، مقبره ملاعارف روئینی، وجود تپه‌ای باستانی درمیانه روستا، حمام قدیمی خزینه‌ای، چندین اصله درخت چنار کهن‌سال با قدمت بیش از 600 سال، سرچشمه های پر‌آبِ چشمه کوه، ذوتنگ و گل میام، از دیگر جاذبه‌های گردشگری روئین هستند که سبب شده این روستا، در فهرست آثار ملی به ثبت برسد.

 روئین را باید پایتخت نساجی محلی ایران نامید.200 خانوار در این روستا به صنعت نساجی سنتی مشغول هستند و  چادرشب بافی یا نساجی سنتی روئین، مُهر اصالت یونسکو را دریافت کرده و این افتخار بزرگی برای مردم این منطقه است. گردش‌گران چینی در هنگام بازدید از این روستای تاریخی، روئین را گنجینهای بینظیر دانسته و آن را با تعابیری چون "بکر" و "خارق العاده" توصیف کردند.

عسل از مهم‌ترین محصولات و سوغات این بهشت گمشده روی زمین است. در کنار عسل٬ ماهی‌های پرورشی و پارچه های رنگارنگ همراه با سیب گلاب و گیلاس روئین، سبد هر مسافری را را پُر از مهربانی‌های مردم کرد زبان این منطقه می‌کند. روئین بهشتی گمشده در میانه کوه‌های آلاداغ است که کمی توجه به آن می‌تواند این روستا را به یکی از قطب‌های گردشگری شمال شرق ایران تبدیل کند.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر