دستاوردهای برادران کُرد با یک اقدام ناسنجیده به هم می‌خورد

دستاوردهای برادران کُرد با یک اقدام ناسنجیده به هم می‌خورد

«حسن کاظمی قمی» سفیر سابق ایران در عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری تسنیم، در خصوص چالش­‌های برگزاری همه­ پرسی در اقلیم کردستان عراق، با اشاره به اینکه دستاوردهای برادران کرد با یک اقدام ناسنجیده به هم می‌خورد، بیان داشت: این اقدام نه‌ تنها با قانون اساسی عراق مغایر است، بلکه با منافع کشور‌های منطقه نیز در تقابل است.

وی با توجه به مخالفت همسایگان عراق با برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان عراق گفت: امروز نه‌ فقط عراق بلکه ترکیه و سوریه نیز با این موضوع مخالفند. همچنین ایران یکی از مخالفان جدی در این زمینه خواهد بود. تغییر مرزهای سیاسی در منطقه بر مبنای قومیت به این مفهوم است که کل مرزهای سیاسی منطقه غرب آسیا دچار تغییر شود. این مسئله بر اساس کدام منطق است؟

سفیر سابق ایران در عراق با تأکید بر نقش رژیم صهیونیستی در مطرح‌ شدن استقلال اقلیم کردستان اشاره داشت: رژیم اشغالگر قدس و نظام سلطه به دنبال تجزیه این منطقه است و تلاش‌ها برای ایجاد بی‌ثباتی است. آن‌ها سعی می‌کنند که تمامیت‌های ارضی را مخدوش کنند. این خاصیت رژیم اشغالگر قدس است و منافع کشورهای منطقه تأمین نمی‌شود.

وی با اشاره به تأثیرات برگزاری همه‌پرسی بر کردهای اقلیم مطرح کرد: یکی از اهداف شکل­گیری داعش تغییر ژئوپلتیک منطقه و از بین بردن مرزهای سیاسی بود. متأسفانه این رفراندوم نیز به‌ نوعی تداعی‌کننده‌ این حرکت است. شاید سران اقلیم نیت خدمت به مردم کرد داشته باشند؛ اما این امر خدمت نیست، بلکه محروم کردن کردها از آن چیزی است که امروز در عراق از آن بهره می‌برند و در شرایط خوبی هستند.

قمی با توجه به مناطق اختلافی گفت: بعد از آزادسازی موصل که این کار عظیم انجام شد و پیروزی حماسی مقاومت امت بود، بحثی تحت عنوان مناطق اختلافی مطرح است. کردها در آنجا زندگی آرامی را دارند و اگر قرار باشد بحث رفراندوم در مناطقی که کردها در آنجا در حال زندگی هستند، مطرح شود با واکنش قومیت‌های دیگر مواجه خواهند شد و عکس‌العمل نشان خواهند داد. این اقدام می‌تواند تمام دستاوردهایی را که نتیجه مجاهدت و تلاش‌های کردها است، تضییع کند. کردها سختی‌های دوران رژیم بعث را تحمل کردند و به ساخت عراق جدید کمک کردند.

وی با تأکید بر اینکه دستاوردهای برادران کرد با یک اقدام ناسنجیده به هم می‌خورد، افزود: بنابراین این اقدام توأم با چالش‌های داخلی کردستان، عراق، کشورهای منطقه و جامعه جهانی است. حتی سازمان ملل، اتحادیه اروپا و ... نیز برگزاری همه‌پرسی را به مصلحت امنیت منطقه نمی‌دانند. حتی در شرایطی که امروز نظام سلطه، صهیونیسم و ارتجاع منطقه به دنبال بی‌ثباتی منطقه است، کوک شدن چنین سازهایی به نفع مصلحت منطقه و امنیت مردم منطقه نیست.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر