بورس ویژه تحصیلی به رتبه‌های برتر کنکور اعطاء می‌شود

بورس ویژه تحصیلی به رتبه‌های برتر کنکور اعطاء می‌شود

به گزارش گروه علمی باشگاه خبرنگاران پویا؛ سید محمود مدرس هاشمی با اشاره به اعطای بورس ویژه تحصیلی به صاحبان رتبه‌های برتر کنکور سراسری به مناسبت چهلمین سالگرد تأسیس این دانشگاه اظهار کرد: حمایت از استعدادهای برتر را از سالهای پیش به‌طور جدی با اعطای بورسها و جوائز تحصیلی به داوطلبان برتر مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دنبال می‌شد اما فرا رسیدن چهلمین سال تأسیس دانشگاه صنعتی اصفهان، به این حمایت رنگ و بوی دیگری بخشیده است به‌طوری که شرایط ویژه‌ای برای جذب دانشجویان نخبه و استعدادهای برتر پیش‌بینی شده است.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان این‌که بورس ویژه تحصیلی به متمرکز نشدن تمام استعدادهای برتر در پایتخت و حضور آنان در مراکز علمی و پژوهشی سراسر کشور کمک می‌کند، افزود: اعطای بورس ویژه تحصیلی به‌مناسبت چهلمین سالگرد تأسیس این دانشگاه که همواره یکی از دانشگاه‌های برتر کشور بوده است، ضمن جذب استعداهای برتر و تحقق پژوهشهای کاربردی، زمینه‌ساز ترویج فرهنگ تمرکززدایی استعدادها در پایتخت و حضور آنان در مراکز علمی و پژوهشی سراسر کشور شود.

مدرس هاشمی گفت: با تشویق دانشجویان به ادامه تحصیل در دیگر دانشگاه‌ها، از تمرکز نخبگان و استعدادهای برتر در تهران جلوگیری می‌کنیم؛ به این معنا که الزاما نخبگان و استعداهای برتر سراسر کشور در دانشگاه‌های سطح یک پایتخت جمع نمی‌شوند.

وی خاطر نشان کرد: دانشگاه‌های برجسته‌ای در دیگر شهرها از جمله مشهد، تبریز و شیراز داریم که می‌توانند زمینه‌ساز پرورش استعدادها و به‌کارگیری آنان در مسیر توسعه فناوری و پژوهشهای کاربردی باشند.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، حضور استعدادهای برتر در دانشگاه‌های سراسر کشور را یک ضرورت برای پژوهشهای فناورانه دانست و گفت: جذب استعدادهای برتر و دانشجوی یک ضرورت حیاتی برای دانشگاه‌های کشور است تا بتوانند در فعالیتهای پژوهشی و آموزشی نتیجه بهتری کسب کرده و حوزه فناوری را رشد دهند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 35 رشته تحصیلی در 14 دانشکده دانشگاه صنعتی اصفهان ارائه می شود، افزود: با توجه به ماهیت دانشگاه صنعتی اصفهان، این دانشگاه تقریباً عمده‌ی رشته‌های فنی و مهندسی را در دانشکده‌های برق و کامپیوتر، مکانیک، عمران، مواد، نساجی، حمل‌ونقل و مهندسی شیمی همچنین سه رشته علوم پایه و دو دانشکده کشاورزی و منابع طبیعی مجموعه کاملی از رشته‌ها را شامل می‌شود.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان به  اعطای تسهیلات ویژه به داوطلبان ممتاز آزمون سراسری جدیدالورود متقاضی تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد گفت: دانش‌آموزان دارای رتبه زیر 100 در منطقه یک (یا معادل تراز آن در سایر مناطق)، که این دانشگاه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند، از مقرری ماهیانه 10 میلیون ریال به مدت دو سال بهره‌مند خواهند شد.

مدرس‌هاشمی به پرداخت مقرری ماهیانه 7 میلیون ریال به دانشجویان حائز 100 تا 300 در منطقه یک یا معادل تراز آن در سایر مناطق اشاره کرد و افزود: دانشجویان دارای رتبه 301 الی 500 نیز مقرری ماهیانه چهار میلیون ریالی را دریافت می‌کنند.

وی با بیان اینکه در استفاده از این بورس میان داوطلبان تفاوتی وجود ندارد و هر یک از واجدان شرایط رتبه‌ای این بورس را دریافت خواهند کرد، ادامه داد: این بورس ویژه چهلمین سالگرد دانشگاه است و در سالهای بعد تغییراتی در شیوه و میزان مبالغ وجود خواهد داشت.

رئیس دانشگاه صنعتی اصفهان، پیش‌گام شدن این دانشگاه را در اعطای این بورس زمینه‌ساز حرکت دیگر دانشگاه‌های غیر مستقر در پایتخت دانست و گفت: اگرچه دیگر دانشگاه‌های کشور نیز سالیانه بورسهایی را اعلام می‌کنند و اصل اعطای بورس چیز جدیدی نیست، این کار برای جذب استعدادهای برتر به دانشگاه‌های سراسر کشور قابل تعمیم است و می‌توانند از این فرآیند برای جذب استعدادها بهره ببرند.

انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر