تشدید عملیات حفاظت محیط‌زیست خراسان شمالی

مدیرکل حفاظت محیط خراسان شمالی گفت: در فصل شکار پرندگان شکاری، عملیات گشت و کنترل یگان حفاظت محیط‌زیست خراسان شمالی بیش‌ازپیش انجام می‌شود.

 

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست خراسان شمالی، سید اصغر مطهری اظهار کرد: هرسال با مهاجرت پرندگان شکاری به خراسان شمالی برخی افراد سودجو به‌صورت غیرمجاز اقدام به زنده گیری این پرندگان می‌کنند.

مطهری با بیان اینکه هرسال در این فصل شکارچیان متخلف برای صید و زنده گیری پرندگان شکاری به خراسان شمالی عزیمت می‌کنند، افزود: برخی پرندگان شکاری نظیر بالابان و شاهین از محبوبیت زیادی نزد کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس برخوردارند و به همین سبب متأسفانه با توجه به کاهش جمعیت آن در دهه‌های اخیر و قاچاق آن به کشورهای عربی، نسل این پرندگان در کشورمان در خطر انقراض است.
وی خاطرنشان کرد: یگان حفاظت محیط‌زیست استان خراسان شمالی تمام مناطق استان را زیر ذره‌بین نگاه تیزبینانه خویش قرار می‌دهد و با افزایش گشت‌های سیار در صورت روبرو شدن با شکارچیان متخلف برخورد قانونی می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خراسان شمالی افزود: ایران به سبب تنوع آب و هوایی یکی از کشورهایی است که تنوع زیستی بالایی نسبت به کشورهای هم‌جوار خود دارد و این ویژگی کشورمان را در کانون توجه افراد سودجو درزمینهٔ زنده گیری و قاچاق گونه‌های مختلف جانوری قرار داده است. 
مطهری تصریح کرد: به استناد تبصره دو ماده 13 قانون شکار و صید، هر شخصی که به زنده گیری، شکار، خرید، فروش، حمل، نگهداری و قاچاق پرندگان شکاری از قبیل شاهین، بحری، بالابان و دلیجه مبادرت کند، علاوه بر محکومیت به بیشترین مجازات حبس مقرر در این ماده (سه سال)، به پرداخت جریمه نقدی تا 600 میلیون ریال نیز محکوم می‌شود.

گفتنی است، در کشورهای عربی از بالابان و شاهین اصیل ایرانی برای تفریح و شکار به‌ویژه شکار هوبره استفاده می‌کنند. 

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر