هشدار آلمان درباره وقوع جنگ اتمی بین آمریکا و کره شمالی

هشدار آلمان درباره وقوع جنگ اتمی بین آمریکا و کره شمالی

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "زوددویچه سایتونگ"، "زیگمار گابریل"، وزیر امور خارجه آلمان درباره جنگ اتمی به‌دلیل مناقشات بین آمریکا و کره شمالی هشدار داد.

وی درباره تهدیدات شدیدی که بین آمریکا و کره شمالی ردوبدل می‌شود ابراز نگرانی کرده گفت: این گونه سخنوری‌ها این نگرانی را ایجاد می‌کند که ما مشابه جنگ جهانی اول خواب‌آلود در جنگی وارد شویم که تنها حالا در این مورد احتمالاً با سلاح‌های اتمی رهبری شود.

گابریل که در سفر به اوگاندا سخن می‌گفت همچنین ابراز امیدواری کرد که در آمریکا آن نیروهایی صاحب نفوذ باشند که با خونسردی بر این مسئله مسلماً سخت غلبه کنند و نه با احساسات و پرخاشگری که ما دیروز شاهد آن بودیم.

آمریکا و کشورهای همسایه کره شمالی از آزمایش‌های موشکی و اتمی زیاد اخیر کره شمالی احساس تهدید می‌کنند. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به رهبر کره شمالی هشدار داده که به تهدیدات علیه آمریکا پایان دهد؛ در غیر این صورت با آتش و خشم و قدرتی به این شرایط پاسخ داده خواهد شد که دنیا آن را تجربه نکرده است. مشابه این سخنان را در سال 1945، هری ترومن، رئیس جمهور وقت آمریکا قبل از حمله اتمی به هیروشیمای ژاپن ایراد کرده بود.

به‌اعتقاد گابریل، این گونه اظهارات ترامپ بسیاری از مردم را نگران کرده است. نباید به تهدیدات کره شمالی با همان شیوه تهاجمی واکنش نشان داد و به این ترتیب بر تنش‌ها افزود.

وزیر دفاع آمریکا نیز یک روز بعد از اظهارات ترامپ رژیم کره شمالی را تهدید کرده گفت: کره شمالی باید هر گونه تصمیمی را که به پایان این رژیم و نابودی ملتش منجر می‌شود کنار بگذارد. آمریکا می‌تواند به هر اقدام کره شمالی واکنش سخت‌تری نشان دهد.

همچنین با توجه به تنش‌های روزافزون بین آمریکا و کره شمالی "یورگن هاردت"، کمیساریای روابط دو سوی آتلانتیک دولت فدرال آلمان و از اعضای بلندپایه حزب دموکرات‌مسیحی به دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا درباره اینکه به جنگ لفظی با کره شمالی وارد شود هشدار داده گفت: هیچ جای سؤالی وجود ندارد که برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی یک خطر همواره وخیم‌تر و بزرگ‌تر برای صلح جهانی را به نمایش می‌گذارد. تهدیدات جدید روزانه به‌خصوص علیه آمریکا غیر قابل تحمل است.

وی که در گفتگو با روزنامه "دی‌ولت" صحبت می‌کرد در عین حال وارد شدن به جنگ لفظی با کره شمالی را در چنین شرایطی مفید ندانسته و با توجه به افزایش تهدیدها خواستار حفظ خونسردی شد.

هاردت همچنین بر نقش کلیدی چین برای حل این اختلافات تأکید کرد. یک سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان نیز شرایط را بسیار جدی ارزیابی کرده و شاخ و شانه کشیدن در این مناقشات را سودمند ندانسته و گفت: یک راه نظامی راه‌حل این اختلافات نیست. ما همه احزاب را به حفظ اعتدال فرامی‌خوانیم. مشترکاً باید تلاش‌های دیپلماتیک در پیش گرفته شود. تنها این گونه است که می‌توان تهدیدات از طرف برنامه‌های اتمی نقض‌کننده قوانین بین المللی را کاهش داد.

"یورگن تریتن"، از سیاستمداران خارجی حزب سبز آلمان نیز این انتقاد را به رئیس جمهور آمریکا وارد کرده است که اختلافات بسیار خطرناک با کره شمالی را تشدید می‌کند. برخورد با دیکتاتور کره شمالی، برنامه اتمی و اقدامات تحریک‌کننده‌اش به دیپلماسی و همکاری و نه رفتار متکبرانه نیاز دارد. باید لزوماً از هر گونه تشدید تنش‌ها جلوگیری شود.

"برند ریکسینگر"، رئیس حزب چپ آلمان نیز انتقاد شدیدی به رفتارهای دونالد ترامپ و رهبر کره شمالی وارد کرده و رفتار هر دوی آنها را نقض‌کننده قوانین بین المللی دانست. وی از دولت آلمان درخواست کرد که با یک ابتکار عمل با مشارکت چین، روسیه و آلمان این اختلافات را برطرف کند.

"نیلز آنن" از دیگر سیاستمداران حزب سوسیال‌دموکرات آلمان نیز درباره سخنوری‌های ترامپ علیه کره شمالی ابراز نگرانی کرده است.

حزب افراطی جایگزینی برای آلمان نیز درباره تشدید اوضاع با لفاظی‌های ترامپ هشدار داده است.

انتهای پیام/*

نظرات

ارسال نظر