اعلام زمان پایان جنگ در شرق سوریه/ سرنوشت نهایی «ادلب» چگونه رقم خواهد خورد

اعلام زمان پایان جنگ در شرق سوریه/ سرنوشت نهایی «ادلب» چگونه رقم خواهد خورد

غصون الماضی، خبرنگار خبرگزاری تسنیم، دمشق: «هیثم خلیل» سرلشگر بازنشسته ارتش سوریه با اشاره به ادامه حمایت‌های آمریکا و متحدانش از تروریسم، یک‌سره شدن کار تروریست‌های تکفیری در شرق سوریه را قریب‌الوقوع خواند.

 

مشروح مصاحبه خبرنگار تسنیم با این ژنرال بازنشسته ارتش سوریه از نظر خوانندگان می‌گذرد:

 

اردوغان هرگز با نیروهای ارتش سوریه وارد تقابل نخواهد شد

تسنیم: ابتدا از شمال سوریه شروع کنیم، ترکیه اکنون بازگشته و تهدید کرده که خواهان انجام مرحله دوم عملیات «سپر فرات» است، تهدیدهای ترکیه در سایه آنچه در شمال سوریه و تلاش‌های کاهش تنش می‌گذرد، در این برهه زمانی چه معنایی دارد؟

ترکیه همچون همانند گذشته تلاش می‌کند تا جای پایی در سوریه برای خود باز کند، زیرا بر این باور است که حضورش در سوریه، برگ برنده قوی به این کشور در مذاکرات و برگ برنده‌ای به این کشور در کنفرانس آستانه پیش از پایان ماه جاری میلادی می‌دهد، اردوغان به‌دنبال این است تا عملیات پشتیبانی برای «سپر فرات» انجام دهد، به این معنا که هرگز با نیروهای ارتش سوریه وارد تقابل نخواهد شد، زیرا هدفش، نیروهای حزب کارگران کردستان است، چرا که معتقد است که کردها یا آنچه «قسد» خوانده می‌شود، تلاش می‌کنند نیروهای مستقر در غرب فرات را با نیروهای شرق فرات مرتبط کنند به‌طوری که منطقه شمال سوریه از کردستان عراق تا دریای مدیترانه را در اختیار بگیرند، این سخنان غیرمنطقی و غیرعقلانی است، ولی اردوغان به این شیوه فکر می‌کند به‌طوری که بتواند منطقه تحت سیطره خود را گسترش دهد، زیرا خوب می‌داند که در نهایت باید از سوریه خارج شود، چرا که حضور ترکیه به‌مثابه نیروی اشغالگری قلمداد می‌شود که در سطح داخلی و ملی و منطقه‌ای و جهانی پذیرفتنی نیست.

 

معتقدم نوعی مسامحه و آشتی در سطح ادلب صورت خواهد گرفت

تسنیم: دولت و فرماندهی ارتش سوریه به توافق مناطق کاهش تنش که در غوطه شرقی و اخیراً در حمص رخ داد و اکنون درباره ادلب سخن گفته می‌شود، چگونه نگاه می‌کند؟

ما با نیروهای داعش می‌جنگیم و آنها را در هم می‌کوبیم، داعشی‌ها پشت سپرهای انسانی مخفی می‌شوند، آنها پیش‌بینی می‌کنند که یک کشتار نظامی در ادلب رخ دهد، ولی من احساس می‌کنم که امکان تجمیع وجود دارد،‌ اولاً تجمیع افراد مسلح از ملّیت‌های مختلف، افرادی (تروریست‌ها) وارد ادلب می‌شوند، مرزهای ترکیه را مقابل خود باز می‌بینند و می‌توانند از این طریق به اروپا یا کشورهای خود بروند و کسانی که هم باقی بمانند، جزء‌ بافت ملی سوریه هستند،‌ این درست که هر کسی باقی بماند از معارضان خواهد بود،‌ ولی فرزندانی هستند که در این زمینه از پدرانشان تبعیت نمی‌کنند و در نهایت با آنها مسامحه صورت خواهد گرفت، من معتقدم نوعی مسامحه و آشتی در سطح ادلب صورت خواهد گرفت و آینده آن فاجعه‌بار نخواهد بود.

 

خروج نیروهای آمریکایی از جنوب سوریه نتیجه دیدار پوتین و ترامپ است

تسنیم: ایالات متحده آمریکا اقدام به خارج کردن گروه‌های وابسته به خود در جنوب سوریه و مناطق همجوار نقاط تماس ارتش سوریه کرده است، چرا آمریکا در این برهه زمانی این نیروها را خارج کرد، آیا درباره این اقدام توافق بین المللی وجود داشته است؟

مسائل متعددی پس از دیدار اخیر ترامپ و پوتین رخ داد،‌ محتوای این دیدار علنی و آشکار نشده است،‌ ولی ما رخدادهایی را که پس از این دیدار صورت گرفت، مورد ارزیابی قرار می‌دهیم، آمریکا از منطقه «التنف» (در مرزهای سوریه و عراق) عقب‌نشینی کرد و از مزدوران یا فرزندانی که تربیت کرد، دست کشید و آنها خود را به نیروهای سوری در التنف تسلیم کردند.

در مناطق کاهش تنش به نیروهای روسی اجازه نظارت و حفظ کاهش تنش چه در جنوب سوریه در درعا و حومه آن داده شد و این مسئله، اسرائیل را عصبانی و خشمگین خواهد کرد،‌ زیرا نیروهای روسی در نزدیکی مرزها با اسرائیل (فلسطین اشغالی) مستقر خواهند شد و این نیروهای نظامی بر مناطق کاهش تنش نظارت خواهند کرد از جمله تجاوزات نظامی اسرائیل که در گذشته رخ می‌داد و در نتیجه ممکن است در پی این تجاوزات،‌ درگیری‌هایی رخ دهد به همین سبب این نیروها برای حفظ مناطق کاهش تنش وارد عمل می‌شوند.

منافع بین‌المللی میان پوتین و ترامپ وجود دارد، دقیقاً نمی‌دانم این منافع چیست، ولی از نتایج چنین برمی‌آید که یک تقسیم منافع میان آمریکا و روسیه نه‌تنها در سوریه بلکه در جهان وجود دارد، معتقدم سوریه سهم روسیه است به اینکه کاهش تنش را حفظ کند و به مشکل و بحران سوریه از طریق روس‌ها و ارتش سوریه پایان دهد و این مسئله ان‌شاء‌الله رخ خواهد داد.

 

ممکن است میان کردها با نیروهای روسی هماهنگی وجود داشته باشد

تسنیم: رسانه‌های غربی اعلام کرده‌اند که اتاق عملیاتی میان نیروهای «قسد» (کردهای مورد حمایت آمریکا) و ارتش سوریه ایجاد شده است، آیا عملاً چنین اتاقی وجود دارد یا صرفاً هماهنگی صورت می‌گیرد؟

خیر، من معتقدم که هیچ اتاق عملیاتی میان حزب کردستان دموکراتیک یا قسد و ارتش سوریه وجود ندارد، ولی ممکن است میان کردها با نیروهای روسی هماهنگی وجود داشته باشد، زیرا نیروهای روسی مسئول حفظ صلح و کاهش تنش شده‌اند،‌ ممکن است که روسیه نقشی در هماهنگی با کردها برای هماهنگی این عملیات داشته باشد و البته در صورتی که چنین هماهنگی میان کردها و روس‌ها وجود داشته باشد، سوریه هم از آن حمایت می‌کند.

 

نبرد الرقه خیلی طول نخواهد کشید

تسنیم: اکنون ما شاهد مهمترین نبردها در صحرا هستیم و ارتش سوریه منطقه السخنه را هم آزاد کرد، آخرین دژ و قلعه داعش در حومه شرقی حمص و تنها فضاهایی در صحرا آن را از دیرالزور جدا می‌کند، آیا به‌زودی شاهد ورود نیروهای ارتش سوریه به دیرالزور خواهیم بود یا پیش‌بینی می‌کنید که نظامیان آمریکایی یا جنگنده‌های ائتلاف آمریکایی در این مسیر مانع‌تراشی کنند؟

ارتش سوریه به‌سمت عمق بیابان و سمت مرزهای عراق پیشروی کرده و در مناطق مرزی عراق و سوریه و پس از التنف به ارتش عراق رسید و به‌سمت شمال غربی و منطقه السخنه پیشروی کرد و امروز پرونده منطقه السخنه پایان یافت.

منطقه شرقی سوریه شامل الرقه، دیرالزور، المیادین و البوکمال، این چهار محور اساسی در بیابان است و هنگامی که نیروهای سوریه به مرزهای عراق رسیده و با حشد شعبی تلاقی پیدا کردند، به چند کیلومتری البوکمال رسیدند.

پیچیده‌ترین نقطه، المیادین است، زیرا داعش تمام تجهیزات لجستیکی و جنگ‌افزارهای خود را به المیادین منتقل کرده است، اما فاصله تا دیرالزور بسیار اندک است، نبرد الرقه هم خیلی طول نخواهد کشید و در حال حاضر هدف اساسی ارتش سوریه در شمال شرقی، دیرالزور است.

هرگز پیش‌گویی نخواهم کرد، ولی در آینده بسیار نزدیک این مناطق تحت سیطره ارتش عربی سوریه قرار خواهد گرفت و هنگامی که تکلیف منطقه شرقی در سوریه مشخص شود که منظور چهار منطقه البوکمال، المیادین،‌ دیرالزور و الرقه است، در آن صورت می‌توانیم بگوییم که جنگ در سوریه در منطقه شرقی کاملاً پایان یافته است.

انتهای پیام/.*

نظرات

ارسال نظر