رشد5 برابری متوفیان گازگرفتگی در استان خراسان شمالی

مدیرکل پزشکی قانونی خراسان شمالی با ابراز نگرانی از افزایش تلفات به علت تصادفات و گازگرفتگی از افزایش پنج برابری تعداد متوفیان مسمومیت گاز مونواکسید کربن در استان خبر داد.

 

 

به گزارش شرق 24، بابک سلحشور اظهار داشت: بر اساس آمار طب سه‌ماهه نخست سال گذشته دو نفر در استان به علت مسمومیت با گاز مونواکسید کربن جان باختند که این آمار در مدت مشابه امسال نشان‌دهنده رشد پنج برابری این تعداد و رسیدن متوفیان به 10 نفر است.

وی تصریح کرد: این افزایش تعداد متوفیان بسیار نگران‌کننده است و در حالی اتفاق افتاده که هنوز فصل سرما آغاز نشده و در روزهای گرم تابستان به سر می‌بریم.

وی گفت: رسانه‌ها در راستای کاهش مرگ‌ومیر ناشی از گازگرفتگی تأثیر بسیاری در جامعه دارند به همین دلیل باید از ظرفیت آن‌ها بهره برد تا شاهد کاهش صدمات و تلفات ناشی از این موضوع و سایر موارد باشیم.

افزایش نگران‌کننده تلفات جاده‌ای

سلحشور همچنین به افزایش تلفات سوانح رانندگی در استان اشاره کرد و افزود: علی‌رغم اینکه طی تعطیلات نوروزی در استان شاهد کاهش تلفات جاده‌ای در استان بودیم، اما اکنون نگران افزایش تعداد متوفیان هستیم.

وی تاکید کرد: از ابتدای امسال میزان تصادفات منجر به فوت در استان افزایش‌یافته و به دنبال آن شاهد افزایش محسوس جان‌باختگان براثر این سوانح هستیم. امیدواریم با به اتمام رسیدن هرچه سریع‌تر پروژه چهار بانده کردن محور بجنورد- جنگل گلستان آمار تلفات و تصادفات در استان کاهش یابد.

 کودک‌آزاری در استان نگران‌کننده نیست

مدیرکل پزشکی قانونی استان در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره آمار کودک‌آزاری در استان گفت: کودک‌آزاری در تمام نقاط کشور وجود دارد اما میزان آن متفاوت است.

وی خاطرنشان کرد: آمار کودک‌آزاری در استان در مقایسه با استان‌های مشابه چندان زیاد نیست و از این حیث جای نگرانی ندارد البته اطلاع‌رسانی‌ها در این حوزه و همچنین پیگیری‌های مراجع قضایی در کم بودن آمار تأثیرگذار است.

 4 تا 6 ماه زمان برای اعلام نتایج

سلحشور در ادامه درباره طولانی بودن زمان حصول نتیجه بررسی آزمایشات مختلف در پزشکی قانونی استان گفت: به علت کمبود امکانات در استان، بخش اعظم آزمایشات در مرکز پزشکی قانونی خراسان رضوی انجام می‌شود به همین دلیل ممکن است اعلام نتایج چهار الی 6 ماه به طول بیانجامد.

وی تاکید کرد: هم‌اکنون با مساعدت مسئولان در حال ساخت آزمایشگاهی درشان مردم این استان هستیم که نیاز ما را در انواع آزمایشات مختلف برطرف کند؛

وی بابیان اینکه آزمایشگاه پزشکی قانونی استان در دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد افزود: با افتتاح این آزمایشگاه زمان اعلام نتایج به یک ماه الی 45 روز کاهش پیدا می‌کند.
انتهای پیام/

نظرات

ارسال نظر