10هکتار از اراضی نیمه جنگلی مانه و سملقان در آتش سوخت

سرهنگ موسی الرضا حیاتی روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا علت این آتش سوزی را که دیروز رخ داد؛ سرایت آتش از اراضی کشاورزی که روستائیان آن را آتش زده بودند، به اراضی ملی عنوان کرد.
وی با بیان اینکه اهالی روستای اسلام آباد در اطفای حریق همکاری خوبی داشتند گفت: در این حادثه 50 نفر از اهالی محلی به نیروهای یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کمک کردند که کمک آن ها منجر به اطفای حریق در کمتر از 2 ساعت شد.
سرهنگ حیاتی با بیان اینکه این آتش سوزی در مانه و سملقان برای دومین بار است که در سال جاری رخ می دهد، گفت: آتش سوزی در اراضی نیمه جنگلی این شهرستان از ابتدای امسال تاکنون در مقایسه با مدت مشابه پارسال 3 برابر شده است.
فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی گفت: 1504 سامانه رایگان است که هر جا آتش رخ دهد همکاران در محل حادثه حاضر می شوند و کنترل می کنند که در این راستا مشارکت و همکاری مردم در اطلاع رسانی به موقع آتش سوزی کمک شایانی می کند.
استان خراسان شمالی به رغم دارا بودن ظرفیت‌های منحصر به فرد در زمینه اراضی جنگلی و مرتعی با مخاطرات جدی مواجه است، مخاطراتی که عرصه های طبیعی این دیار را در معرض تهدید قرار داده است.
با توجه به ایام تعطیلات و آغاز سفرهای تابستانی بسیاری از افراد گذراندن در باغ ها و استراحت در زیر سایه های درختان را به سایر مکان ها ترجیح می دهند که متاسفانه برخی در حفاظت از درختان و جنگل ها غافل هستند و با شکستن و قطع شاخه ها و آتش زدن، ظلمی بزرگی به نسل های آینده می کنند.
از ابتدای امسال تاکنون،19 هکتار از اراضی ملی خراسان شمالی در آتش سوخته است.
گستره حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی 2 میلیون و 33 هزار و 36 هکتار است که از این وسعت یک میلیون و 400 هزار هکتار مرتع، بیش از 183 هزار هکتار بیابان و بقیه را جنگل تشکیل می دهد.
7186/ 6042 خبرنگار: فاطمه مقدسی باجگیران** انتشار دهنده: سیدحسین قدسی

نظرات

ارسال نظر