ورود ۲۰۰ آمریکایی و تجهیزات نظامی به شمال‌ شرق سوریه

ورود ۲۰۰ آمریکایی و تجهیزات نظامی به شمال‌ شرق سوریه

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، منابع خبری معارض حاضر در استان حسکه واقع  در شمال شرق سوریه اعلام کردند که آمریکا تجهیزات نظامی زیادی به شهر «الشدادی» واقع در ریف جنوبی این استان اعزام کرده که از طریق گذرگاه «سیمالکا» از عراق وارد این منطقه شده است.

وبگاه خبری معارض «بلدی» گزارش داد که نیروهای آمریکا که از حمایت هوایی برخوردار بودند، وارد شدادی شدند.

نیروهای آمریکایی در دو منطقه مستقر شدند: بخشی از آنان در منطقه موسوم به منطقه سبز استقرار یافتند که شامل «مساکن الجبسه» در داخل الشدادی است. این منطقه به صورت کامل بسته است. بخش دوم نیز در سیلوهای «صباح الخیر» واقع در 20 کیلومتری شمال غرب این شهر حضور دارند.

ائتلاف موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا نیز در حال ایجاد باند فرود در روستای «العزاوی» واقع در جنوب شهر الشدادی است.

منابع آگاه اعلام کردند که ظاهرا آمریکا برای پیشروی از سمت ریف جنوبی حسکه به سمت دیرالزور آماده میشود که در اشغال داعش قرار دارد و قرار است فرماندهی این عملیات بر عهده نیروهای دموکراتیک سوریه باشد که بیشتر عناصر ان کُرد هستند.

اندازه واقعی    

 به گفته این منابع، نیروهای دموکرات این نبرد را به نام «شورای نظامی دیرالزور» که وابسته به آن هستند، آغاز میکنند و به گفته بلدی، از محبوبیت مردمی دیرالزور برخواردار نیستند.

«مهند الطلاع» سرکرده گروه تروریستی «جیش مغاویر الثورة» وابسته به ارتش آزاد اعلام کرد که هیئت سیاسی این گروه در حال مذاکره با آمریکاست تا نیروهای این گروه از بادیه سوریه به شدادی منتقل شوند و فرماندهی نبرد دیرالزور را بر عهده گیرند.

الطلاع با اشاره به اینکه این مذاکرات در مراحل پیشرفته ای قرار دارد، تصریح کرد که این گروه تنها گروهی است که وظیفه ورود به دیرالزور و آزادسازی ان از دست داعش را بر عهده دارد و مغاویر الثوره هر گونه تعامل با نیروهای کُرد را نمیپذیرد. 

 

«محمد جراح» سخنگوی مغاویر نیز با اشاره به عدم همکاری با هر گروه «تجزیه طلب»-در اشاره به کُردها- تأکید کرد که تجهیزات آمریکا برای مغاویر نیست و از محتوای آن اطلاعی ندارند، بلکه شاید برای نیروهای کُرد در شمال دیرالزور باشد ولی «به خاطر اینکه [کُردها] خواستگاه مردمی ندارند و ساکنان دیرالزور خواهان ارتش آزاد هستند، لذا فرماندهی این نبرد برای آنان آسان نخواهد بود».

 

نیروهای دموکرات نیز چندی پیش نپذیرفتند که مغاویر الثوره در الشدادی پایگاه نظامی ایجاد کنند و جلب موافقت خود را شرط ایجاد این پایگاه دانستند.

درهمین راستا، وبگاه خبری العهد لبنان نیز گزارش داد که 200 سرباز آمریکا به همراه 100 تروریست وابسته به ارتش آزاد از 5 روز پیش وارد الشدادی شده اند

به گفته العهد، تروریستهای موسوم به «نیروهای رنجر سوریه» - وابسته به حزب معارض «تیار الغد السوری»- نیز قصد دارند به این نیروها در دیرالزور بپیوندند؛ خاصه اینکه کُردها آنان را از نبرد رقه اخراج کردند.

شمار این تروریستها که پس از عقب نشینی از رقه وارد شهرکهای «أبو خشب، مالحة الذرو و رجعان» میان استانهای حسکه و دیرالزور شدند، به 3 هزار فرد مسلح میرسد.

انتهای پیام/ص


عضویت در کانال تلگرامی بین‌الملل و سیاست خارجی فارس


 

http://fna.ir/

نظرات

ارسال نظر