آیا وزیر بهداشت باید پزشک باشد؟

بر اساس گزارش‌ها و آمارهای منتشرشده، طرح تحول سلامت به‌عنوان پر سر و صداترین طرح دولت یازدهم با اجرای گام سوم و افزایش 120 تا 300 درصدی مزد درمان، درآمد پزشکان را افزایش و پرداخت از جیب مردم را کاهش داد.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از خبرنامه دانشجویان ایران،  فضای کلی مجلس در حوزه رأی اعتماد به وزرا با دولت همراه است و این موضوع درباره برخی دیگر از وزرا به شکلی واضح دیده می‌شود که نمونه این ماجرا را می‌توان درباره وزیر بهداشت دید.

حسین راغفر اقتصاددان و استاد دانشگاه تهران هم دراین‌باره اظهار کرد: از مردادماه 1392 تا اردیبهشت‌ماه 1396، شاخص بهای بهداشت و درمان 105درصد رشد کرده و در بین اقلام  اصلی هزینهٔ خانوارها بالاترین نرخ رشد مربوط به هزینه‌های بهداشت و درمان است.

وی بابیان اینکه هزینه تزریق‌شده به طرح تحول از سوی دولت در عمل از جیب ملت و از منابعی نظیر مالیات بر ارزش‌افزوده و صرفه‌جویی در هدفمندی یارانه‌ها پرداخت می‌شود، خاطرنشان کرد: دکتر هاشمی یکی از فعالان و سهامداران بزرگ بخش خصوصی است و بر اساس اصل تعارض منافع حضور افراد ذی‌نفع در نقش تصمیم گیر و سیاست‌گذار می‌تواند به تصمیم‌هایی منتهی به تأمین منافع اشخاص خاص منجر شود.

راغفر تصریح کرد: نمونه این موضوع را می‌توان در حذف ممنوعیت اشتغال هم‌زمان پزشکان در بخش دولتی و خصوصی از قانون برنامه ششم مشاهده کرد و همه این‌ها مواردی است که گوشزد می‌کند آیا وزیر بهداشت باید یک پزشک باشد یا خیر؟

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر