استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی تسلط فرد را 40 درصد کاهش می دهد

استفاده از تلفن همراه هنگام رانندگی تسلط فرد را 40 درصد کاهش می دهد

به گزارش ایرنا،به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی علیرضا مغیثی روز پنجشنبه با بیان این مطلب افزود:: حوادث ترافیکی در ایران به عنوان یک معضل بهداشتی مهم به حساب می آید.
وی ادامه داد: جدی بودن تصادفات و تلفات ناشی از آن در ایران به عنوان یک معضل بهداشتی که به طور مستقیم و غیرمستقیم نظام بهداشتی را متأثر می کند، شناخته شده است.
مغیثی اظهار داشت: آگاهی علمی و دقیق از آنچه در سطح جامعه در حال رخ دادن است به شناسایی نقاط ضعف و عوامل مستعدکننده این معضل منجر می‌شود که همین امر مهمترین گام در راه برنامه‌ریزی صحیح بری برطرف کردن مشکل حوادث رانندگی است.
وی افزود: تابستان فصل رونق مسافرت است. شهرهای سیاحتی و زیارتی مقصد مسافران تابستانی است که تعداد این تفرجگاه‌ها در کشورمان کم هم نیست. گردش مالی توریست و گردش پذیری هر شهر باعث رونق اقتصادی مردمان شهرهای مقصد گردشگران می‌شود. اما جدا از خاطره‌های خوب یک سفر چند سالی است که افزایش تصادفات و تلفات ناشی از تصادف خودروها زنگ‌های خطر را به صدا درآورده است.
رئیس گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت افزود: بررسی علل تصادفات نشان می‌دهد، سرعت غیرمجاز و خستگی و خواب‌آلودگی رانندگان و بی توجهی به جلو و رعایت نکردن حق تقدم بیشترین عامل حوادث جاده‌ای بوده‌اند و در تابستان که روزها طولانی‌تر است رانندگان استراحت کمتری دارند و بیشتر در معرض خطر هستند.
وی ادامه داد: اولین و مهمترین توصیه این است که رانندگان کنترل سرعت را در اولویت سفر خود قرار دهند. تابلوها را در جای جای جاده‌ها مشخص کرده‌اند که یک راننده در مسیر خود باید چه میزان سرعت داشته باشد؛ بنابراین رانندگان به این تابلوها و قوانین رانندگی دقت کنند.
وی بیان داشت: خط قرمزی را که پلیس برای ایجاد امنیت مسافران، در نظر گرفته رعایت شود و با سرعت غیرمجاز و سبقت غیرمجاز و انحراف به چپ (که یکی از عوامل بسیار مهم تصادف در جاده‌های دوطرفه است) ضمن ایجاد استرس در دیگران ،جان آنها را به خطر نیندازند.
مغیثی گفت: توصیه می شود هموطنان قبل از تردد در این مسیرها استراحت کافی داشته باشند و در توقف گاههای مناسب در طول سفر حتما بایستند و استراحت کنند تا شاهد واژگونی کمتر خودروها باشیم.
وی افزود: به همه هموطنان توصیه می کنیم در تردد از جاده های کوهستانی صبر و تحمل بیشتری به خرج دهند، زمان بیشتری را برای سفر خود در این ایام در نظر بگیرند.
وی ادامه داد: توصیه می شود که مردم برای یک «سفر ایمن» برنامه‌ریزی کنند. راننده باید ضمن اطمینان از فقدان نقص فنی اتومبیل مبدأ و مقصد سفر خود را تعریف کند. در طول سفر مطابق برنامه‌ای که پیش بینی کرده، حرکت کند. مثلاً مشخص کند کجا غذایش را صرف می‌کند و کجا استراحت کند. توصیه این است که به ازای هر دوساعت رانندگی، 15 دقیقه استراحت شود.
وی گفت: خوشبختانه فرهنگ بستن کمربند ایمنی برای راننده و سرنشین جلو جا افتاده است. اگر این موضوع برای سرنشینان عقب هم فرهنگ سازی شود، کمک شایانی به کاهش تعداد تلفات در جاده‌ها خواهد شد. چرا که علت فوت حدود 60 درصد از سرنشینان خودروها، ضربه به سر است و بستن کمربند ایمنی کمک مهمی به برخورد نکردن سر به بدنه خودرو می‌کند.
مغیثی بیان داشت: در ایران استفاده از صندلی کودک، قانونی نشده اما توصیه می‌کنیم رانندگان از صندلی کودک برای سرنشینان خردسال استفاده کنند. حدود هفت درصد جان باختگان تصادفات در طول سال، کودکان هستند. حرف زدن با تلفن همراه سرعت واکنش رانندگان را به شدت کاهش داده تا جایی که واکنش افرادی که هنگام رانندگی از تلفن همراه استفاده می‌کنند، برابر و مشابه با افراد مست پشت فرمان است. یعنی فقط ٦٠ درصد مغز درگیر رانندگی می شود
وی افزود: رانندگان جوان بیشتر تصادف می کنند شدت تصادفات در گروه سنی زیر 50 سال بیشتر است بنابراین احتیاط و توجه دراین گروه سنی لازم است مورد توجه بیشتری قرارگیرد.
مغیثی ادامه داد: از آن جا که تصادفات منجر به مرگ در شب چند برابر روز است، در رانندگی ‌های شبانه ‌حتما باید وسیله ی نقلیه خود را به طور منظم چک کنید تا مطمئن شوید از تجهیزات مناسب نوری برخوردار است. چراغ‌ های جلو، پشت، راهنما و چراغ پلاک را در صورت شکستگی تعویض کنند و همیشه آن ها را پاوک و تمیز کنید.
وی ادامه داد: به یاد داشته باشید که چراغ‌ ها به تدریج و در طی زمان نور خود را از دست می ‌دهند یا تنظیم آنها به هم می‌ خورد. هر چند وقت یک ‌بار چراغ‌ ها را تنظیم کنید. هنگام رویارویی با اتومبیلی که از رو به‌ رو می‌ آید، از نور پایین استفاده کنید. اگر راننده خودرو مقابل با نور بالا حرکت می ‌کند از سرعت خود بکاهید و به حاشیه سمت راست بروید تا از نور شدید او در امان باشید. چراغ‌ های جلویی را به موقع و با هدف به کار ببرید تا موجب کاهش دید سایر رانندگان نشود.
مغیثی گفت: مشکلات بینایی چشم سبب بدتر شدن وضعیت رانندگی می‌ شود اما صرف نظر از سلامت چشم، رانندگی در شب فشار بیشتری به آن وارد می ‌کند و موجب خستگی بیشتر می ‌شود. پس اگر دچار مشکلات بینایی هستید حتما به چشم‌ پزشک مراجعه کنید و عینک خود را همیشه همراه داشته باشید.
وی بیان کرد: قبل از اینکه در شب رانندگی کنید از وضعیت خیابان ‌ها و حتی جاده‌ ها اطلاع حاصل کنید. به علایم راهنمایی ‌رانندگی از جمله تابلوها، وسایل نقلیه، موتورسیکلت ‌ها، دوچرخه‌ ها، عابران پیاده و همچنین حیوانات بیشتر توجه کنید.
مغیثی گفت: رانندگی با سرعت زیاد در شب، خطر را چند برابر می ‌کند. چرا که فقط می ‌توانید محدوده روشن شده توسط چراغ‌ های تان را ببینید. در سرعت بالا وقتی چیزی جلوی ماشین می ‌آید یا در وضعیت ‌های خطرناک عکس‌ العمل شما کندتر است. پس احتمال وقوع حوادث بیشتر می ‌شود.
وی افزود: فاصله خود را با خودروهای عقبی و جلویی حفظ کنید. در مورد سبقت در شب خیلی دقت کنید چرا که ممکن است چیزهایی در خارج از محدوده دید شما باشند. اگر شک دارید هرگز این کار را انجام ندهید.
وی بیان داشت: هنگام رانندگی در شب سیگار نکشید. نیکوتین سیگار و منوکسید کربن حاصل از سوختن آن، بینایی شما را کاهش می ‌دهد. اگر خسته و خواب ‌آلود هستید هرگز در شب رانندگی نکنید. اگر مجبور به رانندگی هستید، قبل از آن کمی استراحت کنید. چای یا نوشیدنی بنوشید. کمی نرمش سبک انجام دهید و سپس اقدام به رانندگی کنید.
مغیثی توصیه کرد: هرگز به نور بالای خودروهای مقابل خیره نشوید بلکه حاشیه سمت راست یا خط سفید وسط جاده را نگاه کنید. با سرعتی بین 15 تا 20 کیلومتر، کمتر از سرعت روز حرکت کنید.
وی ادامه داد: به یاد داشته باشید که در شب عابران پیاده خطر مسلم هستند و وقتی در خیابان نور کافی نباشد، تشخیص افراد پیاده مشکل است و به‌ خصوص آن هایی که لباس تیره پوشیده ‌اند در معرض خطر تصادف هستند.
رئیس گروه پیشگیری از حوادث دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت گفت:سرعت کم و هوشیاری مداوم، لازمه رانندگی بی‌ خطر در شب است و به این نکته نیز باید توجه داشت که هنگام بارندگی سطح خیابان‌ و جاده بسیار لغزنده‌ تر است.
وی افزود: وقتی که غروب می ‌شود یا روشنایی روز، به تاریکی می‌ رود، بدترین زمان برای رانندگی است. در این زمان نور طبیعی بی ‌اثر و رفت و آمد هم بیشتر از شب است. رانندگان باید برای تشخیص به نور چراغ‌ های اتومبیل خود و نور چراغ‌ های اتومبیل‌ های دیگر یا چراغ‌ های راه اتکا کنند.
مغیثی گفت: چراغ ‌های بالا و پرنور اتومبیل باید اجسام را تا 110 متری و چراغ‌ های پایین تا حدود 30 متری روشن کنند.
وی گفت: طبق آمار، 40 درصد از حوادث در تابستان مربوط به خروج خودروها از جاده و واژگونی آنها بوده است، به دلیل صاف بودن جاده ها و کفی بودن آنها و همچنین گرمای تابستان و یکنواخت بودن مسیرها، درصد واژگونی خودروها بیشتر از سایر مسیرهاست.
دریافت خبر: افشین شاعری * انتشار: مرضیه فاتحی
اجتمام 3063

نظرات

ارسال نظر