به رغم مخالفت و جنجال های داخلی دو وزیر لبنانی از سوریه دیدن کردند

به رغم مخالفت و جنجال های داخلی دو وزیر لبنانی از سوریه دیدن کردند

به گزارش ایرنا، در تحولی مهم در روابط لبنان و سوریه، «حسین الحاج حسن» وزیر صنعت و «غازی زعیتر» وزیر کشاورزی لبنان روز چهارشنبه در یک سفر رسمی وارد دمشق شدند و روز پنجشنبه با 'عماد خمیس' نخست وزیر سوریه دیدار و گفت و گو کردند.
براساس اعلام خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) ، وزیر صنعت لبنان روز پنجشنبه در دیدار نخست وزیر سوریه گفت: با توجه به روابط تاریخی و جغرافیایی دو ملت سوریه و لبنان، برقراری روابط مستحکم با سوریه به سود لبنان است.
الحاج حسن خواستار گسترش زمینه های همکاری و هماهنگی در زمینه های صنعتی و بازرگانی دو کشور شد.
عماد خمیس نیز در دیدار با وزیر صنعت لبنان بر ضرورت گشودن افق های گسترده تر در روابط دو کشور در همه زمینه های اقتصادی به ویژه صنعت و اجرای توافق نامه های امضا شده دراین باره تاکید کرد.
وی در دیدار با وزیر کشاورزی لبنان با تشکر از حضور شرکت های لبنانی در نمایشگاه بین المللی دمشق، این حضور را نشانه عمق روابط تاریخی و ریشه دار ملت های سوریه و لبنان دانست.
عماد خمیس بر اهمیت تقویت همکاری های میان دو کشور که در راستای منافع دو ملت سوریه و لبنان است ، تاکید کرد.
وزیر کشاورزی لبنان نیز در این دیدار پیروزی های سوریه بر تروریست ها در سراسر این کشور را به ملت سوریه تبریک گفت.
زعیتر اظهار داشت: همه تلاش ها برای سرنگون کردن نظام سوریه که قدرتی کارآمد در منطقه به شمار می رود ، با شکست روبرو شده است.
وی افزود: برگزاری نمایشگاه بین المللی دمشق، نشانه پیروزی سوریه در جنگ با تروریسم و بهبود اقتصاد این کشور است.
طی روزهای اخیر موضوع سفر وزیران لبنانی به موضوع جنجالی در لبنان تبدیل شد.
موافقان ، این سفرها را امری عادی و طبیعی و به نفع لبنان می دانند اما مخالفان این سفر را در تناقض با سیاست بی طرفی دولت لبنان در قبال تحولات سوریه و اقدامی مشروعیت دهنده به دولت این کشور می دانند.
«سعد الحریری» نخست وزیر و نزدیکان وی و نیز «سمیر جعجع» رهبر حزب «نیروهای لبنان» جزو اصلی ترین مخالفان توسعه روابط لبنان و سوریه هستند.
در شرایطی که برخی سفر وزیران لبنانی به سوریه را شخصی جلوه داده اند، غازی زعیتر وزیر کشاورزی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «المنار» با صراحت گفت که دیدارش از دمشق رسمی است و منافع آن بیشتر برای لبنان است تا سوریه.
در همین حال حسین الحاج حسن وزیر صنعت نیز در گفت وگو با خبرگزاری «یونیوز» گفت که در این سفر موضوعاتی از جمله ازسرگیری ترانزیت کالا بین دو کشور و نقش لبنان در بازسازی سوریه در دستور کار قرار خواهد داشت.
الحاج حسن افزود: همه لبنانی ها می دانند که دولت سوریه تثبیت شده است و تروریسم مورد حمایت آمریکا و اسرائیل در حال شکست کامل است. از این رو زمان توجه به اقتصاد و بازسازی کشور فرا خواهد رسید و این حق لبنانی هاست و بلکه بر آنها واجب است که در چنین وضعیتی روابط نزدیکی را با دوستانشان در سوریه داشته باشند.
به نظر می رسد سفر این سه مقام ارشد لبنانی به سوریه نشان دهنده حرکت روابط دو کشور در مسیر عادی سازی و عمیق تر شدن ریشه های همکاری است.
این وزرا به دعوت وزیر اقتصاد سوریه و برای شرکت در نمایشگاه بین المللی دمشق به آنجا سفر کردند.
به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، «یوسف فنیانوس» وزیر امور عمومی و حمل و نقل لبنان امروز آنطور که خود گفته در سفری رسمی به دمشق سفر می کند.
حسین الحاج حسن و غازی زعیتر و یوسف فنیانوس به ترتیب از وزیران وابسته به حزب الله و جنبش امل و جریان المرده در کابینه لبنان هستند.
خاورم**6116**1392**انتشار : ابوالفضل بابایی

نظرات

ارسال نظر