ما هم خواستار محاکمه هستیم/ حصر باعث سوءاستفاده سیاسی شده است/ رئیس‌جمهور پیگیر رفع حصر باشد

بعد از گذر یک دوره 4 ساله و شروع به کار 4 ساله دوم، آن جوان خود را فریب‌خورده می‌بیند. زیرا به‌وضوح درمیابد که آن کاندیدا، حتی لفظاً حمایت خود را از رفع حصر سران فتنه اعلام نمی‌کند و واقعیت نیز همین است که اصلاً این در حصر بودن، برای او اهمیتی ندارد که او بهره‌برداری سیاسی خود را کرده است و تا وقتی بهره‌برداری دیگری پیش نیاید، این موضوع را وسط نمی‌کشد.

 

به گزارش شرق 24 و به نقل از"خبرنامه دانشجویان ایران"، به دنبال جوسازی‌های رسانه‌ای و اقدامات اخیر سران فتنه، این سؤال پیش می‌آید که: چه کسانی از حصر خانگی سود می‌برند و برندگان حصر چه کسانی هستند؟ به سراغ فعالین دانشجویی رفتیم تا آن‌ها به این سؤال ما پاسخ دهند.

اسماعیل کوهی مقدم، دبیر دفتر تحکیم وحدت در خصوص محاکمه سران فتنه گفت: «مطالبه محاکمه سران فتنه پیش از هرکسی مطالبه ماست، اما سابقه سیاه اصحاب فتنه در قانون مداری برای آرامش جامعه مخاطره انگیز  است.

اما سؤال بزرگ اینجاست چرا در بزنگاه‌های سیاسی و موقعیت‌های مهم این مطالبه از سوی یک جریان خاص شدت پیدا می‌کند؟ و این بار در زمان رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی؛ رفع حصر امروز نه یک مطالبه جدی بلکه تنها ابزاری است برای رسیدن به قدرت برخی سیاسیون.»

دبیر دفتر تحکیم وحدت گفت: «امروز اراده‌ای از طرف مسئولین مدعی رفع حصر برای پیشبرد این مسئله نیست، که شواهد و قرائن موجود مؤیّد این حرف است؛ امروز سوءاستفاده از حصر وسیله‌ای برای فرار از پاسخگویی در مورد یک کارنامه ضعیف چهارساله است. مسئولین کشور، خصوصاً نمایندگان مجلس، باید پیگیر مسائلی همچون رفع رکود، ایجاد اشتغال باشند نه آنکه خود را مشغول پیگیری رفع حصر کنند.»

وی افزود: «صحبت‌های وزرای پیشنهادی در مجلس حقیقتاً نگران‌کننده بود و تا حدی نشان‌دهنده این بود که علاوه بر عوام حافظه تاریخی کوتاه‌مدت نخبگانی همچون نمایندگان مجلس نیز بسیار ضعیف است.»

سید محمدعلی رئیس سادات دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران، در گفتگو با خبرنامه دانشجویان ایران با اشاره‌ای تاریخی به زندگی یکی از سران فتنه گفت: «چهار نقطه عطف مهم در زندگی سیاسی کروبی دیده می‌شود. اول انشعاب مجمع روحانیون از جامعهٔ روحانیت. کروبی و چندتن از شیوخ دیگر مسیر خود را از روحانیت سیاسی دههٔ 60 که آیت‌الله خامنه‌ای، آیت‌الله مهدوی و حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی آن را نمایندگی می‌کردند جدا کردند. نتیجهٔ این انشعاب و حواشی آن، مجلس سومی بود که با دولت سازندگی مداما وارد چالش شد. دوم ریاست مجلس پرحاشیه ششم که در آن بر سر نخواستن هاشمی دعوا بود و هماهنگی خوبی هم با دولت اصلاحات داشت. سوم انتخابات ریاست جمهوری 84 که مهم‌ترین رقیب هاشمی در محافل سیاسی بشمار می‌رفت و چهارم انتخابات 88 که کماکان با جامعه روحانیت زاویه داشت.»

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران افزود: «در سوی دیگر، موسوی نیز از مخالفین سیاست‌های جامعه روحانیت در دهه اول انقلاب و همچنین سیاست توسعهٔ دولت سازندگی بود. در ادامه نیز با تغییر گفتمان جریان چپ نو (اصلاحات) از عدالت به آزادی، باسیاست‌های دولت اصلاحات نیز به مشکل خورد. خاصه در مسئلهٔ سیاست خارجی و رابطه با غرب و امریکا که تئوری توهم توطئه از تئوریسین‌های این جریان شنیده شد، موسوی این تفکر را منتسب به فراماسونری اسرائیلی قبل از انقلاب دانست.»

 وی در ادامه گفت: «تقابل هردوی محصورین با دولت نهم هم کاملاً واضح است اما مسئله اینجاست که دولت تدبیر و امید در عرصه اقتصاد و سیاست داخلی، سمت‌وسوی دولت سازندگی را دارد و در عرصه سیاست خارجی، مسیر اصلاحات را می‌پیماید. از سوی دیگر پیوند رئیس‌جمهور با جامعهٔ روحانیت کار را به‌جایی رساند که این جریان در انتخابات اخیر بین حسن روحانی و سید ابراهیم رئیسی، سیاست سکوت در پیش گرفت.»
دبیر انجمن اسلامی مستقل تهران در انتها متذکر شد: «حصر اگرچه برای محصورین آب ندارد، اما وعده اتمام آن نان بازارگرمی انتخابات را برای دیگران به همراه داشت. مهم‌تر اینکه حصر آن‌ها فرصت است اما سابقهٔ هردو نشان می‌دهد آزادی آن‌ها تهدید به شمار می‌رود.»

مجتبی بختیاری دبیر سیاسی انجمن‌های اسلامی دفتر تحکیم گفت: «فتنه امروز مانند نردبان پوسیده‌ای می‌ماند که عدهٔ آن را فقط برای بالا کشیدن خود استفاده می‌نمایند . و محصوران را پله‌های این نردبان می‌دانند اول‌شخصی که بیشترین استفاده ابزاری را از فضای هنجارگونه حصر می‌برد شخص جناب روحانی است که اولین کسی بود که موضوع حصر را در شورای امنیت ملی مطرح کرد.»

دبیر سیاسی دفتر تحکیم وحدت ادامه داد: «جناب روحانی دیروز با شعارهای انتخاباتی آزادی محصوران سعی در جمع‌آوری آرای خاص  را داشت تا به او رأی دهند و خود بهتر می‌داند که اگر محصوران محاکمه یا آزاد شوند، دیگر نمی‌تواند در نقش یک قهرمان در جناح اصلاح‌طلبان حضور پیدا کند.  روحانی این را به‌عنوان بهترین ابزار برای راهبرد اهداف خود و همراه کردن جبهه اصلاحات چه آن‌هایی که درون نظام فعالیت قانونی دارند و چه آن‌هایی که از کشتی انقلاب پیاده شده‌اند می‌داند. البته ما نیز خواهان رفع حصر و محاکمه هستیم، زیرا دیگر نمی‌خواهیم کشور مانند سال 88 به آشوب کشیده شود.»

محسن تاجیک نژاد دبیر سیاسی اسبق انجمن اسلامی سمنان گفت: «با نگاهی به ترکیب و اعضای شورای عالی امنیت ملی که مسئله حصر خانگی ماحصل و مصوبه این شوراست و البته با در نظر گرفتن آنکه ریاست این شورا، رئیس‌جمهور است به‌وضوح مشخص می‌شود که روحانی در قامت رئیس‌جمهور هیچ اراده‌ای برای رفع حصر نداشته چراکه وی قسمتی از رأی خود را از جریانی می‌داند که مدعی هستند رهبرشان در حصر خانگی است و با رفع حصر دیگر حنای او برایشان رنگی ندارد و طبیعتاً وقتی اصل جنس به بازار می‌آید مشتریان آن به دنبال نسخه بدلی نمی‌روند. پس روحانی باید شعار رفع حصر دهد تا سبد رایش را پر نگه دارد و از طرفی مجری حصر باشد تا در این سبد رأی رقیب‌های تازه‌ای پیدا نکند. حال مشخص است که چه کسی از حصر سود می‌برد.»

 مریم مقدم دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه الزهرا در خصوص رفع حصر به خبرنگار خبرنامه دانشجویان ایران گفت: «"تغییر" از کلیدواژه‌های محبوب برای کاندیداهای شرکت در انتخابات در تمامی کشورهاست. دلیل این علاقه، ظرفیت دوگانه ایست که این واژه دارد. یعنی یک فرد به‌عنوان کاندیدا می‌تواند در مقابل مردم ناراضی از وضع موجود، با شور و حرارت خاصی وضع موجود را نقد کند و درنهایت چاره و راه برون‌رفت را
تغییر" بنامد. اینجاست که وی  توانسته است تمام جمعیت ناراضی را با خود همراه کند.

درحالی‌که ممکن است آنچه که آن فرد از "تغییر" مدنظر دارد، 180 درجه با درخواست آن طرفداران متفاوت باشد و اشتراک او با طرفدارانش فقط در حد"لفظ"باشد.»

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه الزهرا تصریح کرد: «"حصر"نیز در این سال‌ها در کشور ما همین وضعیت را دارد. کاندیدای 70 ساله اصطلاحاً متعادل مایل به اصلاحات، می‌تواند در جریان رقابت‌های انتخاباتی، در مقابل فوج جوانان دهه هفتادی رادیکال اصلاح‌طلب -که از بد حادثه تنها او تنها امید انتخاباتی‌شان است- قرار بگیرد و با شور و هیجان شدید بگوید حصر ایران باید شکسته شود.»

 وی افزود: «به همین دلیل است که بعد از گذر یک دوره 4 ساله و شروع به کار 4 ساله دوم، آن جوان خود را فریب‌خورده می‌بیند. زیرا به‌وضوح درمیابد که آن کاندیدا، حتی لفظاً حمایت خود را از رفع حصر سران فتنه اعلام نمی‌کند و واقعیت نیز همین است که اصلاً این در حصر بودن، برای او اهمیتی ندارد که او بهره‌برداری سیاسی خود را کرده است و تا وقتی بهره‌برداری دیگری پیش نیاید، این موضوع را وسط نمی‌کشد. در بهترین حالت و در صورت فشار برای پاسخ به مطالبه آن جوانان، خواهد گفت: دست ما بسته است و برخی کارها را نمی‌توان بارأی 50 درصدی انجام داد.»

محمدصادقی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شیراز نیز در خصوص مسئله حصر تصریح کرد: «می‌گویند که در حصر هستند، مریض هستند، به آن‌ها سخت می‌گذرد اما بد نیست که بدانیم حصر در کجا و با چه شرایطی است. سران فتنه در خانه‌های بسیار مجلل، گران‌قیمت و بزرگ همراه با بهترین و پیشرفته‌ترین امکانات زندگی می‌کنند. تنها نمی‌توانند به‌صورت علنی در بین مردم ظاهر شوند و مستقیم به بیان دیدگاه‌ها و سخنانشان بپردازند. اگر به‌خوبی وضعیت زندگی حصرنشینان برای همه آشکار شود، به قطع می‌توان گفت کمتر کسی در کشور خواهد بود که دلش نخواهد در حصر قرار گیرد.»

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شیراز گفت: «البته حصر خانگی این روزها رنگ‌باخته بود و دیگر کمتر کسی بود که یادی از فتنه گران و حصر آن‌ها کند، به همین دلیل طرحی نو درانداختند تا باز به بازیشان ادامه بدهند و افکار عده‌ای از مردم را مشغول کنند، هیاهو به پا کنند، سروصدا راه بیندازند تا جلو محو شدنشان را از پیشانی سیاسی کشور بگیرند. دیگر این روزها حتی کسانی که با همین کلمه حصر به دنبال استفاده سیاسی بودند، سراغی از آن نمی‌گیرند.

وی در خصوص استفاده سیاسی از حصر سران فتنه گفت: «شاید بتوان مهم‌ترین کاسبان حصر را جریان نزدیک به رئیس‌جمهور معرفی کرد، کسی که رفع حصر را به‌عنوان یکی از شاکله‌های اصلی برنامه‌های تبلیغاتی وی قراردادند و درواقع کسی از رفع حصر سخن می‌گفت که در زمان تصمیم‌گیری حصر خانگی سران فتنه، ازجمله اعضای شورای عالی امنیت ملی بود. حسن روحانی و اطرافیانش به بهترین نحو ممکن از این اتفاق در این سال‌ها به نفع خود استفاده کردند اما فقط در حد وعده و حرف و هیچ‌گاه به عرصه عمل نرسید.»

صادقی افزود: «حسن روحانی در چهار سال اخیر استفاده مهم دیگری از حصر و رفع آن کرده است و آن بازی با افکار عمومی و پرت کردن حواس مردم به مسائل دست چندم بوده است. روحانی در دوره اول ریاست‌جمهوری‌اش تقریباً به هیچ‌یک از وعده‌های مهم خود ازجمله بهبود اوضاع اقتصادی مردم نتوانست عمل کند، لذا می‌توان گفت یکی از راهکارهای حسن روحانی و اطرافیانش مشغول ساختن مردم و اذهان عمومی به بحث‌های بی‌اهمیت ازجمله همین رفع حصر بوده است.»

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه صنعتی شیراز خاطرنشان کرد: «حصر خانگی نشانه عطوفت و مهربانی نظام نسبت به کسانی است که روزی قصد سرنگونی کشور و حکومت را داشتند، جالب آنجاست که گاها شنیده می‌شود که چرا برای فتنه گران در حصر دادگاه تشکیل نمی‌شود؟ اما باید پرسید آن‌هایی که نتایج انتخابات سال 88 را قبول نداشتند و نظام را زیرسوال بردند از کجا معلوم نتیجه دادگاه را بپذیرند؟!»

انتهای پیام/

 

نظرات

ارسال نظر